X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Frankowiczom" należy się ochrona konsumencka. Rzecznik Praw Obywatelskich: banki nadużywają swojej pozycji

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 10:38
Skoro kredytobiorcy byli traktowani przez bank podczas zawierania umowy jak konsumenci, oznacza to, że przynależy im ochrona konsumencka, w tym ochrona przed nieuczciwymi klauzulami umownymi – podkreślił Rzecznik Praw Obywatelskich w stanowisku złożonym do jednej ze spraw "frankowiczów".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Jak podkreślił Rzecznik w swoim stanowisku, "nieuprawnione byłoby bowiem umożliwienie bankowi manipulowania statusem słabszej strony umowy, w zależności od tego, czy przyznanie tej stronie statusu konsumenta jest w danych okolicznościach dla banku korzystniejsze".

Zamieszczone na stronie Biura RPO stanowisko trafiło do jednego z sądów apelacyjnych, który ma rozpatrzyć odwołanie kredytobiorców w sprawie ich pozwu dotyczącego nieważności umowy kredytowej oraz bezskuteczność klauzul indeksacyjnych. W 2020 r. sąd I instancji oddalił powództwo uznając, że powodowie nie występowali w roli konsumentów, a skutkiem takiego wyroku jest brak możliwości wykazania, że kwestionowana umowa zawierała klauzule abuzywne.

Sąd w I instancji oddalił powództwo

franki szwajcarskie bankonty pieniędze kredyt 1200.jpg
Frankowicze nie wierzą w polubowne zakończenie sprawy z bankami. Większość nie chce negocjacji

W sprawie chodzi o zawartą z bankiem w 2007 r. umowę kredytu hipotecznego indeksowaną do franka szwajcarskiego na 2 mln zł. Kredyt ten miał jednak charakter zarówno inwestycyjny, mieszkaniowy, jak i konsumpcyjny. W związku z tym sąd w I instancji oddalił powództwo nie uznając powodów w tej sprawie za konsumentów.

Kredytobiorcy wskazują jednak, że powinni być traktowani jako konsumenci również w przypadku oceny, że kredyt częściowo był przeznaczony na cele konsumpcyjne, a częściowo na cele bezpośrednio związane z działalnością gospodarczą. Argumentują, że nawet gdyby przyjąć, iż tylko jeden z celów kredytu miałby charakter konsumencki, to połączenie kilku celów w jednej umowie nie powinno być sposobem na pozbawienie konsumenta ochrony. Do takiego stanowiska przychyla się też RPO.

"W niniejszej sprawie powodowi powinna zostać przyznana ochrona o charakterze konsumenckim. Niezależenie od kwalifikacji umowy w oparciu o ustawowe kryteria o charakterze obiektywnym, konsumencki charakter umowy wynika z kwalifikacji umowy, której samodzielnie dokonał bank. Umowa, której treść została ukształtowana przez bank kwalifikuje powodów jako konsumentów. Wynika to z faktu, że do zawarcia umowy bank wykorzystał wzorzec umowny używany do zawierania umów z konsumentami" – napisał Rzecznik w swoim stanowisku.

Bank jest świadomy skutków swoich działań

Jednocześnie – jak zaznaczył RPO – opis kredytobiorców zawarty w spornej umowie nie zawiera żadnych znamion prowadzenia działalności gospodarczej.
"Ponadto do zawarcia umowy kredytu nie było wymagane przedłożenie biznesplanu, bez którego kredyt gospodarczy nie zostałby udzielony" – wywodzi Rzecznik.

"Skoro wyspecjalizowany przedsiębiorca, jakim jest bank, który korzysta z profesjonalnej obsługi prawnej i jest w pełni świadomy skutków swoich działań, traktował powodów jako konsumentów, zachowanie takie powinno być konsekwentne" – podkreśla więc RPO.

Natomiast – jak dodał Rzecznik – dowolność ustalenia w tej sprawie wysokości świadczenia przez jedną ze stron umowy "spełnia wszystkie przesłanki uznania, że umowa kredytowa zawiera nieuczciwe klauzule umowne, które nie wiążą konsumentów".
"Ich eliminacja z umowy powoduje natomiast konieczność stwierdzenia nieważności całej umowy" – przekonuje RPO.

"Niniejsza sprawa jest doskonałym przykładem ilustrującym negatywne zjawiska i procesy zachodzące od wielu lat na polskim rynku usług finansowych, zwłaszcza co do relacji między bankami i ich klientami. Relacje te cechuje nadużywanie przez banki swojej pozycji wobec drugiej strony umowy, będącej podmiotem strukturalnie słabszym, bez względu na to, czy dany klient posiada status konsumenta" – oceniono ponadto w przekazanym sądowi stanowisku RPO.

11 maja rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego

W czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że skutki stwierdzenia przez sąd istnienia nieuczciwego warunku w umowie dotyczącej kredytu indeksowanego we franku szwajcarskim podlegają przepisom prawa krajowego, przy czym kwestia utrzymywania się w mocy takiej umowy powinna być oceniana przez sąd krajowy.

Z kolei na 11 maja jest zaplanowane posiedzenie Izby Cywilnej Sądu Najwyższego w pełnym składzie, która ma zająć się zagadnieniami prawnymi przedstawionymi przez I prezes SN Małgorzatę Manowską i dotyczącymi najpoważniejszych kontrowersji, jakie ujawniły się na tle polskiej praktyki orzeczniczej w kwestii kredytów walutowych.

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS


Czytaj także

Wyrok SN ws. kredytów frankowych może kosztować banki 234 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 14:02
Niekorzystny dla banków wyrok SN ws. kredytów frankowych może kosztować sektor 234 mld zł - szacują analitycy Deloitte na dwa tygodnie przed spodziewanym rozstrzygnięciem Sądu Najwyższego ws. tych pożyczek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: ugoda z frankowiczami nie wpłynie negatywnie na sytuację klientów PKO BP, czekamy też na stanowisko SN w tej sprawie

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 10:40
Podpisanie przez PKO BP ugody z frankowiczami nie naruszy bezpieczeństwa środków klientów gromadzonych w banku. Ale działalność całego sektora na pewno się zmieni, bo część jego działań stała się dziś nieopłacalna - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Mariusz Adamiak, dyr. Biura Strategii Rynkowych PKO BP. Zdaniem Andrzeja Sadowskiego z Centrum im. Adama Smitha, decyzje dotyczące frankowiczów pewnie będą jeszcze rozstrzygane indywidualnie, choć czekamy na linię orzeczniczą SN w tej sprawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyrok TSUE ws. frankowiczów. Pozytywne stanowisko Związku Banków Polskich

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 15:05
Wiceprezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek pozytywnie ocenia orzeczenie Unijnego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie kredytów frankowych.
rozwiń zwiń