X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polska gospodarka odrabia pandemiczne straty. Wzrost PKB w II kwartale

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 13:47
Wszystko wskazuje na to, że polska gospodarka okres "pandemicznej smuty" ma za sobą – szacuje Polski Instytut Ekonomiczny. O ile w I kwartale tego roku PKB skurczył się o 1 proc., to już w II kwartale czeka nas gwałtowne odbicie – wzrost gospodarczy przyspieszy do 9 procent rdr.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Hand Robot

Według analityków polską gospodarkę napędza popyt zagraniczny.

"Marcowe dane o aktywności gospodarczej sugerują, że PKB w I kw. 2021 r. skurczył się o 1 proc. – to wynik o 1 pkt proc. lepszy, niż wskazywały rynkowe prognozy z początku miesiąca. Także II kw. przyniesie zdecydowane odbicie – wzrost przekroczy 9 proc. rdr" - wskazano w najnowszym wydaniu "Miesięcznika Makroekonomicznego PIE".

Polską gospodarkę napędza popyt zagraniczny, odradza się też konsumpcja krajowa

Dodano, że "mankamentem pozostaną niskie inwestycje", a polską gospodarkę "napędza popyt zagraniczny".


1200_Morawiecki_Forum.png
Jaki będzie wzrost polskiego PKB? Rada Ministrów przyjęła Wieloletni Plan Finansowy na lata 2021-2024W opinii analityków dobre wyniki przemysłu z nawiązką zrekompensują wolniejsze odbicie konsumpcji. Jak przypomniano, sprzedaż detaliczna wzrosła w marcu o 15 proc. rdr; w kwietniu będzie to ok. 25 proc.

"Są to wysokie wyniki, jednak wciąż podyktowane efektem bazy statystycznej – wydatki ogranicza bowiem sytuacja epidemiologiczna" - zwrócili uwagę eksperci.

Mimo to polscy konsumenci deklarują "wysoką skłonność do większych zakupów". PIE oczekuje tym samym dodatkowego przyśpieszania konsumpcji po zniesieniu restrykcji.


bank światowy1200.jpg
Kiedy polska gospodarka wróci do poziomu sprzed pandemii? Znamy opinię analityka Deloitte

Koronawirusowe straty odrabia obecnie sektor motoryzacyjny, meblowy i elektroniczny

PIE przypomniał, że w ubiegłym roku sektor motoryzacyjny, branża meblowa czy elektroniczna zawieszały produkcję po zerwaniu łańcuchów dostaw, a obecnie przeżywają okres prosperity. "W efekcie eksport netto podwyższy dynamikę wzrostu o 1,1 pkt. proc. w I kw. oraz o ponad 2 pkt. proc. w II kw." - oceniono.

Jest też szansa na odbicie inwestycji

"Marcowe dane sugerują wolniejsze odbicie inwestycji – szacujemy, że w I kw. wolumen był o 7,8 proc. niższy niż w analogicznym kwartale 2020 r. W II kw. wartość będzie zbliżona do tej rejestrowanej w najdotkliwszym kwartale pandemii" - ocenił PIE.


shutt biznes covid 1200.jpg
Badanie: w czasie pandemii nie spadła kreatywność i witalność polskich przedsiębiorców

Z koronawirusowego dołka nadal jednak nie wyszło budownictwo

Analitycy przyznali, że "mankamentem pozostaje słaba aktywność w budownictwie" – w marcu produkcja sektora spadła o 10,8 proc. "Spodziewamy się podobnego wyniku w kwietniu i stopniowego wzrostu dynamiki w kolejnych miesiącach" - wskazali, dodając, że jest to efekt zastoju na rynku nieruchomości komercyjnych i wolniejszej realizacji projektów infrastrukturalnych.

PAP, jk

Czytaj także

"Wzrost PKB, inwestycji i produkcji oraz spadek bezrobocia i inflacji". Zobacz, co czeka gospodarkę w 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 13:10
Wszystko wskazuje na to, że polska gospodarka okres "dostojewskiej smuty" ma już za sobą i odrabia straty związane z koronawirusem. W tym roku PKB wzrośnie o 4,2 procent, zaczną rosnąć inwestycje oraz produkcja, zmniejszy się bezrobocie oraz inflacja - ocenia Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska gospodarka przełamuje koronawirusa. Ważny wskaźnik przemysłowy w górę

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 09:37
Wszystko wskazuje na to, że polska gospodarka zaczyna odbijać po osłabieniu wywołanym skutkami pandemii. W lutym indeks PMI dla polskiego przemysłu wzrósł do 53,4 gdy w styczniu wynosił 51,9, podała firma Markit.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sektor produkcyjny korzysta na odradzającej się koniunkturze". Eksperci o polskiej gospodarce

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 11:00
- Indeks PMI znacznie wzrósł w lutym, podążając za trendami europejskimi. Spodziewamy się silnego wzrostu produkcji przemysłowej w pierwszym kwartale – tak skomentował poniedziałkowe dane o PMI Michał Gniazdowski, analityk z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski przemysł wychodzi z koronawirusowego dołka. Przed nami ożywienie

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 12:11
Wskaźnik PMI dla przemysłu w kwietniu spadł w Polsce do 53,7 pkt. z 54,3 pkt. w marcu - podała firma Markit, która opracowuje wskaźnik. Według ekonomistów to koronawirusowy efekt braku wystarczających dostaw surowców, sporej absencji pracowników i wolniejszej odbudowy produkcji i zamówień. Przed nami jednak wzrost dostaw surowców i zamówień eksportowych, ożywiających sektor przemysłowy.
rozwiń zwiń