X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Gospodarka w coraz lepszej kondycji – w kwietniu większa niż przed rokiem produkcja oraz sprzedaż detaliczna

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 10:34
Gospodarka zdecydowanie odrabia straty spowodowane pandemią. Jak informuje GUS, w kwietniu tak produkcja jak i sprzedaż detaliczna były zdecydowanie większe niż rok wcześniej. Produkcja wzrosła o ponad 44 procent, a sprzedaż detaliczna o 21 procent.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Produkcja przemysłowa w kwietniu 2021 r. wzrosła o 44,5 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 9,2 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.


eksport1200.jpg
Wzrost polskiego eksportu najszybszy od czterech lat. Znamy nowe dane GUS

GUS: produkcja przemysłowa w kwietniu rdr wzrosła o 44,5 proc.

Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji w kwietniu rdr o 45,0 proc., a mdm spadku o 9,7 proc.

Produkcja przemysłowa w kwietniu wzrosła w 32 działach

- Produkcja przemysłowa w kwietniu 2021 r. wzrosła w ujęciu rocznym w 32 spośród 34 działów - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Wzrost odnotowano m.in. w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 370,5 proc., mebli – o 125,8 proc., urządzeń elektrycznych – o 111,0 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 90,4 proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 63,6 proc., wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 58,5 proc., maszyn i urządzeń – o 51,3 proc.

Największe odbicie zanotował przemysł – przetwórstwo przemysłowo było wyższe o 50,6 proc. niż przed rokiem. Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz i wodę wzrosło o 11,5 procent, o 20,1 proc. większe były dostawy wody, gospodarowanie ściekami i odpadami, rekultywacja.


nbp 1200 free.jpg
Prezes NBP: w drugiej połowie roku powinno nastąpić silne przyspieszenie gospodarcze

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w kwietniu wzrosła o 21,1 proc. rdr

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w kwietniu 2021 r. wzrosła 21,1 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadła o 7,7 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 25,7 proc. rdr.


shutterstock_175947125 zakupy torby 1200.jpg
Rosną wpływy z VAT-u. Ekonomiści: to dzięki częściowemu otwarciu gospodarki i wzrostowi sprzedażyKonsensus przygotowany przez PAP Biznes wskazywał na wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w kwietniu rdr o 26,6 proc. i spadek mdm o 3,6 proc.

Najbardziej – o 118 procent wzrosła sprzedaż samochodów, o 75,9 proc. sprzedaż odzieży i obuwia, o 23 procent – paliwa.

PAP, GUS

Czytaj także

Ekspert: przemysł to nadal główna siła napędowa polskiej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 18:03
W styczniu produkcja przemysłowa wzrosła o 0,9 procent w porównaniu z tym samym okresem 2020 roku - podał Główny Urząd Statystyczny. W stosunku do grudnia wskaźnik ten spadł o 5,1 procent. Jak komentowała w Programie 1 Polskiego Radia ekonomistka Monika Kurtek z Banku Pocztowego - mimo gorszych wyników, przemysł nadal jest główną siłą napędzającą polską gospodarkę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska gospodarka zaczyna wychodzić z kryzysu. Najnowsze prognozy ekonomistów

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 15:23
Analitycy i ekonomiści przedstawili najnowsze prognozy dla gospodarki w tym roku. Jak oceniają, najgorsze wyniki, tak widoczne jeszcze w czwartym kwartale ubiegłego roku, mamy już za sobą, a w pierwszym kwartale tego roku zaczniemy powoli wracać na tory gospodarczego wzrostu.
rozwiń zwiń