X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Firmy coraz lepiej oceniają koniunkturę gospodarczą. Tak wynika z badań BGK i PIE

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 10:08
Wskutek zniesienia obostrzeń i otwarcia gospodarki przedsiębiorcy po raz pierwszy w tym roku pozytywnie oceniają koniunkturę w polskiej gospodarce - wynika z Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE i BGK. Rosną m.in. wskaźniki dotyczące wartości sprzedaży i liczby nowych zamówień w firmach.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Thanwa photo

Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK) jest wskaźnikiem badającym nastroje polskich przedsiębiorstw. Został opracowany przez Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Poziomem neutralnym MIK jest 100 pkt. Wynik powyżej tej wartości oznacza poprawę koniunktury, a poniżej - jej pogorszenie.

MIK powstał na podstawie pomiarów dokonanych w siedmiu kluczowych obszarach działalności przedsiębiorstw: wartość sprzedaży, nowe zamówienia, zatrudnienie, wynagrodzenia, moce produkcyjne, wydatki inwestycyjne, sytuacja finansowa. Poziomy liczbowe MIK są obliczane na podstawie wyników badań ankietowych przeprowadzanych na reprezentatywnej próbie 500 przedsiębiorstw.

wzrost PKB 1200.jpg
Polska gospodarka odrabia pandemiczne straty. Wzrost PKB w II kwartale

Dobre nastroje wśród przedsiębiorców

Jak wskazał PIE, na skutek zniesienia obostrzeń epidemicznych i otwarcia gospodarki po raz pierwszy w tym roku przedsiębiorcy pozytywnie oceniają koniunkturę w polskiej gospodarce. Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK) wzrósł w czerwcu o 7,8 pkt. do 102,8 pkt. Za wzrost MIK w szóstym odczycie zadecydowały przede wszystkim rosnąca wartość sprzedaży (o 21 pkt.) i rosnąca liczba nowych zamówień (o 11,9 pkt.) – wskazali eksperci.

W czerwcowym odczycie niemal wszystkie składowe MIK – poza inwestycjami – osiągnęły poziom powyżej odczytu neutralnego. Najwyższe wartości wskaźnika dotyczyły płynności finansowej (117,4), zatrudnienia (114,9), liczby nowych zamówień (109,6) oraz wynagrodzeń (108,7).

Luzowanie obostrzeń szybko stawia firmy na nogi

Eksperci podkreślili, że po raz pierwszy w 2021 r. MIK osiągnął poziom powyżej neutralnego.

- Luzowanie obostrzeń, a przy tym wyższy popyt na towary i usługi, wpłynął na wzrost wartości indeksu w każdym badanym komponencie. Negatywne pozostają jednak nastroje mikro-przedsiębiorców - wskazał Maciej Miniszewski z zespołu strategii Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Opublikowane dane z kart płatniczych sugerują, że w ostatnich tygodniach konsumenci realizowali odłożony popyt. O zwiększonym zapotrzebowaniu na produkty i usługi świadczy też "wysoka wartość MIK w obszarze liczby zamówień. Ostatni miesiąc był szczególnie korzystny dla dużych i średnich przedsiębiorstw, głównie produkcyjnych, a stopniowe znoszenie obostrzeń korzystnie wpłynęło również na usługi.

Największy wzrost wskaźnika MIK odnotowano wśród małych i dużych podmiotów (odpowiednio o 13,8 pkt. oraz 12,1 pkt). Z kolei w przypadku średnich firm - o 9,7 pkt. Jedyną kategorią podmiotów, w której od stycznia przeważają negatywne oceny koniunktury są mikroprzedsiębiorstwa, dla których wartość indeksu wzrosła o 3,5 pkt. i wyniosła w czerwcowym pomiarze 92,9 pkt.

statystyka1200.jpg
Przedsiębiorcy czekają na wzrost gospodarczy po maju. To wynik analizy PIE i BGK

Więcej zamówień

Co czwarta badana firma odnotowała zwiększoną liczbę nowych zamówień w porównaniu do poprzedniego miesiąca, a w przypadku połowy - wzrost przekroczył 10 proc. Najczęściej dotyczył średniej wielkości firm (32 proc.), w których odnotowano też największy udział podmiotów ze spadkiem liczby nowych zamówień (20 proc.).

Według indeksu wzrost nowych zamówień najczęściej notowały firmy usługowe (30 proc.) oraz handlowe (26 proc.).


Posłuchaj
05:16 Maciej Miniszewski z PIE o Miesięcznym Indeksie Koniunktury ("Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1) Maciej Miniszewski z PIE o Miesięcznym Indeksie Koniunktury ("Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1)

 

Z kolei największy udział firm odnotowujących spadek zamówień dotyczył handlu (20 proc.), "co prawdopodobnie wynika ze zmniejszenia zamówień w handlu online".

Inwestycje w ostatnich trzech miesiącach realizowało 43 proc. firm (o 4 pkt. proc. więcej niż w poprzednim odczycie). Wyższe wydatki inwestycyjne poniosło 21 proc., a niższe 4 proc. przedsiębiorstw. Przeważnie inwestowały firmy duże (56 proc.) i średniej wielkości (50 proc.), a najrzadziej mikrofirmy (35 proc.).PR1/Justyna Golonko/PR24/PAP/sw

Czytaj także

PKB wróci do trendu sprzed pandemii? Optymizm ekonomistów banku centralnego

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 09:47
Ekonomiści NBP zaczęli wierzyć w powrót PKB do trendu sprzed pandemii, a wyższa ścieżka inflacji odzwierciedla ten bardziej optymistyczny scenariusz - napisali w analizie eksperci Banku Pekao, odnosząc się komunikatu NBP po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miesięczny Indeks Koniunktury PIE i BGK stale rośnie. Najnowsze dane

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 10:45
Miesięczny Indeks Koniunktury Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego wyniósł w kwietniu 97,1 pkt., co oznacza wzrost o 6,8 pkt. względem marca. Zdaniem analityków PIE, wciąż jednak jest to odczyt świadczący o niekorzystnej koniunkturze.  
rozwiń zwiń