X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ireneusz Zyska: będą ułatwienia dla prosumentów. OZE zdominowały Kongres 590

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 18:16
Podczas Kongresu 590 wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska zapowiedział nowe rozwiązania prawne dla prosumentów. Resort chce, by w najbliższych latach podwoiła się liczba osób wytwarzających w Polsce energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, lovelyday12

Energetyka rozproszona znalazła istotne miejsce w treści dokumentu Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku.

– Chcemy, aby liczba prosumentów osiągnęła co najmniej milion. Według danych z lutego, jest to około 500 tys. Myślę, że coraz większe nasycenie instalacjami prosumenckimi generuje określone problemy sieciowe. Przygotowujemy rozwiązania prawne, które wyzwolą pewną aktywność po stronie prosumentów a po drugie spowodują też opłacalność realizacji tych inwestycji i stabilizacji sieci – zaznaczył Ireneusz Zyska.

Rząd chce promować prosumentów

OZE.jpg
Polski miks energetyczny. Odnawialne źródła energii wypierają węgiel

Ireneusz Zyska poinformował, że obecnie moc zainstalowana w lądowej energetyce wiatrowej wynosi blisko 6,5 GW, a w ostatnich trzech latach na aukcjach OZE zakontraktowano 4,2 GW mocy. Według niego w połowie 2024 roku można się spodziewać ok. 12 GW mocy w wietrze na lądzie. Dodał jednocześnie, że po liberalizacji zasady 10H (projekt tzw. ustawy odległościowej) zainstalowana moc powinna być większa, choć na razie trudno jest ocenić o ile.

Przedstawiciel resortu klimatu podkreślił, że ministerstwo, jak i rząd, oprócz inwestycji w dużą energetykę odnawialną chce promować także prosumentów. Przypomniał, że opracowywany projekt ma upowszechnić klastry energii, których – zgodnie z założeniami Polityki energetycznej Polski do 2040 – ma być w 2030 roku 300.

– Przekładając to na podział terytorialny prawie w każdym powiecie w Polsce w założeniu powinien funkcjonować klaster energii bądź też jakaś społeczność energetyczna na przykład spółdzielnia energetyczna – podkreślił.


Im wyższa autokonsumpcja, tym większa opłacalność

Obecny podczas debaty prezes Krajowej Izba Klastrów Energii Albert Gryszczuk podał, że w Polsce zarejestrowano ok. 250 klastrów energii, z czego aktywnych jest od 60 do 70. Zdaniem ministra Zyski projektowane przepisy dotyczące klastrów mają zachęcić do większej autokonsumpcji energii. Wśród tych zachęt wymienił m.in. zwolnienie z opłat przesyłowych (opłaty OZE), która dotyczyłaby energii wytworzonej w takim klastrze.

– Chcemy wprowadzić mechanizm motywacyjny polegający na tym, że im byłaby wyższa autokonsumpcja w klastrze tym większa byłaby opłacalność dla samego klastra i jego uczestników. Będzie to tańsza energia, będzie się bardziej opłacać być uczestnikiem klastra nawet od strony konsumenta, a jeszcze bardziej od strony wytwórcy energii – zadeklarował.


Agregatorzy sprofesjonalizują rynek

Wiceminister zaznaczył także, iż po wdrożeniu dyrektywy rynkowej – do czego przygotowuje się ministerstwo – na rynku pojawią się nowe podmioty, czyli agregatorzy. Będą to firmy pozyskujące przedsiębiorców, którzy mogą przesunąć lub zredukować część pobieranej mocy.

– Będą agregowali energię kupowaną od aktywnych prosumentów, od tych najbardziej aktywnych poszukujących atrakcyjnych cen dla energii produkowanej w swojej mikroistalacji – podkreślił wiceszef resortu klimatu.

Dodał, że agregatorzy sprofesjonalizują rynek. Ich zadaniem będzie to, by nie dochodziło do zakłóceń w przesyle na szczeblu niskiego i średniego napięcia, z czym obecnie przy rosnącej liczbie prosumentów jest coraz większy problem.

Zgodnie z Polityką energetyczną Polski 2040 w roku 2030 w Polsce ma być 1 mln prosumentów. Obecnie jest ok. 500 tys.

PolskieRadio24.pl, IAR, PAP, DoS

Czytaj także

"Mój Prąd" w trzeciej odsłonie. Kurtyka: to program bardzo oczekiwany

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 13:45
Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce uruchomić III odsłonę programu "Mój Prąd" - zapewnił szef resortu Michał Kurtyka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister klimatu: transformacja energetyczna to szansa dla polskiej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 13:50
O potrzebie transformacji energetycznej, a tym samym gospodarczej mówił Ireneusz Zyska wiceminister klimatu i środowiska. Jak wskazał - to efekt rosnącej świadomości społeczeństw i uwrażliwienia na zmiany klimatyczne, co powoduje stopniowe ograniczanie roli paliw kopalnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zielone" plany PGE, Enei i Taurona. Polskie koncerny stawiają na energię z farm wiatrowych

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 13:25
Trzy największe polskie koncerny energetyczne - PGE, Enea i Tauron stawiają na zieloną energię - chcą zainwestować w morską energetykę wiatrową miliardy złotych.
rozwiń zwiń