X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Wielkopolska z najniższym bezrobociem wśród regionów UE. To zasługa przemysłu, rolnictwa i działań osłonowych rządu

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2021 11:11
- Pomimo kryzysu związanego z pandemią, w woj. wielkopolskim stopa bezrobocia zmniejszyła się o 0,8 pkt proc. w latach 2019-2020 - mówi wiceminister rozwoju Robert Tomanek. Dodaje, że w tym samym okresie spadek stopy bezrobocia zarejestrowała niespełna 1/3 regionów w Europie.
Stare Miasto w Poznaniu
Stare Miasto w PoznaniuFoto: Daniel Jedzura/Shutterstock

Zgodnie z ostatnio opublikowanymi przez Eurostat danymi dotyczącymi bezrobocia w regionach, województwo wielkopolskie z wynikiem 1,8 proc. zajęło w 2020 r. pierwsze miejsce pod względem najniższej stopy bezrobocia według metodologii BAEL wśród wszystkich regionów Europy. Bezrobocie w 229 spośród 240 regionów państw członkowskich Unii Europejskiej wahało się w 2020 r. między 1,8 proc. a 27,8 proc.

Nie bez znaczenia jest bliskość Niemiec

1200_przemysł_shutterstock.png
Rośnie produkcja przemysłowa w Polsce. W krajach strefy euro jest zupełnie odwrotnie

– Województwo wielkopolskie jest dobrze rozwinięte gospodarczo, istotną rolę odgrywa przemysł, m.in. motoryzacyjny i nowoczesne rolnictwo, w tym liczne inwestycje zagraniczne, które są tu lokowane ze względu na bardzo dobrą dostępność komunikacyjną – ocenił dr hab. Robert Tomanek, wiceminister rozwoju, pracy i technologii.

Dodał, że nie bez znaczenia jest też fakt bliskości Niemiec, które są głównym partnerem gospodarczym Polski.

Wiceszef MRPiT podkreślił, że pomimo kryzysu związanego z pandemią, stopa bezrobocia w okresie 2019-2020 zmniejszyła się w województwie wielkopolskim o 0,8 pkt proc.

- To jeden z dziewięciu regionów Polski, w których w ciągu ostatniego roku następuje taki spadek - zaznaczył wiceminister.

Zwrócił przy tym uwagę, że w tym samym okresie niespełna 1/3 regionów w Europie zarejestrowała zmniejszanie się stopy bezrobocia.

Polska krajem o najniżej stopie bezrobocia w UE

Robert Tomanek przypomniał, że według Eurostatu Polska jest dziś krajem o najniżej stopie bezrobocia w całej Unii Europejskiej.

– W lutym br., po raz drugi z rzędu tzw. zharmonizowana miesięczna stopa bezrobocia wyrównana sezonowo w Polsce wyniosła 3,1 proc., podczas, gdy w 27 krajach UE było to 7,5 proc., a w strefie euro 8,3 proc. – przypomniał.

W jego ocenie dobra sytuacja na rynku pracy w czasie pandemii wskazuje także na skuteczność działań osłonowych podejmowanych przez rząd.

W Polsce jest 17 regionów, które w większości pokrywają się z województwami. Wyjątek to województwo mazowieckie. Według tzw. NUTS 2 (stanowiącego statystyczny, a nie administracyjny podział terytorialny) woj. mazowieckie dzieli się na dwa regiony: Warszawski stołeczny oraz Mazowiecki regionalny.

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Polska wyprzedziła Czechy i ma najniższe bezrobocie w UE. Są nowe dane Eurostatu

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 14:50
Z najnowszych danych unijnego urzędu statystycznego Eurostat wynika, że w styczniu w naszym kraju bez pracy było 3,1 procent rodaków. Bezrobocie w całej Unii było na poziomie 7,3 procent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekonomista: Polska może stać się miejscem, do którego będzie się przyjeżdżało w poszukiwaniu pracy

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2021 11:48
- W Unii Europejskiej największym problemem rynku pracy jest bezrobocie ludzi młodych. Nasza stopa bezrobocia może w perspektywie czasu skutkować tym, że będziemy miejscem, do którego będzie się przyjeżdżało i poszukiwało pracy, nawet jeśli nie będzie ona jeszcze tak dobrze płatna, jak w innych krajach UE - mówił w Polskim Radiu 24 dr Artur Bartoszewicz, ekonomista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska kolejny miesiąc na pozycji lidera. Mamy najniższe bezrobocie w UE

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 11:11
Stopa bezrobocia, po dostosowaniu sezonowym, w marcu, według metodologii Eurostatu, wyniosła w Polsce 3,1 proc., tak jak w lutym. Dobre wyniki naszego kraju utrzymują się od grudnia 2020, gdy bezrobocie w Polsce według Eurostat wynosiło 3,2 proc.
rozwiń zwiń