X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ceny ropy jak przed pandemią. Znamy prognozy na kolejne miesiące

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 19:12
Ceny ropy osiągnęły już poziom sprzed początku pandemii w 2020 roku. W międzyczasie rynki zanotowały przez chwilę nawet ujemne ceny tego surowca. Przedstawiamy prognozy analityków dotyczące rynku ropy na najbliższe lata.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Oil and Gas Photographer

Analitycy Fitch Solutions podnieśli swoją średnią prognozę cen ropy brent na 2021 r., jak wynika z najnowszego raportu firmy na temat perspektyw cen ropy. Analitycy uważają, że średnia cena ropy brent w tym roku wyniesie 66 dolarów za baryłkę, co oznacza wzrost z 64 dolarów za baryłkę w poprzednim raporcie grupy na temat cen ropy, który ukazał się w marcu.


Ceny ropy brent. Źródło: Nasdaq Ceny ropy brent. Źródło: Nasdaq

"Prognoza zakłada średnią roczną na poziomie około 68 dolarów za baryłkę, czyli w zasadzie bez zmian w stosunku do ceny spot" - stwierdzili analitycy w majowym raporcie.

Silne dane gospodarcze z Chin i USA oraz rosnące wskaźniki szczepień dają powody do optymizmu. Jednak ryzyka związane z COVID-19 nadal obfitują, czego ostatnim dowodem jest epidemia w Indiach. "Naszym zdaniem, kombinacja zmniejszających się ograniczeń podaży i utrzymującej się niepewności po stronie popytu będzie miała duży wpływ na dalszy wzrost cen w tym roku" - kontynuują analitycy.

Analitycy Fitch Solutions zaznaczyli w majowym raporcie, że trwałe przebicie się powyżej poziomu 70 dolarów za baryłkę prawdopodobnie spowodowałoby podwyższenie prognozy. Dodają jednak, że ich zdaniem w obecnych warunkach rynkowych brent nie zdoła przełamać oporu.

Czytaj także:
shuttorlen 1200.jpg
Orlen rośnie w siłę. Nowy koncern multienergetyczny w kontekście wyzwań rynku

"Naszym zdaniem rynek prawdopodobnie nie docenia ryzyka związanego z przyszłymi epidemiami koronawirusa, pojawieniem się nowych, bardziej zakaźnych wariantów oraz tempem wprowadzania szczepionek na świecie. Jeśli brent nie zdoła zamknąć w maju notowań powyżej 70 dolarów za baryłkę to spirala epidemii w Indiach i epidemia w innych kluczowych azjatyckich krajach mogą być bodźcem do częściowego powrotu cen" - kontynuują analitycy.

Patrząc dalej w przyszłość, analitycy Fitch Solutions prognozowali w majowym raporcie, że brent będzie kosztował średnio 64 dolary za baryłkę w 2022 roku, 65 dolarów 2023 roku, 70 dolarów w 2024 roku i 72 dolary w 2025 roku. Konsensus Bloomberga, którego Fitch Solutions jest współtwórcą, przewiduje, że brent w tym roku wyniesie średnio 64 dolary za baryłkę, 64,5 dolara w 2022 roku, 65,3 dolary w 2023 roku, 65 dolarów w 2024 roku i 66 dolarów w 2025 roku.

PolskieRadio24.pl/ Fitch Solutions/ Bloomberg/ Rigzone/ mib

Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA ropa naftowa

Czytaj także

Ceny ropy są stabilne. To efekt dobrej prognozy dla światowej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 16:45
Ceny ropy zostały w środę podniesione przez perspektywę silniejszego wzrostu gospodarczego na świecie, choć wzrosty zostały ograniczone, ponieważ rozmowy o ożywieniu umowy nuklearnej z Iranem podniosły możliwość złagodzenia sankcji na eksport ropy, pisze agencja Reuter. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znoszenie restrykcji wywoła ostry skok popytu na ropę. Goldman Sachs przedstawia prognozę

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 17:05
Bank inwestycyjny Goldman Sachs oczekuje w ciągu sześciu miesięcy wzrostu cen surowców rzędu 13,5 proc. Ropa może sięgnąć 80 dol. za baryłkę, a wzrost popytu na nią ma być najszybszy od 20 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Połączenie PKN Orlen z PGNiG coraz bliżej. Paliwowy gigant złoży wniosek do UOKiK w sprawie przejęcia

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 13:18
PKN Orlen na początku maja złoży wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie zgody na przejęcie PGNiG – poinformował prezes Orlenu Daniel Obajtek. Jego zdaniem, UOKiK może zdecydować, że potrzebny będzie drugi etap analiz.
rozwiń zwiń