X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Nowa obwodnica Ciechanowa komunikacyjną szansą dla Mazowsza ?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 11:11
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na przygotowanie dokumentacji do budowy obwodnicy Ciechanowa. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad/twitter

Ciechanów jest na mapie Mazowsza ważnym węzłem komunikacyjnym. W mieście krzyżuje się kilka dróg o znaczeniu krajowym i regionalnym. Oznacza to dziś konieczność wjazdu do miasta wszystkim tym, którzy jadą przez ten region jedynie tranzytem. Dla mieszkańców oznacza to natomiast obniżony komfort życia. Spaliny i hałas to tutejsza codzienność.


obwodnica1200.jpg
Rządowe wsparcie dla budowy obwodnic w ciągach dróg wojewódzkich. Poznaliśmy szczegóły

Ciechanów był stale zakorkowany

Dzięki nowej obwodnicy bezpieczniej będzie w samym mieście, jak i wokół niego. Ciechanów od dawna jest zakorkowany, a tak zwana wewnętrzna obwodnica nie jest w stanie skutecznie przeciwdziałać korkom.

Władze samorządowe narzekają jednak, że od momentu ogłoszenia planów budowy nie znany jest przebieg drogi, a plany nie były dotychczas konsultowane zarówno z samorządem, jak i lokalną społecznością. Wiceprezydent Ciechanowa Anna Żebrowska zaapelowała, by Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przeprowadziła konsultacje, by uniknąć w przyszłości protestów. 

Podstawowym celem budowy obwodnicy Ciechanowa jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, który obecnie odbywa się drogą krajową nr 60. Dzięki temu nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości w samym Ciechanowie.
Inwestycja poprawi również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego odbywającego się wokół Warszawy. Jednocześnie zachowane zostaną wymogi ochrony środowiska, zdrowia i życia mieszkańców oraz zrównoważonego rozwoju.

To nowe zadanie, którego proces inwestycyjny dopiero się rozpoczyna. Wykonane Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe wraz z elementami koncepcji programowej oraz materiałami do uzyskania decyzji środowiskowej wskażą wariantowy przebieg obwodnicy Ciechanowa. Zakładamy, że powstanie ona w nowym śladzie drogi krajowej nr 60 po południowej stronie miejscowości.


obwodnica 1200.jpg
Jaki był rok 2020 w budowie dróg i autostrad?

Projekt przebiegu obwodnicy będzie podlegał konsultacjom

Jarosław Wąsowski z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad odpowiedział, że wykonawca przygotowań będzie miał obowiązek przeprowadzenia konsultacji społecznych z uwzględnieniem warunków społecznych, środowiskowych i transportowych. Zapewnił, że żadne decyzje odnośnie wariantów trasy nie zostaną podjęte bez głosu lokalnej społeczności. Decyzja środowiskowa ma zostać zatwierdzona w 2023 roku. Zapewnił, że droga nie tylko wyprowadzi ruch tranzytowy z Ciechanowa, ale też odseparuje go od ruchu lokalnego. Ma też powstać infrastruktura, która zapewni bezpieczeństwo zarówno pieszym, jak i rowerzystom.

Docelowy przebieg trasy klasy głównej ruchu przyspieszonego zostanie jednak określony w decyzji środowiskowej.


mapa 100 obwodnic GDDKiA.jpg mapa 100 obwodnic, źródło:GDDKiA.jpg

Nowe obwodnice Mazowsza 

Obwodnica Ciechanowa to jedna z dziewięciu obwodnic w województwie mazowieckim ujęta w rządowym Programie budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030.

W zakresie wszystkich obwodnic podjęte zostały działania, które finalnie zakończą się wybudowaniem nowych tras. W przypadku obwodnicy Lipska 10 grudnia zeszłego roku GDDKiA podpisała umowę na projekt i budowę trasy. Dla obwodnicy Pułtuska toczy się postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy, który zaprojektuje i wybuduje drogę.

Dla sześciu kolejnych: Łącka, Ostrołęki, Siedlec, Skaryszewa, Sokołowa Podlaskiego i Zwolenia trwa proces projektowy związany z przygotowaniem Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wraz z uzyskaniem decyzji środowiskowej.

To już dziewiąta a zarazem ostatnia mazowiecka obwodnica ujęta w rządowym programie budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030, dla której rozpocznie się proces projektowy.

- Województwo mazowieckie bardzo zyskuje dzięki rządowym inwestycjom. Obwodnica Ciechanowa jest długo wyczekiwana inwestycją. Ogłoszony przetarg na prace przygotowawcze jest dowodem na determinację rządu, aby zrealizować każdą inwestycję ujętą w Programie 100 Obwodnic - powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.


PR24/IAR/Aleksander Pszoniak/sw

Czytaj także

Nowe drogi i walka z wykluczeniem komunikacyjnym. Kujawsko-pomorskie szykuje się na nowe inwestycje

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 09:45
Budowa drogi ekspresowej S5 i S10, budowa terminalu intermodalnego w Emilianowie oraz walka z wykluczeniem komunikacyjnym były tematami poruszanymi przez ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka podczas spotkania z władzami województwa kujawsko-pomorskiego. Padły wiążące deklaracje.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejny odcinek "Zakopianki" stanie się drogą ekspresową. GDDKiA podpisała umowę

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 13:00
Generalna dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała wartą 162 i pół miliona złotych umowy na budowę odcinka drogi ekspresowej numer 7 od węzła Miechów do Węzła Szczepanowice, na słynnej "Zakopiance". Wykonawcą prac będzie konsorcjum firm FABE POLSKA  i "SP" SINE MIDAS STROY.   GDDKiA podpisała dziś także umowę na wykonanie dokumentacji do budowy węzła Jawornik na drodze krajowej numer 7.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Autostradą A2 dojedziemy bliżej wschodniej granicy. GDDKiA podpisała umowę na dwa nowe odcinki

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 13:30
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na zaprojektowanie i budowę dwóch odcinków autostrady A2 na wschód od Warszawy. Chodzi o odcinki Malinowiec - Łukowisko oraz Swory - Biała Podlaska. Zakończenie tych inwestycji planowane jest na 2024 rok.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolbuszowa z obwodnicą. Ruszyły przygotowania do nowej inwestycji

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 12:15
Kolbuszowa będzie miała obwodnicę. Ministerstwo infrastruktury ogłosiło rozpoczęcie przygotowań do inwestycji. Zakres przygotowań obejmuje opracowanie dokumentacji, wstępnych planów, a także uzyskanie niezbędnych pozwoleń, które umożliwią opracowanie dokładnego projektu u rozpoczęcie zasadniczych prac. Obwodnica będzie gotowa do 2030 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opatów będzie miał obwodnicę. Jest decyzja GDDKiA

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 14:30
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała najkorzystniejszą ofertę w przetargu na zaprojektowanie i wybudowanie obwodnicy Opatowa w ciągu drogi ekspresowej S74 i drogi krajowej nr 9. Złożyło ją konsorcjum firm Mostostal Warszawa, które jest jego liderem i Acciona Construccion.
rozwiń zwiń