X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Baltic Power otwiera drogę do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Takie projekty przyciągają kolejnych inwestorów

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 13:09
Projekt Baltic Power - budowa farmy wiatrowej PKN Orlen na Bałtyku we współpracy z kanadyjską spółką Northland Power - będzie korzystnie wpływał na postrzeganie Polski jako wiodącego miejsca do inwestycji w regionie – ocenia Romi Jaszczynski z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Toronto.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: iweta0077/Shutterstock

O sfinalizowaniu umowy o partnerstwie z Northland Power przy projekcie Baltic Power, która przewiduje wspólną realizację i eksploatację morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku, PKN Orlen informował 25 marca. Jak wówczas oznajmił, rozpoczęcie budowy planowane jest na rok 2023, a w związku z projektem spółka zależna Northland Power – NP Baltic Wind objęła udziały w Baltic Power.

– Projekt Baltic Power będzie korzystnie wpływał na postrzeganie Polski jako wiodącego miejsca do inwestycji w regionie. Przyczyni się to nie tylko do natychmiastowego wzrostu liczby miejsc pracy, ale zachęci również inne firmy z Ameryki Północnej do poważnego potraktowania Polski jako części ich długoterminowej strategii inwestycyjnej – powiedział Romi Jaszczynski, Business Development Manager z PAIH w Toronto.

Baltic Power to krok w kierunku neutralności węglowej

wiatraki 1200.jpg
Baltic Power. Orlen przeznaczy 47 mld zł na inwestycje energetyczne, głównie farmy wiatrowe

Celem współpracy PKN Orlen i Northland Power jest zaprojektowanie, budowa i eksploatacja farmy o mocy do 1,2 GW.

- W realizację projektu, na bardzo wczesnym etapie, było zaangażowane biuro PAIH w Toronto, do którego zwrócili się przedstawiciele Northland Power, zainteresowani rozwijającym się rynkiem morskiej energetyki wiatrowej w Polsce – przypomina PAIH w komunikacie, dodając, że projekt Baltic Power stanowi ważny krok w kierunku osiągnięcia neutralności węglowej do 2050 r.

– W naszej codziennej działalności wspieramy polskie firmy w ich ekspansji zagranicznej. Ale też duża część naszej pracy skoncentrowana jest na promowaniu Polski, jako atrakcyjnego miejsca do inwestycji. Z przedstawicielami Northland Power spotykaliśmy się wielokrotnie, przekazaliśmy spółce kompleksowe informacje na temat polskiej gospodarki, sektora energetyki odnawialnej, programów rządowych i specjalnych stref ekonomicznych. Tym bardziej cieszy nas fakt, że projekt budowy farmy wiatrowej na Bałtyku i współpraca pomiędzy Northland Power i PKN Orlen stała się faktem – podkreślił Zack Labieniec, kierownik biura PAIH w Toronto.


Popyt na energię elektryczną będzie rósł

Northland Power planuje jeszcze w tym roku zainwestować 290 mln zł w rozwój projektu, przy czym część tej kwoty to wydatki rozwojowe. W informacji przypomniano, że Northland Power jest globalnym producentem energii, specjalizującym się w produkcji energii elektrycznej z czystych, odnawialnych źródeł.

- Założona w 1987 r. kanadyjska firma jest światowym liderem w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej. Northland posiada i zarządza zróżnicowaną mieszanką wytwórczą, w tym odnawialnymi źródłami energii na lądzie, energią słoneczną i wydajną energią z gazu ziemnego – podkreślono w komunikacie.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu zwraca uwagę, że wraz z dalszym rozwojem gospodarczym, popyt na energię elektryczną w Polsce będzie systematycznie rósł w nadchodzących dziesięcioleciach.

- Dodatkowo, projekt polskiej polityki energetycznej przewiduje konieczność dodania od 10 do 12 GW mocy morskiej energii wiatrowej i dodatkowych 15 GW mocy słonecznej do 2040 r. – przypomina PAIH.

Według Agencji wspólna inwestycja PKN Orlen i Northland Power otwiera zatem Polsce drogę do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej i zdobycia pozycji regionalnego lidera transformacji energetycznej w ciągu następnej dekady.


Kluczowy projekt rozwojowy Grupy Orlen

Jak poinformował w marcu PKN Orlen, zakończenie budowy morskiej farmy wiatrowej Baltic Power planowane jest w 2026 r. – jej obszar, o łącznej powierzchni ok. 131 km2, zlokalizowany jest ok. 23 km na północ od linii brzegowej Morza Bałtyckiego, na wysokości Choczewa i Łeby.

PKN Orlen podkreślał wcześniej, że budowa morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku jest jednym z kluczowych projektów rozwojowych Grupy Orlen wpisującym się w jej strategię, która zakłada rozwój nisko i zeroemisyjnej energetyki. Koncern podał też, że na projekty wspierające cele osiągnięcia neutralności klimatycznej przeznaczy – do roku 2030 – 47 mld zł.

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

PKN Orlen stawia na czystą energię. Pozyska ją z farmy wiatrowej na Bałtyku

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 14:44
Spółka Baltic Power z Grupy Orlen podpisała z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi umowę o przyłączenie do sieci farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Umowa gwarantuje, że wyprodukowana tam czysta energia trafi do krajowego systemu elektroenergetycznego - podał PKN Orlen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wsparcie dla energetyki wiatrowej na Bałtyku. Jest podpis prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 14:02
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych. Ustawa zawiera ramy regulacyjne dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Forum 590: morska energetyka wiatrowa – szanse i zagrożenia dla polskich firm

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 10:00
Energetyka wiatrowa na Morzu Bałtyckim będzie polem rywalizacji największych inwestorów, firm energetycznych, dostawców technologii i firm budowlanych, ponieważ posiadamy jedne z najlepszych warunków do produkcji energii elektrycznej. Czy polskie firmy są na to gotowe? Czy dominacja podmiotów zagranicznych nie spowoduje wyłączenia polskich przedsiębiorców? To dwa z wielu pytań, na jakie spróbują odpowiedzieć uczestnicy Forum 590.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Transformacja energetyczna. Artur Soboń: farmy wiatrowe na Bałtyku są rentowne

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 13:29
- Tam, gdzie mamy do czynienia z biznesem rentownym, przy tym systemie wsparcia, które zapewniliśmy, zainteresowanie inwestorów prywatnych musi być duże. Cieszy mnie to, że pośród tych liderów jest PGE - powiedział o planowanych inwestycjach w ramach transformacji energetycznej Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Morskie farmy wiatrowe głównym tematem Forum 590. Artur Soboń: Trzeba wykorzystać potencjał polskich firm

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 17:02
Celem transformacji energetycznej jest zapewnienie Polsce bezpieczeństwa energetycznego, a Polakom i naszemu przemysłowi konkurencyjnych cen energii – mówił podczas Forum 590 wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń. "Tym samym chcemy zapewnić konkurencyjność gospodarce" – podkreślił.
rozwiń zwiń