X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

''Świetne perspektywy inwestycyjne''. Napływają dobre dane z gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 10:35
W ciągu 12 miesięcy kończących się 31 marca, indeks S&P 500 osiągnął trzeci najlepszy zwrot w historii. Z historycznego punktu widzenia, okres następujący po takiej zwyżce zachowuje swoją siłę. W przeszłości, gdy na rynkach akcji dochodziło do dużych spadków (powyżej 30%), stopy zwrotu w drugim roku odreagowania wynosiły średnio prawie 20%. Tło makroekonomiczne nadal pozostaje silne i wspiera aktywa ryzykowne, a szczepienia i normalizacja gospodarcza napędzana przez luźną politykę monetarną prawdopodobnie przyczynią się do wzrostu stóp zwrotu.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock/ wutzkohphoto

Opracowania analityczne banków inwestycyjnych wskazują, że w drugiej połowie 2021 r. czeka nas przedłużony okres utrzymującego się na wysokim poziomie globalnego wzrostu gospodarczego na całym świecie. Inflacja będzie zmienna, ale ostatecznie ograniczona, a polityka monetarna pozostanie akomodacyjna.

Analitycy dobrze wypowiadają się o cyklicznych sektorach rynku akcyjnego, stawiając jednocześnie na amerykańskie spółki o małej kapitalizacji, Europę i Japonię. Rentowność obligacji amerykańskich może dalej rosnąć - co z kolei będzie wspierać dolara. Na rynku papierów dłużnych eksperci wolą obligacje wysokiej dochodowości.

Analitycy z J.P. Morgan w raporcie o strategii inwestycyjnej piszą: "Inflacja pozostaje stałym problemem dla inwestorów. Spodziewamy się, że inflacja będzie nasilać się w drugim i trzecim kwartale, z możliwością wystąpienia szoku cenowego, ponieważ efekty bazowe w ujęciu rocznym generują optycznie podwyższone odczyty rok do roku. Uważamy jednak, że istnieje wiele z sił dezinflacyjnych, np. globalizacja, wdrażanie technologii itp., które nadal pozwolą utrzymać inflację bazową na stałym poziomie. Tak więc nawet przy uwzględnieniu znacznych bodźców politycznych, stopy inflacji powinny pozostać ograniczone w 2021 r.".

Czytaj także:
shutterstock giełda inwestycje 1200.jpg
Co piąta firma planuje zwiększyć zatrudnienie. Rośnie również liczba firm inwestujących w swój rozwój

Po solidnych wzrostach indeksów w ostatnich miesiącach istnieją jednak obawy o możliwość wystąpienia korekty. Zgodnie z raportem banku Goldman Sachs: "dzisiejsze podwyższone wyceny akcji mogą zwiększać ryzyko korekty, ale mogą być również uzasadnione przez ożywienie makro i aspektami polityczno-gospodarczymi.

W przypadku braku ponownych czynników recesyjnych nie spodziewamy się gwałtownej przeceny aktywów ryzykownych i kupowalibyśmy w trakcie każdej krótkoterminowej korekty rynkowej. Co ważne, znajdujemy silne statystyczne wsparcie, że akcje mogą pozostać drogie przez dłuższy czas, szczególnie przy stosunkowo niskich stopach procentowych i wysokiej rentowności przedsiębiorstw. Na przykład, indeks S&P 500 przez ostatnie dziesięć lat notowany był na najwyższym kwintylu cyklicznie korygowanego wskaźnika ceny do zysków i w tym okresie zwrócił ponad 250%. Ponadto, ekspansje gospodarcze były historycznie korzystne dla rynków akcji, z dodatnimi stopami zwrotu przez prawie 90% czasu.

Naszym zdaniem inwestorzy mogą również szukać możliwości inwestycyjnych za granicą, gdzie ceny akcji są bardziej atrakcyjne. Na przykład, w 2021 r. zyski z rynków wschodzących mogą być o 40% wyższe niż w USA, a akcje rynków wschodzących są notowane z 40% dyskontem w wycenie. Międzynarodowe rynki rozwinięte również nadrabiają zaległości w ożywieniu. Selekcja spośród wszystkich tych rynków może pomóc w zidentyfikowaniu obszarów względnej wartości".

PolskieRadio24.pl/ MS/ GS/ mib

Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA inwestycje

Czytaj także

Premier: celem Polskiego Ładu jest poprawa konkurencyjności polskich firm

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 11:24
Chcemy, by gospodarka polska była dobrze naoliwioną machiną, a polskie firmy były jeszcze bardziej konkurencyjne na rynku europejskim i światowym. To podstawowe cele Polskiego Ładu - mówił w Stężycy na Lubelszczyźnie premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mają wznosić polską gospodarkę". Premier o miliardach złotych na inwestycje w ramach Polskiego Ładu

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 13:48
Polski Ład to dodatkowe miliardy złotych dla Polski. My, Polacy, możemy czuć się dumni z rozwoju naszej ojczyzny - podkreślił premier Mateusz Morawiecki we wtorkowym wpisie w mediach społecznościowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: przed nami bardzo dobre lata dla polskiej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 20:23
- Mamy dzisiaj najniższe w Europie bezrobocie, jedną z najszybciej rosnących produkcji przemysłowych, rekord w zakresie zamówień opisywanych przez wskaźnik PMI. Polska gospodarka szykuje się do rzeczywistego skoku - powiedział premier Mateusz Morawiecki, który odwiedził firmę Miranda Textiles w Turku.
rozwiń zwiń