X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Przełom dla bankowości w USA? Cyfrowy dolar coraz bliżej

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 11:03
Rezerwa Federalna posuwa się naprzód w swoich wysiłkach zmierzających do opracowania własnej waluty cyfrowej. Chociaż bank centralny nie określił żadnych konkretnych planów dotyczących waluty, przewodniczący Jerome Powell powołał się na postęp technologii płatności i powiedział, że Fed "uważnie monitoruje i dostosowuje się" do tych innowacji.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Svetlana Lukienko/ Shutterstock

Latem tego roku Fed ma zamiar wydać dokument badawczy, który będzie opisywał potencjalne implikacje wprowadzenia cyfrowego dolara.

- Efektywne funkcjonowanie naszej gospodarki wymaga, aby ludzie mieli wiarę i zaufanie nie tylko do dolara, ale także do sieci płatniczych, banków i innych dostawców usług płatniczych, którzy umożliwiają codzienny przepływ pieniędzy - powiedział Powell w komunikacie wideo. - Koncentrujemy się na zapewnieniu bezpiecznego i efektywnego systemu płatności, który zapewnia szerokie korzyści amerykańskim gospodarstwom domowym i przedsiębiorstwom, a jednocześnie stawia na innowacje – stwierdził.

Fedcoin pozwoliłby ludziom na dokonywanie transakcji bez otwierania konta bankowego - jak fizyczna gotówka, ale przy użyciu aplikacji w telefonie zamiast fizycznego portfela. Fedcoin byłby również trudniejszy do kradzieży niż w przypadku ataku na konto bankowe, które może zostać zhakowane. Ponadto, elektroniczny dolar pozostawiałby ślad, który pozwoliłby rządowi śledzić przestępców w razie potrzeby.

Czytaj także:
1200_bitcoin_shutterstock.jpg
Coraz większa energochłonność bitcoina. Ile kosztuje utrzymanie systemu kryptowaluty?

Przedstawiciele Fedu podkreślali, że ważne jest, aby emisja cyfrowej waluty banku centralnego była prawidłowa, a nie aby brać udział w wyścigu z innymi globalnymi bankami. Działania wielu krajów, w tym Chin, w zakresie cyfrowej waluty banku centralnego (ang. CBDC) zintensyfikowały dyskusję na temat tego, jak agresywnie powinien działać Fed. Postępy Chin wzbudziły obawy, że mogą one podważyć pozycję dolara jako światowej waluty rezerwowej.

- Potrzeba trochę czasu, aby zrobić to dobrze - powiedział David Treat, lider segmentu biznesowego blockchain w Accenture, która prowadzi publiczno-prywatną inicjatywę badawczą dotyczącą CBDC. - Mówimy o cztero- lub pięcioletniej podróży do rzeczywistej dostępności i wykorzystania waluty cyfrowej.

Powell odniósł się do rosnącej popularności walut cyfrowych, takich jak bitcoin, choć stwierdził, że pozostają one nieefektywnymi mechanizmami płatniczymi. Stablecoins, które są powiązane z konkretnymi walutami, oferują inne korzyści.

- Postęp technologiczny oferuje również nowe możliwości bankom centralnym, w tym Fedowi - powiedział Powell. Dodał, że podczas gdy mogą być stosowane różne struktury i technologie, CBDC może być zaprojektowany do użytku przez ogół społeczeństwa.

Fed od kilku lat bada systemy płatności i planuje wypuścić produkt o nazwie FedNow, prawdopodobnie w 2023 roku, który rozwiązałby wiele kwestii dotyczących potrzeby natychmiastowości w transakcjach, a także trudnej sytuacji osób nieubankowionych.

Czytaj także:
shutt blockchain 1200.jpg
Era blockchain. Sprawdź, jak działa to przełomowe rozwiązanie

Agencja Bloomberga argumentuje na rzecz cyfrowego dolara: "Fed, który jest scentralizowanym i już zaufanym podmiotem, nie musi wydawać ogromnych ilości energii elektrycznej na ponowne ustanowienie zaufania za każdym razem, gdy ktoś chce wydać cyfrowego dolara. Zamiast tego mógłby po prostu rozliczyć transakcję, tak jak robi to każdy bank, tanio i łatwo. Tak długo, jak ludzie ufają Fedowi, że nie ukradnie ich pieniędzy (a dlaczego miałby, skoro może drukować tyle, ile mu się podoba?), system płatności Fedu mógłby być niewiarygodnie tani, nie opierając się w ogóle na żadnej technologii kryptowalutowej".

Cyfrowe monety stanowią kolejną drogę, którą podążają banki centralne, aby uczynić płatności bardziej efektywnymi. Mimo wszystko wciąż jednak pozostaje wiele problemów natury praktycznej związanych z implementacją walut cyfrowych.

PolskieRadio24.pl/ CNBC/ Bloomberg/ Fed/ mib

Czytaj także

Raport KE: co godzinę tracimy lasy o powierzchni 800 boisk piłkarskich

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2019 17:00
Według raportu Komisji Europejskiej w 2018 r. żywioł zniszczył prawie 178 tys. hektarów lasów i gruntów w UE. "Co godzinę tracimy lasy o powierzchni odpowiadającej 800 boiskom piłkarskim. Niszczycielskie pożary szaleją na całym świecie" - podkreślił w komunikacie unijny komisarz ds. środowiska Karmenu Vella".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nikt nie chce palić polskich lasów". Michał Woś o zarzutach Greenpeace

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 09:55
Minister środowiska Michał Woś zapewnia, że ani jedno drzewo nie zostanie wycięte na podstawie zmian wprowadzanych do ustawy o odnawialnych źródłach energii. Minister odniósł się w Programie 1 Polskiego Radia do zorganizowanego wczoraj przed Sejmem protestu przeciwko tej nowelizacji. Protest zorganizowały organizacje ekologiczne, w tym Greenpeace.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grecja: pożar lasów grozi katastrofą ekologiczną, trwa szacowanie strat

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2021 22:50
Greccy strażacy opanowali pożar lasów 90 kilometrów od Aten w pobliżu kurortu Loutraki na Peloponezie. Specjaliści obawiają się jednak katastrofy ekologicznej.
rozwiń zwiń