Rozpoczęły się przygotowania do budowy obwodnicy Starachowic. Wiemy, kiedy powstanie

2021-06-11, 12:45

Rozpoczęły się przygotowania do budowy obwodnicy Starachowic. Wiemy, kiedy powstanie
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: GDKKiA

Rozpoczęły się przygotowania do budowy obwodnicy Starachowic. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę z firmą, która wykona dokumentację niezbędną, by uzyskać wszystkie pozwolenia na budowę. Droga będzie miała około 14 kilometrów. Jednak dokładna jej długość, a także przebieg będą znane już po wykonaniu dokumentacji.

Kontrakt wykona firma Mosty – Katowice, która od wielu lat współpracuje z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Wartość podpisanego dziś kontraktu to sześć i pół miliona złotych. By wytyczyć ostateczny przebieg obwodnicy Starachowic, przeprowadzone zostaną między innymi konsultacje społeczne. Jednak już dziś wiadomo, że obwodnica Starachowic będzie jedną z najdłuższych tego typu dróg w kraju, w ramach Programu budowy 100 obwodnic.

Powiązany Artykuł

obwodnica
Program budowy 100 obwodnic. GDDKiA podsumowuje dotychczasowe prace

Trzeba wyprowadzić tranzytowe TIR-y poza miasto 

Starachowice leżą w widłach dwóch dróg krajowych: 42 i 9. Miasto ma charakter przemysłowy, stąd ruch tranzytowy, a także ruch ciężkich pojazdów jest bardzo nasilony. Skutkiem tego są przekroczone normy hałasu i wysokie zanieczyszczenie powietrza. Planowana obwodnica nie jest pierwszą inwestycją, której celem jest wyprowadzenie ciężkiego ruchu poza miasto.

Ze względu na przemysłowy charakter miasta ruch ciężkich pojazdów jest tu bardzo nasilony, dlatego konieczne jest wyprowadzenie go poza centrum. Trwają prace przygotowawcze do budowy północno-zachodniej obwodnicy miasta, która okrąży Starachowice od drogi wojewódzkiej numer 744 na Bugaju do drogi krajowej numer 42, która stanowi wyjazd w stronę Wąchocka. Ta obwodnica będzie przebiegała przez specjalną starachowicką strefę ekonomiczną.

Planowana przez GDDKiA obwodnica jest drugą i kluczową drogą, dzięki której ciężki ruch zostanie wyprowadzony poza miasto. Inwestycja ma zostać zakończona do 2030 roku.

Powiązany Artykuł

obwodnica 1200.jpg
https://www.polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2719614,Rzadowe-wsparcie-dla-budowy-obwodnic-w-ciagach-drog-wojewodzkich-Poznalismy-szczegoly

Co nowego w Programie budowy 100 obwodnic?

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, w 2021 roku w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 oraz Programu budowy 100 obwodnic GDDKiA podpisała 21 umów na odcinki o łącznej długości około 266 kilometrów i wartości siedmiu i pół miliarda złotych. Ogłoszono też pięć przetargów na realizację odcinków o łącznej długości oprawie 25 kilometrów.

GDDKiA informuje, że w tym roku zaplanowała jeszcze ogłoszenie przetargów na 25 odcinków dróg o łącznej długości przekraczającej ponad 300 kilometrów. W planach jest także ogłoszenie przetargów na cztery odcinki obwodnic o łącznej długości prawie 30 kilometrów.

Wśród przetargów na drogi szybkiego ruchu GDDKiA wymienia siedem odcinków drogi ekspresowej S19, trzy odcinki S17 Piaski - Hrebenne, cztery odcinki S10 Toruń - Bydgoszcz czy trzy odcinki S6 między Koszalinem a Słupskiem. Zaplanowano także przetargi na realizację obwodnic, m.in. Kostrzyna nad Odrą, Gorajec i Koźmina Wielkopolskiego.

mapa 100 obwodnic GDDKiA.jpg mapa 100 obwodnic GDDKiA.jpg. źródło: GDDKiA

 

IAR/PR24Aleksander Pszoniak/sw

Polecane

Wróć do strony głównej