Globalny rynek sera. Różnorodność sprzyja wzrostowi popytu

2021-06-04, 11:00

Globalny rynek sera. Różnorodność sprzyja wzrostowi popytu
Zdjęcie ilustracyjne. . Foto: Shutterstock/HandmadePictures

Globalny rynek serów ma osiągnąć do 2023 roku wartość 164 338 milionów dolarów rosnąc w średnim tempie 2,7 proc. rocznie. Sery są wysoce odżywczymi produktami spożywczymi pochodzenia mlecznego. Występują w szerokim zakresie tekstur, smaków i aromatów. Odnotowano 2000 odmian serów na całym świecie. 

Różnorodność na rynku sera to klucz do sukcesu tej grupy produktów. Tekstura i smak są determinowane przez surowce używane podczas przygotowywania sera, takie jak rodzaj i rasa zwierząt mlecznych, czynniki pastwiskowe i klimatyczne. Jednostka wyprodukowanego ser zajmuje około jedną dziesiątą objętości mleka, z którego został wyprodukowany. Oznacza to, że jest przenośny i ma dłuższy okres przydatności do spożycia w porównaniu z mlekiem.

Powiązany Artykuł

truskawki 1200.jpg
Wysoka cena truskawek. To, ile będą kosztować, zależy głównie od pogody

Sery są bogate w składniki odżywcze, takie jak białko, niezbędne minerały, tłuszcz oraz wapń. Niektóre rodzaje sera, takie jak cheddar, parmezan, Roquefort i mogą być łatwo spożywane przez osoby z nietolerancją laktozy i alergią na mleko.

Rynek serów

Globalny rynek sera jest podzielony na segmenty w oparciu o źródło, typ, produkt, kanał dystrybucji i geografię. Ze względu na źródło pochodzenia, dzieli się na sery otrzymywane z mleka krowiego (mleko pełne i odtłuszczone), mleka owczego, mleka koziego i mleka bawolego. Segment typów dzieli się na sery naturalne (sery twarde i miękkie) oraz sery przetworzone (sery do smarowania i sery w blokach). Według produktu, sery są klasyfikowane jako mozzarella, cheddar, feta, parmezan, Roquefort i inne.

Najwięcej serów jest produkowane z mleka krowiego. O popularności tego rodzaju mleka stanowi obecności białka i tłuszczu, które nadają smak i teksturę serowi. Ponadto, przed rozpoczęciem procesu wytwarzania sera, mleko krowie jest pasteryzowane poprzez podgrzanie mleka do ściśle określonej temperatury, a następnie gwałtowne schłodzenie. Podgrzewanie mleka zabija szkodliwe bakterie obecne w mleku.

W podziale na produkty, sprzedaż Cheddar z reguły generuje najwyższy przychód. Jego specyficzne właściwości (twardsza tekstura, kremowy i ostry smak oraz dłuższy okres przechowywania) sprawiają, że zadomowił się on na wielu rynkach. Ponadto, cena cheddara jest niska w porównaniu do ceny innych rodzajów sera.

Notowania cen mleka, odtłuszczonego mleka w proszku, pełnotłustego mleka w proszku i sera cheddar z 30 maja. Źródło: Komisja Europejska Notowania cen mleka, odtłuszczonego mleka w proszku, pełnotłustego mleka w proszku i sera cheddar z 30 maja. Źródło: Komisja Europejska

Ameryka Północna i Europa wspólnie mają prawie 80 proc. udziału w rynku serów. Dłuższy okres trwałości produktów serowych, wzrost dochodu rozporządzalnego i wzrost popytu na żywność bogatą w białko napędzają wzrost jego konsumpcji. W Europie popyt na sery rośnie w tempie 2 proc. rocznie, co można przypisać wysokiemu popytowi szczególnie we Francji, Finlandii, Danii i Niemczech.

Kluczowi gracze działający w branży serów to Arla Foods, Bel Group, Fonterra Food, Kraft Heinz, Lactalis Group, SAVENCIA SA, Britannia Industries Limited, Associated Milk Producers Inc, Saputo Inc oraz Gujarat Cooperative Milk Marketing Federation Ltd. W Polsce głównymi producentami sera są spółdzielnie mleczarskie rozproszone po całym terytorium kraju.

PolskieRadio24.pl/ Alliedmarketresearch/ mib

Polecane

Wróć do strony głównej