Branża fintech rośnie w siłę. Technologia i zwinne podejście kluczem do sukcesu

2021-05-28, 15:00

Branża fintech rośnie w siłę. Technologia i zwinne podejście kluczem do sukcesu
Zdjęcie ilustracyjne. . Foto: Shutterstock/ Wright Studio

Ostatni raport Światowego Forum Ekonomicznego/Deloitte przedstawia podsumowanie tego, jak krajobraz innowacji zmienił się w ciągu ostatnich lat. W raporcie stwierdzono, że fintechy napędzają tworzenie innowacji technologicznych, jednocześnie zmieniając oczekiwania co do jakości doświadczeń klienta. Prześwietlamy sektor fintech i kapitał, który się za nim kryje.

Technologią finansową (fintech) określa się nowe technologie, które mają na celu usprawnienie i zautomatyzowanie dostarczania i korzystania z usług finansowych. W swojej istocie, fintech jest wykorzystywany do pomocy firmom, właścicielom firm i konsumentom w lepszym zarządzaniu ich operacjami finansowymi, procesami i życiem poprzez wykorzystanie specjalistycznego oprogramowania i algorytmów, które są uruchamiane na komputerach i, coraz częściej, w smartfonach.

Słowo fintech jest połączeniem słów "technologia finansowa". Zgodnie z opracowanym przez EY wskaźnikiem 2017 Fintech Adoption Index, jedna trzecia konsumentów korzysta z co najmniej dwóch lub więcej usług fintech, a konsumenci ci są również coraz bardziej świadomi tego, że fintech jest częścią ich codziennego życia.

Od czasu rewolucji internetowej i rewolucji mobilnego internetu/smartfonów technologia finansowa gwałtownie się rozwinęła, a fintech, który pierwotnie odnosił się do technologii komputerowej stosowanej na zapleczu banków lub firm handlowych, obecnie opisuje szeroką gamę interwencji technologicznych w finanse osobiste i komercyjne. Fintech obejmuje również rozwój i wykorzystanie kryptowalut, takich jak bitcoin. Podczas gdy ten segment fintech może być najbardziej widoczny na pierwszych stronach gazet, wielkie pieniądze nadal leżą w tradycyjnym globalnym sektorze bankowym z jego kapitalizacją rynkową wynoszącą wiele bilionów dolarów.


Liczba firm z sektora fintech założonych w latach 2008-2017. Źródło: Deloitte Liczba firm z sektora fintech założonych w latach 2008-2017. Źródło: Deloitte


Startupy fintech otrzymały 17,4 miliarda dolarów finansowania w 2016 roku i były na dobrej drodze do przekroczenia tej sumy pod koniec 2017 roku. Eksperci z CB Insights naliczyli na świecie 26 fintechowych jednorożców globalnie wycenianych na 83,8 miliarda dolarów. Ta sama firma podała, że do końca 2018 roku było 39 fintechowych jednorożców wspieranych przez VC o wartości 147,37 miliarda dolarów. A to tylko wierzchołek góry lodowej.

Powiązany Artykuł

start-up startup 1200.jpg
Innowacyjne polskie firmy potrzebują kapitału. Rekordowy rok startupów

W Ameryce Północnej powstaje większość fintechowych startupów, a Azja jest na drugim miejscu. Globalne finansowanie fintech osiągnęło nowy rekord w pierwszym kwartale 2018 roku, do czego przyczynił się znaczny wzrost liczby transakcji w Ameryce Północnej. Azja, która może prześcignąć Stany Zjednoczone w transakcjach fintech, również odnotowała wzrost aktywności.

Niektóre z najbardziej aktywnych obszarów innowacji fintech obejmują według Investopedii dziedziny takie jak:

  • Kryptowaluty i cyfrowa gotówka.
  • Technologia blockchain, w tym Ethereum, technologia rozproszonej księgi (DLT), która przechowuje zapisy w sieci komputerów, ale nie ma centralnej księgi.
  • Inteligentne kontrakty, które wykorzystują programy komputerowe (często wykorzystujące blockchain) do automatycznej realizacji umów między kupującymi i sprzedającymi.
  • Otwarta bankowość, koncepcja, która opiera się na blockchainie i zakłada, że strony trzecie powinny mieć dostęp do danych bankowych, aby budować aplikacje, które tworzą połączoną sieć instytucji finansowych i dostawców zewnętrznych. Przykładem może być narzędzie do zarządzania pieniędzmi typu "wszystko w jednym" - Mint.
  • Insurtech, dąży do wykorzystania technologii w celu uproszczenia i usprawnienia branży ubezpieczeniowej.
  • Regtech, którego celem jest pomoc firmom świadczącym usługi finansowe w spełnianiu wymogów zgodności z przepisami branżowymi, zwłaszcza tymi dotyczącymi przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy i protokołami Poznaj Swojego Klienta, które zwalczają oszustwa.
  • Robo-doradcy, wykorzystują algorytmy do automatyzacji doradztwa inwestycyjnego w celu obniżenia jego kosztów i zwiększenia dostępności.
  • Unbanked/underbanked, usługi, które mają na celu obsługę osób znajdujących się w niekorzystnej sytuacji lub o niskich dochodach, które są ignorowane lub nieobsługiwane przez tradycyjne banki lub firmy świadczące główne usługi finansowe.
  • Bezpieczeństwo cybernetyczne - firmy zajmujące się cyberprzestępczością i zdecentralizowanym przechowywanie danych, oraz bezpieczeństwem cybernetycznym.

Przyszłość branży fintech i bankowości leży we wdrażaniu zwinnych technologii i wzmacnianiu bezpieczeństwa danych. W erze cyfrowej kluczowe staje się sprostanie wymaganiom klientów nastawionych na technologię i nadążanie za postępem technologicznym, aby pozostać konkurencyjnym.

PolskieRadio24.pl/ Investopedia/ Deloitte/ mib


Polecane

Wróć do strony głównej