X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Przetasowania w rankingu największych gospodarek świata. Głównym czynnikiem zmian jest pandemia

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 07:45
Pandemia COVID-19 wstrząsnęła rankingiem największych gospodarek świata po tym, jak wiele krajów znalazło się w recesji. Stany Zjednoczone, Chiny, Japonia i Niemcy nadal zajmują cztery pierwsze miejsca jako największe gospodarki świata, ale niektóre pozycje rankingowe uległy przesunięciu, wynika z prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/sayan uranan

CNBC porównało nominalny produkt krajowy brutto w dolarach amerykańskich w krajach podanych w bazie danych World Economic Outlook MFW. Nominalny PKB szacuje wartość rynkową wszystkich gotowych dóbr i usług wyprodukowanych w danej gospodarce, ale nie odejmuje zmian w poziomach cen, czyli inflacji - i dlatego może zawyżać lub zaniżać rzeczywistą wartość ekonomiczną. Mimo to, wartości nominalne PKB denominowane we wspólnej walucie są sposobem mierzenia i porównywania wielkości gospodarczych różnych krajów, a także dają wgląd w to, jak wydarzenia, takie jak pandemia, wpływają na gospodarki.


Indie, które w 2019 roku stały się piątą największą gospodarką świata, w ubiegłym roku zsunęły się w rankingu na szóste miejsce za Wielką Brytanią. Nie odzyskają piątego miejsca aż do 2023 roku. W zeszłym roku Indie zostały dotknięte ścisłymi ograniczeniami działalności gospodarczej, ponieważ kraj walczył z koronawirusem.

Czytaj także:
shutt warszawa 1200.jpg
Pozytywne oceny ratingu kredytowego Polski. Zasługa silnej gospodarki

W tym roku też nie jest lepiej. Indie w zeszłym tygodniu wyprzedziły Brazylię, stając się drugim najbardziej zakażonym krajem na świecie. MFW prognozował, że gospodarka tego kraju skurczy się o 8 proc. w roku fiskalnym, który zakończył się w marcu 2021 roku, a prognozy na ten rok są systematycznie rewidowane w dół. Ekonomiści oszacowali, że jeden miesiąc blokady może pozbawić Indie 1-2 punktów procentowych rocznego PKB.


Brazylia spadła z dziewiątej największej gospodarki w 2019 r. do 12. największej w ubiegłym roku, stając się jedynym krajem, który wypadł z rankingu top 10. Południowoamerykański kraj pozostanie poza 10 największymi gospodarkami świata co najmniej do 2026 roku - najdalszej dostępnej prognozy MFW.

Czytaj także:
nbp 1200 free.jpg
Prezes NBP: w drugiej połowie roku powinno nastąpić silne przyspieszenie gospodarcze

Brazylia odnotowała trzecią co do wielkości liczbę zachorowań na COVID-19 i drugą co do wielkości liczbę zgonów na świecie. Sekretarz zdrowia Sao Paulo podobno napisał do rządu federalnego, ostrzegając przed "nieuchronnym" załamaniem systemu opieki zdrowotnej w tym stanie, podczas gdy ekonomiści powiedzieli, że brazylijska gospodarka będzie miała trudności z odzyskaniem równowagi. Gospodarka skurczyła się w zeszłym roku o 4,1 proc., a w 2021 roku prognozuje się jej wzrost o 3,7 proc.

Po tym, jak Brazylia wypadła z grona 10 największych gospodarek świata, Korea Południowa awansowała na 10. miejsce i oczekuje się, że pozostanie na nim co najmniej do 2026 roku. Korea Południowa była jednym z najwcześniejszych krajów poza Chinami, które zgłosiły przypadki COVID-19 na początku 2020 roku. Kraj ten odniósł pewien sukces w powstrzymywaniu wirusa w zeszłym roku, który pomógł jego gospodarce zakończyć rok 2020 spadkiem PKB tylko o 1 proc. MFW prognozuje, że gospodarka Korei Południowej może wzrosnąć w tym roku o 3,6 proc.


PolskieRadio24.pl/ CNBC/ MFW/ mib

Czytaj także

Nowe decyzje USA przed szczytem klimatycznym. Kraj chce zredukować gazy cieplarniane o połowę

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 11:57
USA zobowiążą się do ograniczenia o co najmniej 50 proc. emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. w stosunku do 2005 r. - informuje w czwartek agencja Reutera, powołując się na dwa źródła. USA negocjuje również podniesienie celów redukcji emisji m.in. z Japonią i Kanadą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomimo COVID-19 zwiększyły się globalne wydatki na zbrojenia

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 12:40
Globalne wydatki na wojsko wzrosły w 2020 roku o 2,4 proc. do 1981 miliardów USD mimo kryzysu wywołanego pandemią COVID-19 - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu Sztokholmskiego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI).
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 dni urzędowania prezydenta USA. Joe Biden wygłosi orędzie przed Kongresem

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 06:56
Prezydent Joe Biden wygłosi dziś pierwsze orędzie przed połączonymi izbami Kongresu Stanów Zjednoczonych. Wystąpienie będzie podsumowaniem pierwszych stu dni jego urzędowania, która to data przypada jutro. Według sondaży większość Amerykanów pozytywnie ocenia początek prezydentury Bidena.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Plan podatkowy Bidena. Sukces będzie wymagał współpracy wielu krajów

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 10:25
Prezydent Joe Biden, zgodnie z planem podatkowym, który opublikował przed wyborami, podniósłby podatki od dochodów z pracy osób zarabiających powyżej 400 000 dolarów, dochodów inwestycyjnych i dochodów z działalności gospodarczej. Zaproponował również szereg nowych ulg podatkowych lub rozszerzenie istniejących ulg, aby pomóc zwiększyć dochody po opodatkowaniu dla osób o niskich dochodach. Plan podatkowy Bidena może zwiększyć przychody do budżetu USA o około 3,33 biliona dolarów w ciągu następnej dekady.
rozwiń zwiń