X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej na lata 2021-2027. W puli jest ponad 11 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 16:14
Polska przygotowuje się do rozpoczęcia realizacji programów finansowanych z nowego budżetu unijnego na lata 2021-2027. Jednym z nich jest program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Wysłuchanie publiczne w tej sprawie odbyło się 29 kwietnia. Uczestniczyła w nim Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne/Foto: NetVideo/Shutterstock

– To trzecia edycja ponadregionalnego programu, który wspiera inwestycje istotne dla szybszego rozwoju Polski Wschodniej, realizowane w różnych obszarach: od przedsiębiorczości, przez transport, klimat, po kulturę i turystykę – mówiła wiceminister Jarosińska-Jedynak.

Ponad 400 uwag do projektu

euro pieniądze 1200.jpg
Polska liderem w refundacji unijnych środków. MFiPR podało najnowsze dane

7 kwietnia rozpoczęły się wysłuchania publiczne dotyczące Umowy Partnerstwa. To najważniejszy dokument określający, w co Polska zainwestuje Fundusze Europejskie na lata 2021-2027. Chodzi o 72,2 mld euro na politykę spójności i 3,8 mld euro z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Jednym z programów finansowanych w ramach polityki spójności będzie program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej.

– Do konsultacji społecznych zaprosiliśmy blisko 160 podmiotów: instytucje, samorządy, partnerów gospodarczych i społecznych. Dostaliśmy ponad 400 uwag do projektu. Analizujemy wszystkie spostrzeżenia i opinie, ponieważ każdy głos jest dla nas ważny – dodała wiceminister.

Do tej pory z programu dla Polski Wschodniej korzystało pięć województw: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie. W nowej perspektywie budżetowej UE dołączy do nich również województwo mazowieckie, bez Warszawy i dziewięciu otaczających ją powiatów – czyli region statystyczny mazowiecki regionalny.


Małe i średnie firmy oraz duże projekty miejskie

W puli Funduszu jest 11,4 mld zł. Nowy program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej będzie koncentrował się na czterech głównych obszarach:

  • przedsiębiorczość i inwestycje,
  • energia i klimat,
  • spójna sieć transportowa,
  • kultura, turystyka i usługi uzdrowiskowe.

Z dotacji skorzystają zarówno małe i średnie firmy, innowacyjne start-upy, przedsiębiorstwa z sektora turystycznego i energetycznego, jak i samorządy oraz podmioty świadczące usługi publiczne, a także organizacje pozarządowe.

Na współfinansowanie z Funduszy Europejskich będą mogły też liczyć duże projekty miejskie, na przykład dotyczące zrównoważonej mobilności miejskiej, oraz ponadregionalne inwestycje drogowe i kolejowe. Planowane są między innymi dalsze inwestycje przy tworzeniu Wschodniej Magistrali Kolejowej.


Wkrótce kolejne wysłuchania

Podczas wysłuchań przedstawiciele rządu, którzy odpowiadają za kształt Umowy Partnerstwa i programów przygotowanych przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, usłyszeli opinie dotyczące tych dokumentów. Pomysłodawcą i patronem wysłuchań jest Podkomitet do spraw Rozwoju Partnerstwa, który funkcjonuje w systemie wdrażania Funduszy Europejskich. Jego członkami są przedstawiciele rządu, samorządu, partnerów społecznych i gospodarczych, a także organizacji społeczeństwa obywatelskiego. Wysłuchania przygotowała Fundacja Stocznia oraz Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych we współpracy z MFiPR.

Terminy wysłuchań w sprawie poszczególnych programów są ustalane. W najbliższym czasie zaplanowano konsultacje programów Pomoc Techniczna dla Funduszy Europejskich (30 kwietnia) oraz Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy (13 maja).

Więcej informacji na stronie: https://www.wysluchania-nowaperspektywa.pl/.

PolskieRadio24.pl, DoS

Czytaj także

Polska liderem w wydatkowaniu środków UE. Wiceminister funduszy: powinniśmy być z tego dumni

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2021 22:00
Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda powiedział, że przewodnia rola Polski pod względem wydatkowania środków unijnych w mijającej perspektywie finansowej dowodzi, że skutecznie uda się zagospodarować pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy. Komisja Europejska poinformowała, że Polska jest liderem w Unii Europejskiej pod względem wydatkowania wspólnotowych środków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konsultacje programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy. Ministerstwo czeka na opinie

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 12:16
Dwa miliardy euro to budżet programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027 (FERC), następcy programu Polska Cyfrowa. Program stawia na większy dostęp do ultraszybkiego internetu szerokopasmowego, rozwój usług cyfrowych, gospodarki opartej na danych, cyberbezpieczeństwa oraz zaawansowanych kompetencji cyfrowych. Do 25 maja potrwają konsultacje społeczne programu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak będą wydawane pieniądze z nowego budżetu UE na rolnictwo? Ministerstwo ujawniło szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 15:35
W resorcie rolnictwa trwają prace nad zatwierdzeniem planów wydatkowania środków z nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej. Chodzi o Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2021-2027. Ostatnie korekty wprowadzono też do Krajowego Planu Odbudowy w segmencie rolnictwa.
rozwiń zwiń