X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Można być dość optymistycznym". Minister finansów o rozwoju polskiej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 16:15
Pierwszy kwartał pod względem PKB będzie jeszcze relatywnie słaby z powodu dłużej obowiązujących restrykcji covidowych, lecz w kolejnych kwartałach będzie zdecydowanie lepiej - ocenił minister finansów Tadeusz Kościński, który był gościem Kongresu 590.
Minister finansów Tadeusz Kościński.
Minister finansów Tadeusz Kościński.Foto: PAP/Maciej Kulczyński

Szef resortu finansów podkreślił, że można być obecnie "dość optymistycznym" co do rozwoju polskiej gospodarki. Przypomniał, że ubiegły rok zakończył się zdecydowanie mniejszą recesją, niż to wcześniej prognozowano – PKB skurczył się o 2,7 proc.

Inflacja wynika z czynników zewnętrznych

1200_pieniądze_shutterstock.jpg
Oto prognozy resortu finansów dot. długu publicznego. Polska wypada lepiej niż inne kraje UE

– Myślę, że teraz pierwszy kwartał pewnie też będzie relatywnie słaby, bo ten lockdown dalej trwał, dłużej niż się spodziewaliśmy, ale myślę, że już teraz – II, III i IV kwartał to można się spodziewać, że polska gospodarka bardzo szybko będzie się rozwijać w każdej dziedzinie – powiedział szef resortu finansów.

Tadeusz Kościński, odnosząc się do rosnącej inflacji, powiedział, że wynika ona głównie z czynników zewnętrznych m.in. rosnących cen ropy, która w ciągu roku zdrożała o 40 proc. Dodał, że swój wpływ na inflację ma również – choć jak podkreślił, to jest nie najgorszy wskaźnik – wzrost o 8 proc. rok do roku wynagrodzeń.

"Paliwem dla inflacji" mogą być oszczędności

Według ministra finansów rok 2021 może się zamknąć inflacją na poziomie ok. 3,1 proc.

- W przyszłym roku będzie spadać. Około 2022 roku będzie na poziomie 2,5 proc., zgodnie z celem NBP - ocenił.

Tadeusz Kościński przyznał, że "paliwem dla inflacji" mogą być zgromadzone przez Polaków pieniądze w gotówce oraz na rachunkach, których nie można było wydać w czasie trwania obostrzeń. Podkreślił, że trzeba być uważnym, by nie stworzyć sztucznej presji inflacyjnej, która może dłużej potrwać.

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

MFW dobrze ocenia stan polskiej gospodarki i przygotowanie rządu do walki z koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 11:39
Międzynarodowy Fundusz Walutowy pozytywnie ocenia stan polskiej gospodarki oraz reakcję rządu na pandemię COVID-19. Nie widzi też zagrożeń w sektorze bankowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agencja Fitch utrzymuje rating Polski. Kościński: prowadzimy odpowiedzialną politykę gospodarczą

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 23:21
Agencja Fitch utrzymała w piątek rating Polski na poziomie "A-" z perspektywą stabilną. Fitch wskazuje na mocne fundamenty makroekonomiczne i dobrze zdywersyfikowaną gospodarkę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wpływy podatkowe wyglądają stosunkowo dobrze". Minister finansów o wykonaniu budżetu

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 10:16
Resort finansów szacuje, że po marcu deficyt budżetu państwa wyniósł 3,4 mld zł - poinformował minister finansów Tadeusz Kościński. Ocenił, że na tle comiesięcznych danych o sprzedaży detalicznej czy produkcji wpływy podatkowe wyglądają stosunkowo dobrze.
rozwiń zwiń