X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polska jest drugim w Europie producentem truskawek. Zobacz, do ilu krajów je eksportujemy

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 10:40
Choć Polska jest ważnym światowym producentem i eksporterem truskawek, to także je importuje - uważa Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Z zagranicy sprowadzane są głównie truskawki deserowe.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: congerdesign/pixabay.com/CC0 Public Domain

Zbiory truskawek sięgające od 175 do 205 tys. ton sprawiają, że Polska jest drugim po Hiszpanii ich największym producentem w Unii Europejskiej i dziewiątym na świecie - zauważają analitycy PIE. Większość zbiorów przeznaczana jest na eksport. Wywożone są głównie owoce przemysłowe, natomiast polskie owoce deserowe w większości trafiają do konsumentów krajowych.

truskawki 1200.jpg
Wysoka cena truskawek. To, ile będą kosztować, zależy głównie od pogody

Skąd je importujemy?

W 2020 r. wartość dostaw do Polski truskawek i ich przetworów wyniosła łącznie 74,1 mln euro - przypomnieli. Zaznaczyli, że z zagranicy sprowadzane są głównie truskawki świeże deserowe. "Import tych owoców ma charakter cykliczny: odbywa się co prawda cały rok, ale najwięcej owoców trafia do Polski tuż przed krajowym sezonem" - czytamy. W 2020 r. kupiono świeże owoce za 34,2 mln euro - najwięcej z Hiszpanii (54 proc. wartości dostaw), Grecji (17,3 proc.) i Niemiec (14,3 proc.).

warzywa owoce żywność 1200x660 free.jpg
Minister rolnictwa: rekordowe wpływy z eksportu polskiej żywności w 2020 r.

Imponujące sumy eksportu

Z kolei wartość eksportu polskich truskawek świeżych i mrożonych oraz przetworów z nich wyniosła w 2020 r. 174 mln euro. Jak zaznaczyli analitycy powołujący się na dane GUS, największą pozycją (137,8 mln euro, 13,1 proc. światowego eksportu) były truskawki mrożone, których obecnie Polska jest drugim – po Meksyku – największym globalnym eksporterem, a w latach 2017-2019 była nawet liderem.

Polskie mrożone owoce trafiły do 54 państw na całym świecie. Głównymi odbiorcami były państwa unijne, w tym Niemcy (35 proc. całego polskiego eksportu tej pozycji towarowej), Holandia (ok. 14 proc.) i Francja (8,8 proc.). Z kolei wśród nabywców pozaunijnych najwięcej kupili klienci z Norwegii, Wielkiej Brytanii, Serbii i Szwajcarii. Polskie owoce dotarły także m.in. do Japonii, Chin, USA czy Australii.

Analitycy PIE zwrócili uwagę, że drugą znaczącą pozycją są przetwory z truskawek, wartość ich eksportu w 2020 r. sięgnęła 22,8 mln euro. Mniejszy był eksport truskawek świeżych (13,4 mln euro w 2020 r.), a najwięcej ich nabyli Białorusini, Niemcy oraz Czesi.


PR24/PAP/sw

Czytaj także

Polska żywność ceniona na świecie. Eksportujemy jej coraz więcej

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 16:21
Wartość eksportowanych towarów rolno-spożywczych z roku na rok rośnie. Od stycznia do sierpnia br. sprzedaż polskiej żywności osiągnęła wartość 21,9 mld euro tj. była o 6 proc. wyższa niż rok wcześniej - poinformował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wzrost polskiego eksportu najszybszy od czterech lat. Znamy nowe dane GUS

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 10:45
Nadwyżka w obrotach towarowych handlu zagranicznego po marcu wyniosła 2,4 mld euro - podał GUS. To najlepszy wynik od lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wysoka cena truskawek. To, ile będą kosztować, zależy głównie od pogody

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 18:51
Przy hali targowej w Puławach za kilogram truskawek trzeba zapłacić od dwudziestu złotych w górę. Owoców jest mało, a plantatorzy wskazują na rosnące koszty produkcji.
rozwiń zwiń