X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Wakacje 2021: zobacz, jak kraje południa Europy walczą w dobie koronawirusa o 190 mln turystów

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 16:31
Kampania szczepień na dużych rynkach turystycznych i poprawa sytuacji zdrowotnej wzbudziły optymizm w hiszpańskim sektorze turystycznym, pogrążonym w depresyjnym klimacie po trzynastu kolejnych miesiącach koronawirusowego paraliżu, które spowodowały miliony strat na rachunkach hoteli, barów, restauracji, biur podróży i transportu, pisze hiszpański dziennik El Pais.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

Gazeta przypomina, że zeszłego lata (włącznie z czerwcem do września) w Hiszpanii gościło tylko 6,1 miliona podróżnych, i prognozuje, że w tym roku liczba ta potroi się do 18 milionów turystów.

Tyle że to i tak tylko 50 proc. z 37 milionów turystów, którzy odwiedzili Hiszpanię w 2019 r. przed pandemią.

plaża spacer wchód słońca 1200.jpg
Powiało optymizmem dla branży turystycznej. Na zagranicznych gości jednak poczekamy

O powrocie turystów marzą nie tylko Hiszpanie, ale także Włosi, Grecy, Cypryjczycy czy Maltańczycy

Gazeta przypomina, że nie tylko Hiszpania liczy na powrót zagranicznych turystów – w te wakacje będzie konkurować z Włochami, Grecją, Cyprem czy Maltą, o turystów z UE, spragnionych podróży i słońca po ponad roku „pandemicznego uwięzienia”.

Turcja, Egipt, Tunezja i Maroko raczej nie będą się liczyć. Trudno mówić o pokonaniu pandemii w tych krajach

Jak jednocześnie zauważa hiszpański dziennik, konkurencja krajów Afryki Północnej - Turcji, Egiptu, Tunezji czy Maroka, a nawet zaliczanej do tego regionu Turcji, która rozkwitła od 2012 roku dzięki obniżkom podatków i cen, nie będzie w tym roku stanowić wyzwania, ponieważ sytuacja epidemiczna w tych krajach jest znacznie gorsza niż w innych europejskich destynacjach i władze Wspólnoty zabraniają, odradzają i zniechęcają do podróżowania w te rejony.

paszport szczepionkowy COVID-19 shutter 1200 ronstik.jpg
"Paszporty szczepionkowe" dla podróżnych. WHO ma wątpliwości

Wygra ten kraj, który postawi na Brytyjczyków

Dlatego walka o przyciągnięcie 190 mln turystów europejskich rozstrzygnie się między pięcioma wymienionymi wcześniej krajami, czyli Hiszpanią, Włochami, Grecją, Maltą i Cyprem. Bitwę wygra ten z krajów, który wykorzysta ekspresowe przetwarzanie paszportów zdrowotnych i przyciągnie podróżnych z tych krajów, w których proces szczepień przebiega znacznie szybciej niż w Unii Europejskiej.

Tak jak w przypadku Wielkiej Brytanii, gdzie ponad połowa populacji otrzymała już pierwszą dawkę szczepionki i u których oczekuje się, że odporność stadna zostanie osiągnięta wczesnym latem. Gazeta przypomina, że w 2019 roku Hiszpania przyjęła 18 milionów brytyjskich podróżników, których może przyciągnąć do wakacji w Hiszpanii dobra sytuacja zdrowotna w tym kraju.

wheelbarrows-2157335_1280.jpg
Wakacje pod jabłonią? Rośnie zainteresowanie ogródkami działkowymi

Podróżować można, ale trzeba pamiętać o kosztach związanych z dodatkowymi badaniami

Chociaż, jak zauważa gazeta, do podróży mogą ich zniechęcić koszty badań antywirusowych PCR. (Metodą rekomendowaną do diagnostyki COVID-19 jest RT-PCR, który umożliwia wykrycie materiału genetycznego wirusa SARS-CoV-2), które wynoszą średnio 100 euro za każde badanie PCR, co dla czteroosobowej rodziny to koszt blisko 800 euro.

To może sprawić, że wiele osób może odwołać podróż i zdecydować się, tak jak w 2020 r., na pozostanie w swoich miejscach pochodzenia.

Ponadto do podróży zagranicznych zniechęca Brytyjczyków najnowszy raport brytyjskiego urzędu zdrowia, który odradza podróżowanie za granicę ze względu na ryzyko związane z importem nowych szczepów koronawirusa.

Co z drugą, najliczniej podróżującą nacją – z Niemcami?

Drugim głównym rynkiem turystycznym są Niemcy, które również muszą w nadchodzących tygodniach pokazać swoje przepisy zakazujące lub zezwalające na podróżowanie w okresie lata.

Tymczasem Baleary i Wyspy Kanaryjskie walczą o otwarcie korytarzy turystycznych z Niemiec i W. Brytanii

Jak pisze El Pais, to Unia Europejska będzie musiała dyktować zasady, których należy przestrzegać, chociaż presja Balearów i Wysp Kanaryjskich już przyniosła skutek i Niemcy będą je traktować oddzielnie od reszty Hiszpanii.

Oba autonomiczne rządy zaciekle walczą o otwarcie korytarzy turystycznych z Niemcami i od 19 maja z Wielką Brytanią, opierając się na fakcie, że wyspiarski charakter zapewnia im większą zdolność do kontrolowania wirusa, ponieważ wszyscy ci, którzy wchodzą na wyspę i ją opuszczają, muszą przejść test PCR.

Negocjacje nabrały tempa w ostatnich tygodniach, zwłaszcza w przypadku Niemiec i Balearów (50% ich zagranicznych podróżników to Niemcy) dzięki dobrej sytuacji epidemicznej archipelagu.

El Pais, jk

Czytaj także

Jak koronawirus położył na łopatki hiszpańską turystykę

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2020 10:45
Turystyka jest sektorem gospodarczym, który chyba najbardziej ucierpiał na pandemii. Przykładem może być Hiszpania, kraj, który w sezonie letnim w tym roku odwiedziło, jak podsumowuje dziennik "El Pais", o 83 procent mniej turystów niż w ubiegłym roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Planowanie wielkiej niewiadomej, czyli jak linie lotnicze na świecie tworzą letni rozkład lotów

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 09:43
Budowa letniej siatki połączeń zawsze była kluczowa dla linii lotniczych - to na niej opierały się w głównej mierze ich zyski i renoma. W tym roku "dzięki" pandemii plany bardziej przypominają wróżby i można je porównać - jak mówi Robert Boyle, były dyrektor British Airways, którego firma Gridpoint Consulting doradza branży - do pływania żaglówką, gdy "wiatr wciąż zmienia kierunek i siłę".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brytyjski minister zdrowia już zarezerwował wakacje. Nie odpowiedział, czy wyjadą też jego rodacy

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 16:37
- Rząd robi wszystko, aby Brytyjczycy mogli w tym roku wyjechać na wakacje, ale jest za wcześnie, by przesądzać, czy będzie to możliwe - powiedział w czwartek minister zdrowia Matt Hancock, przyznając zarazem, że on sam już zarezerwował sobie pobyt w Kornwalii latem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Turystyka w dobie koronawirusa: rząd przygotowuje wsparcie dla branży

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2021 14:16
Eksperci nie mają wątpliwości – koronawirus pozostawi trwały ślad na branży turystycznej. Z jednej strony wystawia na bardzo ciężką próbę właścicieli wszelkich pozamykanych obiektów – od hoteli, pensjonatów czy barów i restauracji, z drugiej turystów, którzy mogą spotkać się nie tylko z mniejszą, ale i droższą ofertą.
rozwiń zwiń