X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Polska/świat startujemy!". W środę rusza Kongres 590

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 09:30
Kongres 590 odbędzie się 5 i 6 maja br. pod hasłem "Polska/świat startujemy!". To kilkadziesiąt paneli i debat z udziałem liderów, ekspertów i specjalistów z różnych dziedzin. Tegoroczna edycja Kongresu 590 zorganizowana zostanie w formule hybrydowej przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa sanitarnego. Wydarzenie zostało objęte patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, który będzie otwierał Kongres. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/r.classen

Jak informują organizatorzy, gośćmi specjalnymi tegorocznej 5. edycji wydarzenia będą m.in. politolog i futurolog dr George Friedman, ekspert do spraw geopolityki i geostrategii dr Jacek Bartosiak oraz politolog dr Parag Khanna.

50 dyskusji tematycznych w ciągu dwóch dni Kongresu

W ciągu dwóch dni Kongresu 590 – 5 i 6 maja 2021 r. – jednocześnie na trzech scenach odbędzie się przeszło 50 paneli dyskusyjnych w pięciu kluczowych obszarach tematycznych: bezpieczeństwo zdrowotne i ekologia, społeczeństwo, gospodarka, eksport i ekspansja gospodarcza oraz infrastruktura.

Wezmą w nich udział przedstawiciele administracji publicznej, spółek Skarbu Państwa, agencji rządowych, prywatnych przedsiębiorców, międzynarodowego biznesu, eksperci branżowi oraz naukowcy. Pierwszy dzień Kongresu otworzy prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Morawiecki_KPRM_Guz.jpg
"Dane dają podstawy do ostrożnego optymizmu". Premier ogłosił plan odmrażania gospodarki

Ponad 200 ekspertów, 50 debat transmitowanych na żywo na www.kongres590.pl i 5 obszarów tematycznych

Tematem przewodnim gospodarka, a w niej m.in. geopolityczne perspektywy dla Polski i świata oraz patriotyzm gospodarczy

W obszarze gospodarki poruszane będą m.in. kwestie wpływu napięcia geopolitycznego na plany rozwojowe krajów obszaru Europy Środkowej, w szczególności Polski w kontekście kolejnych dekad. Rozmawiać o tym będą dr George Friedman, uznany na całym świecie politolog i futurolog, twórca dziedziny prognozowania geopolitycznego oraz autor wielu bestsellerów („Następne 100 lat”, „Następna dekada”) oraz dr Jacek Bartosiak znany polski ekspert ds. geopolityki i strategii, prawnik i publicysta, autor licznych książek („Pacyfik i Eurazja. O wojnie”, „Rzeczpospolita między lądem a morzem. O wojnie i pokoju”).

Ważna rola gospodarcza spółek Skarbu Państwa

Tematem poruszanym w ramach debaty związanej z patriotyzmem gospodarczym będą działania podejmowane przez kluczowe spółki Skarbu Państwa (SSP), które mają istotny wpływ na bieżącą politykę gospodarczą.

O megainwestycjach, fuzjach i przejęciach rozmawiać będą Jacek Sasin, wiceprezes Rady Ministrów, szef Ministerstwa Aktywów Państwowych, Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna, Beata Kozłowska-Chyła, prezes zarządu PZU, Jarosław Wróbel, wiceprezes zarządu grupy LOTOS oraz dr Andrzej Niewiński, prezes zarządu Grupy Azoty Polyolefins S.A. Moderatorem dyskusji będzie prof. Zbigniew Krysiak z Instytutu Myśli Schumana.

1200_wiatraki_shutterstock.png
"Powinna być realizowana w sposób ambitny". Minister klimatu o transformacji energetycznej

Eksport i ekspansja gospodarcza - czy będziemy żyli w azjatyckim wieku?

O tym, czy XXI wiek będzie należał do Azji oraz w jaki sposób Polska powinna budować swoje relacje gospodarcze z tym regionem świata, rozmawiać będzie dwóch wybitnych znawców tego tematu: dr Parag Khanna - indyjsko-amerykański politolog, założyciel FutureMap, autor m.in. „Przyszłość należy do Azji” oraz Radosław Pyffel - dziennikarz, publicysta, socjolog, były prezes think tanku Centrum Studiów Polska-Azja.


Społeczeństwo i rozwój branży kosmicznej w Polsce i świecie

Polska Strategia Kosmiczna zakłada m.in., że w roku 2030 polski sektor kosmiczny będzie zdolny do skutecznego konkurowania na rynku europejskim, a jego obroty wyniosą co najmniej 3% ogólnych obrotów tego rynku. Zadanie to jest bardzo realne, mając na uwadze sukcesy polskich firm kosmicznych na arenie międzynarodowej. W debacie moderowanej przez Artura B. Chmielewskiego z NASA wezmą udział: prof. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, Grzegorz Zwoliński, Sat Revolution, Michał Zachara, KP Labs, Witold Witkowicz, Icey.


Bezpieczeństwo zdrowotne i ekologia, z tematami Unijnego Zielonego Ładu i bezpieczeństwa lekowego

Unia Europejska aspiruje, aby nasz kontynent stał się pierwszym neutralnym dla środowiska. Ten cel ma zostać osiągnięty w roku 2050. Na temat wyzwań związanych z klimatem i ochroną środowiska będą rozmawiać m.in. Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska, Wojciech Hann, prezes zarządu Banku Ochrony Środowiska S.A., Marek Wadowski, wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia S.A, Krzysztof Zamasz, członek zarządu Grupy VEOLIA Polska, Grzegorz Zieliński, dyrektor regionalny na Europę Środkową Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz Adam Czyżewski, główny ekonomista PKN Orlen S.A.

zakupy spożywcze sklep free shutt 1200 .jpg
Rząd przyjął rozwiązania wspierające najemców sklepów w zamkniętych galeriach oraz organizatorów imprez turystycznych

Ciekawie zapowiada się dyskusja o patriotyzmie gospodarczym na rynku farmaceutycznym w kontekście obecnej sytuacji epidemiologicznej - częściowego braku dostępu do leków i substancji czynnych produkowanych głównie w Chinach i Indiach. Temat ten poruszą zaproszeni do debaty przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju, polskich firm farmaceutycznych oraz Fundacji Republikańskiej – autorzy raportu, który będzie podstawą dyskusji.


Infrastruktura z wielkimi inwestycjami

Tematem jednego z paneli będą inwestycje spółek Grupy PKP, które prowadzą obecnie działania na bardzo szeroką skalę, inwestując m.in. w modernizacje dworców kolejowych, zakup i modernizację taboru oraz infrastrukturę, a także realizując projekty deweloperskie. Uczestnicy panelu zastanowią się, jak inwestycje wpłyną na rozwój gospodarki Polski i jakie znaczenie mają one dla społeczeństwa, zwłaszcza w kontekście wychodzenia z kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa.

5. edycja Kongresu 590 organizowana jest w formule hybrydowej przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa sanitarnego, z wykorzystaniem sprawdzonych procedur medycznych i stosowaniu się do obowiązujących obostrzeń.

Więcej informacji na stronie www.kongres590.pl.

PAP, Kongres 590, jk

Czytaj także

Ograniczenie udziału węgla w produkcji energii. Rząd zajmie się polityką energetyczną

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 19:27
Rząd ma się zająć we wtorek uchwałą ws. Polityki energetycznej Polski do 2040 r. (PEP2040). Projekt zakłada, że trzy główne obszary PEP to sprawiedliwa transformacja, budowa równoległego, zeroemisyjnego systemu energetycznego oraz dobra jakość powietrza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Koncern jest silny i odporny na zawirowania". PKN Orlen wypłaci dywidendę, wyemituje obligacje

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 12:56
Wyniki, osiągnięte przez PKN Orlen w 2020 r. - w trudnym otoczeniu makro - potwierdzają słuszność koncepcji budowy koncernu multienergetycznego, a nawet multibiznesowego - oświadczył wiceprezes spółki Janusz Szewczak. Zapowiedział też wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy oraz emisję obligacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będą nowe ułatwienia dla przedsiębiorców. Wszystkie sprawy urzędowe online w jednym miejscu

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 15:23
Połączenie dwóch serwisów internetowych - Biznes.gov.pl i CEIDG.gov.pl - w jeden i stworzenie tzw. Konta Przedsiębiorcy - zapowiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Dzięki temu na portalu Biznes.gov.pl przedsiębiorca otrzyma jedno miejsce, w którym będzie mógł załatwić wiele spraw urzędowych od początku do końca. Nowy serwis zastąpi dotychczas istniejący rejestr CEIDG.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekonomiści o wpływie koronawirusa na gospodarkę: trzeba zmieniać wcześniejsze prognozy

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2021 11:22
Być może trzeba będzie zweryfikować tegoroczne prognozy gospodarcze, jeżeli lockdown się przedłuży na kolejne tygodnie kwietnia, a jest takie ryzyko - powiedział PAP ekonomista ING Banku Śląskiego Dawid Pachucki. Podobnie ocenia prezes Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych (IPAG) dr Bohdan Wyżnikiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mamy prawdziwy zalew inwestycji". Polska włącza się w wyścig o e-napęd

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 11:09
Polska, tak jak inne kraje europejskie, włącza się dzięki inwestycjom zagranicznych koncernów do e-wyścigu. Oznacza budowę nie tylko fabryk elektrycznych samochodów, ale i akumulatorów. Przykładem jest budowa w Dąbrowie Górniczej fabryki separatorów – jednego z głównych elementów akumulatora litowo-jonowego.
rozwiń zwiń