X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ubezpieczyciele kierują poszkodowanych w wpadkach na rehabilitację. Koszt terapii pokrywa ubezpieczyciel

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 12:02
Ponad 2 tys. poszkodowanych w wypadkach drogowych otrzymało w ciągu ostatnich 3 lat propozycję programu rehabilitacyjnego od ubezpieczyciela - poinformowała Polska Izba Ubezpieczeń. Wsparcie obejmuje nie tylko terapię fizyczną, ale też psychiczną, społeczną i zawodową.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: twitter.com / KPW w Olsztynie

Jak szacuje PIU, z wprowadzonych w ciągu ostatnich trzech lat programów dla ofiar wypadków, ok. 44 proc. trwało zwykle od 6 do 12 miesięcy. Natomiast jedna trzecia poszkodowanych wymagała terapii dłuższej niż rok. Tylko w 22 proc. przypadków - jak zaznaczono - rehabilitację udaje się zakończyć w czasie krótszym niż pół roku.

- To najczęściej długi proces. Obejmuje nie tylko terapię fizyczną, ale też psychiczną, społeczną i zawodową. Programy często zawierają świadczenia, które nie są refundowane przez NFZ - powiedziała doradczyni zarządu PIU Dorota M. Fal.

Kluczem jest jak najszybsze rozpoczęcie terapii

shutterstock_ stołeczna policja 1200.jpg
Cena ubezpieczenia OC zależna od punktów karnych?

PIU wyjaśnia, że poszkodowany otrzymuje propozycję rehabilitacji od ubezpieczyciela OC sprawcy wypadku drogowego, a koszt programu pokrywa ubezpieczyciel, który także organizuje cały proces. W większości zakładów ubezpieczeń funkcjonują oddzielne zespoły dbające o relacje z poszkodowanymi, którzy są rehabilitowani.

- Na kwalifikację do programu ubezpieczyciela ma wpływ rodzaj obrażeń, czas jaki upłynął od wypadku oraz rokowania na przyszłość. Kluczem jest jak najszybsze rozpoczęcie terapii. Często niepełnosprawność po wypadku oznacza ograniczenie kontaktów społecznych czy zaniechanie kariery zawodowej. W wielu przypadkach szybka rehabilitacja pozwala uniknąć takich konsekwencji - podkreśla Dorota Fal.


Przebudowa mieszkania lub domu

Jeżeli obrażenia po wypadku uniemożliwiają pełny powrót do zdrowia, ubezpieczyciel stara się zorganizować terapię, która poprawi stan zdrowia poszkodowanego, ograniczy niepełnosprawność i pozwoli mu zaadaptować się do nowej sytuacji.

- Jeżeli zachodzi taka potrzeba, w programie rehabilitacyjnym ubezpieczyciela biorą udział doradcy zawodowi, którzy badają możliwości przekwalifikowania zawodowego osoby poszkodowanej. Programy mogą też obejmować przebudowę mieszkania lub domu poszkodowanego, tak by dostosować miejsce zamieszkania do potrzeb osoby niepełnosprawnej - zaznacza doradca zarządu PIU.

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Systemowe rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo na drogach

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 05:00
Znaki wskazujące maksymalną dopuszczalną prędkość to nie wszystko – respektuje je tylko 25% uczestników ruchu drogowego. W związku z tym konieczne są inne rozwiązania, które zmuszą kierowców do zdjęcia nogi z gazu. Jak to zrobić? Sprawa jest prosta! 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mniej tragedii na przejazdach kolejowych. PKP opublikowało raport

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 16:15
Podobna liczba wypadków, ale mniej ofiar śmiertelnych. PKP Polskie Linie Kolejowe podały statystyki dotyczące wypadków na przejazdach kolejowo– drogowych w pierwszym kwartale 2021 roku.
rozwiń zwiń