X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Pieniądze na czarną godzinę. Ma je odłożone większość polskich firm

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 08:04
75 proc. firm ma odłożone pieniądze, po które może sięgnąć w razie potrzeby, a dla blisko 49 proc. przedsiębiorców największym wyzwaniem pozostaje utrzymanie płynności finansowej - wynika z badania Krajowego Rejestru Długów i firmy NFG.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Andrzej Rostek / shutterstock.com

Według badania, 75 proc. przedsiębiorstw ma oszczędności firmowe, z których może skorzystać w razie potrzeby. 42 proc. firm mogłoby za nie przetrwać od 1 miesiąca do 3 miesięcy. Z kolei co trzecia firma deklaruje, że może finansować swą działalność ze zgromadzonych rezerw przez ok. 3-6 miesięcy, a 19 proc. (niemal co piąte przedsiębiorstwo) mogłoby przetrwać za zgromadzone oszczędności ponad pół roku.

firma radca 1200 panthermedia.jpg
Kilkadziesiąt tysięcy decyzji o umorzeniu subwencji PFR. 90 proc. firm utrzymało zatrudnienie sprzed rokuW grupie firm średnich do zgromadzonych oszczędności przyznaje się 85 proc. podmiotów. W mikrofirmach taką poduszkę finansową ma 62 proc. przedsiębiorstw.

Prezes Krajowego Rejestru Długów, komentując wyniki badania, przyznał, że trzy czwarte firm z sektora MŚP posiadających poduszkę finansową to dobra wiadomość dla gospodarki.

- Jednak aż 25 proc., czyli co czwarta firma, nie ma żadnych rezerw. A jeśli analizować dane przez pryzmat wielkości przedsiębiorstw, to jeszcze więcej, bo 38 proc. mikrofirm nie posiada w ogóle zgromadzonych środków finansowych na czarną godzinę - wskazał. Według niego to może być niebezpieczne zarówno dla kontrahentów takich firm, jak i dla ich pracowników, bo nawet jedna niezapłacona faktura może skutecznie zachwiać płynnością finansową takiego przedsiębiorstwa.

Co trapi przedsiębiorców?

Jak wynika z badania największym wyzwaniem dla przedsiębiorców pozostaje utrzymanie płynności finansowej (48,7 proc.). Na dalszych pozycjach wymieniają: pozyskiwanie nowych kontrahentów (45,2 proc.) oraz utrzymanie stałych zleceń (40,5 proc.). Dla co trzeciej firmy z sektora MŚP głównym wyzwaniem są terminowe płatności od kontrahentów (34,4 proc.) i pozyskanie środków na prowadzenie działalności (32,4 proc.).

Cytowany w badaniu prezes firmy faktoringowej NFG Dariusz Szkaradek zwrócił uwagę, że płynność finansowa to zdolność przedsiębiorstwa do regulowania własnych zobowiązań, takich jak bieżące opłaty do ZUS-u i urzędu skarbowego, płatności za towary, usługi wobec dostawców czy wypłata wynagrodzeń i premii dla pracowników. "Często też firmy, które realizują wiele zleceń, mają ukryty problem: długie oczekiwanie na przelew. Środki zamrożone w fakturach uniemożliwiają im dostęp do żywej gotówki, co z kolei pociąga za sobą niemożność regulowania własnych zobowiązań w terminie" - wskazał ekspert. Dodał, że w pandemii te problemy nasiliły się, a utrata płynności finansowej jest jedną z głównych przyczyn niewypłacalności firm.

Utrzymanie płynności to obecnie największe wyzwanie dla przedsiębiorstw z branż przemysłowej, handlowej, budowlanej. Wyjątkiem jest sektor usług, dla którego utrzymanie płynności finansowej stało się równie ważne jak pozyskiwanie nowych kontrahentów czy zleceń (48,5 proc.).

Badanie przeprowadziła firma IMAS International w marcu 2021 r. metodą CAWI na grupie 509 mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Czytaj także

75 mln zł na poprawę bezpieczeństwa w pracy. ZUS wspiera właścicieli firm

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 13:56
Płatnicy składek mogą składać wnioski o dofinansowanie projektów, które poprawią bezpieczeństwo pracy i zmniejszą negatywne oddziaływanie szkodliwych czynników w miejscu pracy. Na ten cel przeznaczono w sumie 75 mln zł - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejne wsparcie dla małych i średnich firm. KE zatwierdziła 1,4 mld zł w ramach Programu Inteligentny Rozwój

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 12:49
Komisja Europejska przyjęła polski plan na wykorzystanie 1,4 mld zł dla przedsiębiorców na szybkie wsparcie przy wychodzeniu z pandemii. Skorzystają mikro, małe i średnie firmy. Chodzi o środki w Programie Inteligentny Rozwój w ramach instrumentu REACT-EU.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kilkadziesiąt tysięcy decyzji o umorzeniu subwencji PFR. 90 proc. firm utrzymało zatrudnienie sprzed roku

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 12:16
- W ubiegłym tygodniu PFR wydał pierwsze kilkadziesiąt tysięcy decyzji dotyczących umorzenia subwencji - poinformował prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Dodał, że wskaźniki umorzenia będą najprawdopodobniej na dość wysokim poziomie, bo w czasie pandemii większość firm utrzymała poziom zatrudnienia.
rozwiń zwiń