X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Dobre dane napływają z polskiej gospodarki. Coraz lepsze prognozy ekonomistów

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 06:00
Wzrost gospodarczy w 2021 roku wyniesie 4 proc. a w przyszłym 5,1 proc. - wynika z prognozy, którą opublikował w czwartek Związek Pracodawców i Przedsiębiorców. Zgodnie z przewidywaniami związku bezrobocie w tym roku wyniesie 6,1 proc., a w przyszłym spadnie do 5,9 proc. Z kolei Bank Światowy podniósł swoją prognozę wzrostu PKB Polski w 2021 r. do 3,8 proc. z 3,5 proc. szacowanych wcześniej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Number1411

"Dynamicznie zmieniająca się sytuacja makroekonomiczna bezpośrednio oddziałuje na kondycję sektora przedsiębiorstw. Celem dokładniejszego zrozumienia procesów zachodzących w otoczeniu przedsiębiorstw ZPP postanawia publikować swoją własną prognozę ekonomiczną na dwa kolejna lata" – napisano w czwartkowej informacji prasowej ZPP.

Czytaj także:
Paweł Borys 1200.jpg
Kiedy osiągniemy poziom aktywności gospodarczej sprzed pandemii? Prezes PFR wyjaśnia

Z prognozy wynika, że wzrost PKB w 2021 roku wyniesie 4 proc., a w roku 2022 roku będzie to 5,1 proc. Bezrobocie spadnie z 6,1 proc. w tym roku do 5,9 proc. w roku przyszłym. Tegoroczną inflację ZPP prognozuje na 4 proc., a w przyszłym roku spodziewa się jej spadku do 3,1 proc. Stopa inwestycji w tym roku ma sięgnąć 16 proc. PKB, a w roku przyszłym wzrośnie do 17,2 proc.

"Na podstawie wyników prognozy na lata 2021-2022 można wskazać na trzy czynniki, które w największym stopniu będą wpływać na kondycję przedsiębiorstw w tym czasie: silne załamanie inwestycji przedsiębiorstw w okresie kryzysu i przyszłe oddziaływanie pokryzysowych pakietów proinwestycyjnych kierowanych do konkretnych branż; presja płacowa jako efekt wysokiej inflacji, niedopasowania struktury podaży do popytu na zmieniającym się rynku pracy i niskiej stopy bezrobocia; niejednorodna inflacja silniej uderzająca w sektory przemysłowe i te, które nie mogą swobodnie kształtować cen sprzedaży swoich produktów i usług lub łatwo renegocjować umów" – napisano w informacji ZPP.

Prognozy Banku Światowego

W opublikowanym w środę raporcie Bank Światowy (BŚ) podniósł swoją prognozę wzrostu PKB Polski w 2021 r. do 3,8 proc. z 3,5 proc. szacowanych wcześniej. Bank prognozuje, że w 2023 r. wzrost PKB Polski wyniesie 3,9 proc. Raport nie zawiera uzasadnienia ani prognoz dla innych wskaźników w odniesieniu do Polski.

Prognozy Banku Światowego są nadal zbyt ostrożne – ocenia główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak, odnosząc się do podniesienia przez BŚ swojego wcześniejszego szacunku wzrostu PKB w Polsce w 2021 r. Dodał, że większość dużych banków prognozuje wzrost naszego PKB o ponad 5 proc.

"Ekonomiści tej instytucji najwyraźniej nie nadążają za szybkim tempem pozytywnych zmian zachodzących w ocenie bieżącej sytuacji i perspektyw polskiej gospodarki" - zaznaczył Bujak.

Czytaj także:
wykres 1200.jpg
Bank Światowy podniósł prognozę wzrostu PKB Polski. W maju zrobiła to Komisja Europejska

Jak wskazał, większość dużych banków w Polsce prognozuje obecnie, że wzrost gospodarczy w tym roku przekroczy 5 proc. Dodał, że fala rewizji prognoz w górę w ostatnich tygodniach to efekt szybkiego otwierania gospodarki wraz z szybkim postępem programu szczepień i znaczną poprawą sytuacji epidemicznej.

"W przyszłym roku tempo wzrostu PKB może pozostać powyżej 5 proc., do czego przyczyni się zarówno wykorzystanie dużej wartości środków unijnych wynegocjowanych dla Polski, jak i wpływ Polskiego Ładu – planowane obniżenie obciążeń podatkowo-składkowych dla większości gospodarstw domowych przyczyni się do znacznego wzrostu dochodów do dyspozycji i wzmocnienia wzrostu konsumpcji" - wyjaśnił.

Dług publiczny

Państwowy dług publiczny na koniec I kwartału 2021 r. wyniósł 1,152 bln zł, co oznaczało wzrost o 40,85 mld zł w porównaniu z końcem 2020 r. - poinformowało Ministerstwo Finansów w komunikacie. Państwowy dług publiczny, czyli zadłużenie sektora finansów publicznych po konsolidacji, na koniec I kwartału 2021 r. wyniósł 1,152 bln zł.

Oznacza to wzrost o 3,7 proc. w stosunku do końca 2020 r. Dług sektora instytucji rządowych i samorządowych (dług EDP) stanowiący jeden z elementów kryterium fiskalnego z Maastricht wyniósł na koniec I kwartału 2021 r. 1,389 bln zł, co oznaczało wzrost o 53,7 mld zł w stosunku do końca 2020 r. To oznacza wzrost o 4,0 proc. w stosunku do ostatniego kwartału 2020 r.

PolskieRadio24.pl/ PAP/ mib

Czytaj także

Na koniec kwietnia w budżecie ponad 9 mld zł nadwyżki. Nowe dane resortu finansów

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 07:56
Po 4 miesiącach br. budżet państwa miał nadwyżkę na poziomie 9,2 mld zł - poinformował minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński. Zwrócił uwagę na wzrost dochodów z VAT w kwietniu, który częściowo można wyjaśnić efektem bazy statystycznej.
rozwiń zwiń