X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Pakiet Akcyzowy ma być wsparciem dla uczciwych przedsiębiorców. Od 1 maja zaczną obowiązywać niektóre przepisy

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 11:00
Od soboty, 1 maja, zacznie obowiązywać część przepisów Pakietu akcyzowego, które przyczynią się do wyrównywania szans przedsiębiorców na rynku – przypomina Ministerstwo Finansów. Będą też zmiany w Kodeksie karnym skarbowym. Mają one służyć – według resortu – przyspieszeniu i "istotnemu uproszczeniu części spraw o wykroczenia skarbowe".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Dzięki nowym zapisom w Kodeksie karnym skarbowym sprawy mają być załatwiane "szybko i sprawnie w trybie postępowania mandatowego, bez konieczności kierowania sprawy do sądu karnego". Nowe regulacje, które wchodzą od 1 maja, mają też na celu m.in. ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej oraz utrudnienie działania firm w szarej strefie.

"Przyczyniają się do wyrównywania szans przedsiębiorców na rynku" – podkreśla Ministerstwo Finansów w komunikacie.

Wyeliminowanie tzw. słupów

FAKTURA_1.jpg
Bilety jako faktury, czyli pakiet SLIM VAT 2. Resort finansów upraszcza przepisy

Wskazując na najważniejsze przepisy Pakietu akcyzowego, resort wymienił m.in. rozszerzenie przesłanek odmowy wydania oraz cofnięcia zezwoleń akcyzowych. Za istotne uznał też przesłanki odmowy dokonania wpisu do rejestru pośredniczących podmiotów tytoniowych oraz wykreślenia z tego rejestru – w celu wyeliminowania sytuacji, w których osobami kierującymi działalnością tych podmiotów mogłyby być tzw. słupy lub osoby, które nie gwarantują wywiązywania się z obowiązku rozliczania się z podatków.

W komunikacie wymieniono też zmiany w zakresie "instytucji Wiążących Informacji Akcyzowych (WIA)".

"Mają na celu zwiększenie nadzoru merytorycznego nad wydawanymi decyzjami WIA, sprawowanie skutecznej kontroli przy stosowaniu WIA oraz zdefiniowanie sytuacji dających podstawę do zmiany funkcjonujących w obrocie prawnym decyzji WIA" – zaznaczono.


Nadmierna ingerencja w prywatność

Inne przepisy dotyczą m.in. ograniczenia katalogu danych osobowych podawanych przez sprzedawcę wyrobów węglowych na liście finalnych nabywców uprawnionych do odbioru deputatu węglowego oraz przez "finalnego nabywcę węglowego w oświadczeniu o przeznaczeniu nabytych wyrobów węglowych do celów uprawniających do zwolnienia od akcyzy". Jak tłumaczy ministerstwo, zlikwiduje to nadmierną ingerencję w prywatność osób, których te dane dotyczą. Odstąpiono na przykład od wymogu podania w tych dokumentach numeru dowodu osobistego, gdy nabywcy wyrobów węglowych został nadany numer PESEL.

Ułatwieniem ma być też wyłączenie z obowiązku prowadzenia ewidencji "osób fizycznych produkujących energię elektryczną z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW".

Zgoda na przyjęcie mandatu

Ministerstwo Finansów przypomniało ponadto, o wchodzącym przepisie dotyczącym podwyższenia w ramach nowelizacji Kodeksu karnego skarbowego m.in. górnej granicy zagrożenia sankcją w postaci kary pozbawienia wolności, za określone przestępstwa skarbowe dotyczące wyrobów akcyzowych.


Od 1 maja oznaczone podatkowym lub legalizacyjnym znakiem akcyzy muszą być też wszystkie wyroby nowatorskie oraz płyny do papierosów elektronicznych, przeznaczone do sprzedaży. Przypomniano, że potwierdzaniem spisów wyrobów akcyzowych podlegających oznaczaniu legalizacyjnymi znakami akcyzy będą zajmować się naczelnicy urzędów celno-skarbowych, a nie – jak dotąd – naczelnicy urzędów skarbowych właściwych w sprawach znaków akcyzy.

Odnosząc się do zmiany w Kodeksie karnym skarbowym resort przypomina, że warunkiem nałożenia kary grzywny w drodze mandatu karnego jest wyrażenie przez sprawcę wykroczenia skarbowego zgody na przyjęcie mandatu.

"Oznacza to, że sprawca może nie przyjąć mandatu i jego sprawa będzie wówczas załatwiana na drodze postępowania sądowego" – wyjaśniono.

Ponadto w ramach nowych przepisów cudzoziemcy będą mogli wystąpić o nadanie PESEL do celów podatkowych.

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Do kiedy firmy mogą rozliczyć CIT ? Znamy termin podany przez resort finansów

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 12:30
Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński podpisał rozporządzenie w tej sprawie wydłużenia do 30 czerwca 2021 r. terminu rozliczenia rocznego CIT przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych - poinformowało w piątek Ministerstwo Finansów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaką reformę podatkową planuje resort finansów ? Ujawniamy jej założenia

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 10:10
Podatkowa rewolucja miałaby się odbyć w trzech krokach. Po pierwsze, planowana jest likwidacja lub znaczne zmniejszenie odliczenia w PIT składki zdrowotnej. Drugim ruchem jest podwyżka kwoty wolnej od podatku do sumy 30 tys. zł. Trzecim etapem reformy jest podniesienie progu podatkowego z obecnych 85 tys. zł do 120 tys. zł. Te zmiany to uzupełnienie już obniżonej z 18 do 17 proc. pierwszej stawki PIT. O nowych planach pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
rozwiń zwiń

Czytaj także

TAX FREE w nowej odsłonie. Resort finansów wprowadza kolejną e-usługę

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 10:53
- W lutym ogłosiliśmy start e-Urzędu Skarbowego, który cieszy się bardzo dużą popularnością. Sukcesywnie uruchamiamy w nim kolejne e-usługi. Dziś prezentujemy zmiany, jakie zajdą w popularnym systemie TAX FREE, od stycznia w wersji cyfrowej - zapowiada minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.
rozwiń zwiń