X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Od dziś zmiany w przepisach ruchu drogowego. Celem poprawa bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 08:04
Od dziś obowiązują nowe regulacje dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Piesi chcący przejść przez jezdnię mają pierwszeństwo. Tak jak kierowcy muszą jednak zachować szczególną ostrożność.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Velimir Zeland/shutterstock
Posłuchaj
00:52 drogspec.mp3 Od dziś nowe regulacje dotyczące bezpieczeństwa na drodze - relacja Aleksandra Pszoniaka (IAR)
 

Jak mówi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, nowe przepisy likwidują też możliwość szybszej jazdy w nocy na terenie zabudowanym. Limit 50 kilometrów na godzinę obowiązuje teraz całą dobę. Dotychczas między godziną 23 a piątą rano samochody mogły jechać o 10 kilometrów szybciej. Przepisy zabraniają też tak zwanej jazdy na zderzaku, czyli ze zbyt małym odstępem na autostradach i drogach ekspresowych. Ta regulacja nie będzie obowiązywać jedynie podczas wyprzedzania.


Obwodnica
Wyprowadzi tranzyt i ciężki ruch z miejscowości. Powstanie obwodnica Sztabina
Posłuchaj
00:21 spec1.mp3 Minister Andrzej Adamczyk o zmianach w przepisach (IAR)

Bez patrzenia w telefon na pasach

Podczas przechodzenia przez jezdnię pieszy nie może korzystać z urządzeń elektronicznych. Jak mówi sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Konrad Romik, urządzenia te nie mogą zakłócać możliwości obserwacji otoczenia. Policja będzie mogła ukarać pieszego, który przechodząc przez przejście, patrzy w ekran telefonu komórkowego.

Posłuchaj
00:23 drog2.mp3 Konrad Romik: podczas przechodzenia przez jezdnię nie można korzystać z urządzeń elektronicznych (IAR)

Konrad Romik podkreślił, że do funkcjonariusza będzie należała interpretacja określenia "zachowanie szczególnej ostrożności". Jeżeli uzna, że zagrożenie bezpieczeństwa wynikało z jej niespełnienia, wtedy pieszy będzie mógł zostać ukarany. Kary będą też za przekroczenie limitu 50 kilometrów na godzinę w terenie zabudowanym, a także przy zachowaniu zbyt małej odległości od poprzedzającego pojazdu.

Czytaj także

Program budowy stu obwodnic wkracza na Warmię i Mazury. Zobacz planowany przebieg nowych tras

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 14:58
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowy na prace przygotowawcze dla obwodnic Olsztyna i Dywit oraz dla obwodnicy Pisza. W sumie, w ramach programu, w tym regionie powstanie pięć obwodnic.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa: przebudowa ul. Sokratesa. Zmiany spowodowane tragicznym wypadkiem sprzed 2 lat

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 12:41
- Na jesieni ul. Sokratesa będzie miała już tylko po jednym pasie w każda stronę. Po obu stronach ulicy zostaną poprowadzone ścieżki rowerowe, piesi uzyskają przejścia przez jezdnię z azylem po środku – zapowiedział w czwartek wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany w przepisach ruchu drogowego od 1 czerwca. Sprawdź szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 14:45
- 1 czerwca zmianie ulegają poszczególne przepisy dotyczące kierowców i pieszych. Te najważniejsze kwestie dotyczą m.in. bezpieczeństwa pieszych. Teraz nie tylko pieszy znajdujący się na przejściu, ale także ten wchodzący na przejście, ma pierwszeństwo przed pojazdem, który nadjeżdża w jego kierunku - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.
rozwiń zwiń