X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Colonial Pipeline wznawia obsługę po cyberataku. Amerykański dostawca paliwa nie zapłaci hakerom okupu

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 09:36
Operator największego rurociągu paliwowego w USA zapowiedział wznowienie działalności po pięciodniowym zamknięciu związanym z cyberatakiem ransomware, który zmusił Colonial Pipeline do zamknięcia głównej części swojej sieci w miniony piątek. Rurociąg o długości 8900 km transportuje 2,5 mln baryłek dziennie na wschodnim wybrzeżu USA.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: BrianElevates/Shutterstock

Zamknięcie spowodowało ograniczenie dostaw paliwa w całych Stanach Zjednoczonych, wzrost cen i ogłoszenie stanu nadzwyczajnego. Firma Colonial Pipeline ostrzegła w komunikacie prasowym, że powrót łańcucha dostaw do normalnego stanu może zająć kilka dni.

"Na niektórych rynkach obsługiwanych przez Colonial Pipeline mogą występować sporadyczne przerw w świadczeniu usług w okresie rozruchu" - ostrzegła firma w oświadczeniu.

O odpowiedzialność za atak ransomware FBI oskarżyło grupę przestępczą o nazwie DarkSide. Firma Colonial zapowiedziała, że nie zapłaci okupu żądanego przez hakerów.

Najwyższy poziom cen od 2014 r.

1200_haker_shutterstock.png
Cyberoszuści nie próżnują. W sieci pojawiają się kolejne przestępcze kampanie

Ceny benzyny w USA wzrosły w środę, gdy kierowcy ustawili się w długich kolejkach, aby zatankować swoje samochody szóstego dnia od zamknięcia rurociągu Colonial Pipeline. Średnia cena za galon osiągnęła wówczas 3,008 dolarów. To - według Automobile Association of America - najwyższy poziom cen od października 2014 r.

Pomimo apelu rządu do konsumentów, aby nie kupowali w panice, wielu kierowców ustawiało się w kolejkach. W sieci pojawiły się nawet zdjęcie, na których widać było klientów napełniających benzyną plastikowe torby. Sekretarz transportu USA Pete Buttigieg powiedział we wtorek, że administracja Bidena pracuje przez całą dobę, aby pomóc uporać się z ewentualnymi brakami. Biały Dom powiedział również, że urzędnicy rozważają nowe sposoby złagodzenia wszelkich niedoborów, takie jak wydłużenie godzin pracy osób przewożących paliwo.

Operator rurociągu zapowiedział, że wznowił działalność, ale ostrzegł, że powrót łańcucha dostaw produktu do normalnego stanu zajmie kilka dni. Gubernatorzy stanów Floryda, Wirginia, Karolina Północna i Georgia ogłosili stany nadzwyczajne, co oznacza, że mogą w rezultacie wprowadzić tymczasowe przepisy, aby obniżyć ceny na swoich obszarach.


65 proc. stacji miało przerwy w dostawach

Atak hakerów mógł być tak skuteczny, ponieważ firma Colonial Pipeline ma doskonale scyfryzowaną infrastrukturę. Czujniki ciśnienia, termostaty, zawory i pompy służą do monitorowania i kontrolowania przepływu oleju napędowego, benzyny i paliwa do silników odrzutowych przez setki mil rurociągów. Cała technologia operacyjna jest połączona z systemem centralnym – a tam, gdzie jest tak mocno rozwinięta łączność cyfrowa, istnieje ryzyko cyberataku.

Według danych zebranych przez firmę analityczną GasBuddy, w Wirginii, Karolinie Północnej i kilku innych stanach co najmniej 3,5 tys. stacji benzynowych zostało pozbawionych dostaw. Wirginia i Georgia były jednymi z najbardziej dotkniętych skutkami awarii, gdzie ponad 40 proc. monitorowanych stacji benzynowych ucierpiało z powodu awarii. W Karolinie Północnej 65 proc. stacji benzynowych miało przerwy w dostawach paliwa.

PolskieRadio24.pl, BBC, DoS

Czytaj także

Wielki cyberatak na rządowe zasoby danych w USA. Hakerzy działali od wielu miesięcy

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 13:10
Amerykański Departament Skarbu i Handlu od wielu miesięcy był inwigilowany przez cyberprzestępców. Teraz okazało się, że zaatakowany został również Departament Energii, odpowiedzialny mi.in. za zarządzanie amerykańską bronią jądrową. Według urzędników bezpieczeństwo arsenału nie zostało naruszone. Mówi się o największym w historii ataku na zasoby cyfrowe rządu USA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci ostrzegają: koronawirus uaktywnił hakerów, rośnie ryzyko ceberataków na firmy

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 13:47
W opinii 55 proc. firm biorących udział w badaniu KPMG wybuch pandemii koronawirusa przyczynił się do wzrostu ryzyka cyberataków. W 2020 r. 64 proc. z nich odnotowało przynajmniej jeden incydent. Dla połowy firm wyzwaniem było bezpieczeństwo w pracy zdalnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Największy rurociąg Ameryki wstrzymał pracę. Powodem atak hakerski

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2021 09:18
Największy amerykański operator rurociągów - spółka Colonial Pipeline - wstrzymała przesyłanie produktów naftowych po ataku hakerskim, który zakłócił funkcjonowanie jej infrastruktury. Spółka przesyła benzynę, olej napędowy i inne produkty - między innymi z rafinerii nad Zatoką Meksykańską do wielu części Stanów Zjednoczonych, odległych o tysiące kilometrów.
rozwiń zwiń