X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ile firm zarejestrowano, a ile wykreślono z bazy REGON? Nowe dane GUS

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 11:45
Według danych GUS w kwietniu 2021 r. w rejestrze REGON zarejestrowano o 5,2 proc. mniej firm w porównaniu do marca. Liczbę nowo zarejestrowanych podmiotów oszacowano na 31,2 tys. firm.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/fizkes

Jak podał GUS, spadek liczby podmiotów nowo zarejestrowanych odnotowano w przypadku spółek (o 7,6 proc.) oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą (o 4,4 proc.).

Dla spółek handlowych odnotowano spadek o 7,2 proc., w tym dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością o 8,5 proc. Liczba spółek cywilnych nowo zarejestrowanych zmniejszyła się o 11,1 proc. w porównaniu do marca.

GUS wskazał, że w kwietniu o 5,2 proc. zmniejszyła się "liczba podmiotów nowo zarejestrowanych w porównaniu do poprzedniego miesiąca". Wyliczył, że ich liczba to 31,203 tys. firm.

1200_pieniądze_shutterstock.jpg
PFR: trwa rozliczanie i umarzanie wsparcia z pierwszej tarczy. Zobacz, jakie dokumenty są potrzebne

Mniej firm wyrejestrowano z bazy REGON

W kwietniu tego roku wyrejestrowano z rejestru REGON o 15,5 proc. mniej firm niż przed miesiącem - 14,637 tys.

Największy spadek liczby podmiotów wyrejestrowanych dotyczył osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą (o 15,8 proc.) oraz spółek (o 11,8 proc.). Podmioty gospodarcze z zawieszoną działalnością stanowiły w kwietniu 11,2 proc. ogólnej liczby zarejestrowanych firm w rejestrze REGON. Takich firn było 526,764 tys.

Jakie branże zawieszają działalność ? 

GUS podał, że biorąc pod uwagę kody PKD, spadek liczby firm z zawieszoną działalnością w porównaniu do poprzedniego miesiąca był największy w górnictwie  (2,4 proc.), zakwaterowaniu i gastronomii (2,1 proc.), administrowaniu i tzw. działalności wspierającej (1,0 proc.). Procent zawieszenia działalności gospodarczej był podobny w większości województw (poniżej 1 proc.) podmiotów w porównaniu do marca 2021 roku.

firma 1200.jpg
Firmy dłużej pod ochroną Tarczy branżowej. Rząd przyjął rozporządzenie

Według stanu na koniec kwietnia 2021 r. zarejestrowanych było 4711,1 tys. podmiotów gospodarki narodowej, tj. o 0,3 proc. więcej niż w marcu  i  o 3,8 proc. więcej niż w kwietniu 2020 roku.

PR24/PAP/sw 

Czytaj także

4,5 mld zł wsparcia w ramach nowej tarczy branżowej. Ochroni blisko 300 tys. firm i ok. miliona pracowników

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 15:50
Z nowych rozwiązań w ramach tarczy branżowej skorzysta ok. 300 tys. firm i ok. 1 mln pracowników, a wsparcie wyniesie ok. 4,5 mld zł - poinformowała Kancelaria Premiera Rady Ministrów. Dodano, że po 29 kwietnia rozpoczną się umorzenia subwencji z tarczy finansowej 1.0.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Bujak: polska gospodarka odbije w drugiej połowie roku

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 17:30
- W tym roku wzrost PKB zbliży się do poziomu 4 procent, sięgałby nawet 5 procent, gdyby nie trzecia fala pandemii - powiedział Piotr Bujak, główny ekonomista banku PKO BP, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: dziś przemysł i rynek pracy mają się dobrze, ale otwieranie gospodarki choćby z limitami będzie lepsze niż dalsze zwlekanie

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 11:00
Przedsiębiorcy z niecierpliwością czekają na otwarcie biznesów. Lepsze byłoby otwarcie ich, choćby z limitami, niż dalsze utrzymywanie zamknięcia gospodarki. Zrozumiałe jest wiązanie przez rządzących tego procesu z liczbą zaszczepionych Polaków, pytanie tylko, czy będzie odpowiednia liczba chętnych na szczepienia – mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego.  
rozwiń zwiń