X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polskie firmy mają problem z zagranicznymi kontrahentami. Długi sięgają 27 mln złotych

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 07:55
Zagraniczne firmy zalegają polskim przedsiębiorcom z płatnościami na kwotę blisko 27 mln zł - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Za niemal połowę tej sumy odpowiadają firmy z Litwy, Niemiec i Włoch, rekord zadłużenia - ponad 4,7 mln zł - należy do litewskiego kontrahenta.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

W Krajowym Rejestrze Długów Biurze Informacji Gospodarczej widnieje 714 zagranicznych firm, które zalegają z płatnościami polskim przedsiębiorcom na 26,7 mln zł. 13 mln zł to zobowiązania firm z Litwy, Niemiec i Włoch. Na liście dłużników są też przedsiębiorcy z Ekwadoru, Kirgistanu czy Nowej Zelandii. Według ekspertów KRD kwota zgłoszonego długu nie oddaje rzeczywistej skali zjawiska.

Problem zatorów płatniczych narasta

biznes 1200 shutterstock.jpg
COVID-19 wpływa na zaufanie do partnerów biznesowych. Firmy krytyczniej oceniają kontrahentów

Wśród dłużników z zagranicy największe zaległości wobec przedsiębiorców z Polski mają firmy z Litwy (5,4 mln zł), Niemiec (4,3 mln zł) i Włoch (3,9 mln zł). Z kolei ponad milion złotych polskie przedsiębiorstwa powinny odzyskać od partnerów z Belgii, Holandii, Słowacji i Wielkiej Brytanii. Najliczniejszą grupę dłużników reprezentują Niemcy. Blisko co trzecia firma zalegająca Polakom z płatnościami ma siedzibę za Odrą. Łącznie zagraniczni kontrahenci są winni polskim firmom 26,7 mln zł. Jednak zdaniem ekspertów KRD, to tylko wierzchołek góry lodowej, ponieważ polscy przedsiębiorcy nie wiedzą, że do Krajowego Rejestru Długów można wpisać także zagranicznych kontrahentów.

Prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej Adam Łącki zwrócił uwagę, że swoje towary i usługi eksportuje ponad 120 tys. polskich firm. Przyznał, że problem zatorów płatniczych narasta w wielu krajach na skutek kryzysu wywołanego pandemią.


Średnia kwota długu to 37 tys. zł

Do KRD najczęściej wpisywane są firmy z państw europejskich, ale polski biznes czeka też na zapłatę zaległych zobowiązań m.in. z Demokratycznej Republiki Konga, Ekwadoru, Kirgistanu, Kolumbii, Peru czy Nowej Zelandii. Według ekspertów są to zazwyczaj pojedyncze nieudane kontrakty, które dla polskiej strony zakończyły się stratą finansową wynoszącą od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wśród egzotycznych państw najbardziej pechowym partnerem dla krajowej firmy okazał się kontrahent z Ekwadoru, który zalega z płatnością przeszło 85 tys. zł. Z kolei rekord zadłużenia - 4 782 069 zł - należy do kontrahenta z Litwy.

Najczęściej problem z odzyskaniem pieniędzy ma sektor małych i średnich firm, w tym te najmniejsze podmioty, które próbują swoich sił na zagranicznych rynkach.

- Średnia kwota, jaką polska firma ma do odzyskania od zagranicznego dłużnika, wynosi 37 tys. zł. W skali jednego małego przedsiębiorstwa to suma, która może zaburzyć płynność finansową firmy i poważnie zachwiać jej biznesem - podkreśla prezes KRD.


Problem może się nasilać

W minionym roku w rejestrze pojawili się też pierwsi "pandemiczni dłużnicy" - np. przedsiębiorstwo z Chin, które zalega polskiej firmie z płatnościami na kwotę pół miliona złotych.

- Zagrożenie w postaci niewypłacalności kontrahentów rośnie też w miarę trwania pandemii. W wielu krajach wygasają już programy wsparcia biznesu, które do tej pory ratowały przedsiębiorstwa przed bankructwem - zauważa Adam Łącki.

Według ekspertów wiosną znacząco wzrosła liczba wniosków o ogłoszenie upadłości w Niemczech.

- Bankructwa za Odrą oznaczają, że pieniędzy za swoje towary i usługi nie otrzyma wiele polskich firm, bo gospodarki naszych krajów są mocno powiązane - uważa Andrzej Kulik, ekspert Rzetelnej Firmy, partnera KRD, i przypomina, że już teraz w Polsce 1/3 przedsiębiorców przyznaje, że nie płaci swoim kontrahentom, ponieważ sami czekają na płatności ze strony klientów.

- Problem może się w najbliższym czasie nasilać i tym bardziej wskazane jest, aby polskie firmy ostrzegały się nawzajem i zgłaszały kłopoty z zagranicznymi płatnościami - ostrzega.

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Badanie: w czasie pandemii nie spadła kreatywność i witalność polskich przedsiębiorców

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2021 11:54
- Jak wynika z międzynarodowego badania ponad 5 tys. przedsiębiorców z 23 krajów - podczas pandemii nie wzrosło poczucie niepewności polskich przedsiębiorców, co wskazuje na ich odporność psychiczną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceprezes PFR: skala odbicia gospodarczego po kryzysie covidowym może przerosnąć nasze oczekiwania

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 09:10
- W najbliższych kwartałach czeka nas bardzo dobry czas, jeśli chodzi o koniunkturę - uważa wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk. Według niego jednym z czynników, który ma wpływ na stosunkowo dobre wyniki polskiej gospodarki jest "niesamowita żywotność polskich przedsiębiorców, ich umiejętności dostosowania się do trudnych warunków funkcjonowania".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rekordowy eksport polskich firm. Najlepszy wynik od kilku lat

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2021 09:59
Ponad 110 mld zł eksportu polskich firm w marcu to nowy rekord – napisał w sobotę na Twitterze wicepremier i minister rozwoju Jarosław Gowin, zapowiadając przedstawienie szczegółów wprowadzonych do Polskiego Ładu przez swoją partię - Porozumienie.
rozwiń zwiń