Coraz częściej chcemy mieszkać poza miastem. "Dom daje większy komfort życia"

2021-04-27, 13:00

Coraz częściej chcemy mieszkać poza miastem. "Dom daje większy komfort życia"
Dane zawarte w świadectwie będą cennym źródłem informacji o orientacyjnych kosztach utrzymania budynku, związanych z zapotrzebowaniem na energię.Foto: Shutterstock/karamysh

Nieruchomości położone poza największymi polskimi metropoliami cieszą się coraz większym zainteresowaniem kupujących - wynika z analiz PKO BP. Trend ten utrzymuje się już od kilku lat, pandemia jedynie nieznacznie zwiększyła liczbę wniosków kredytowych na zakup domów za miastem.

Eksperci PKO Bank Polski w swoich analizach uwzględnili następujące duże miasta: Warszawę, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk z Gdynią oraz Szczecin. Wykluczono przy tym aglomerację śląską jako aglomerację policentryczną.

- W tych miastach koncentruje się największy popyt na nieruchomości mieszkaniowe. Rynek pracy w największych miastach jest relatywnie bardziej "ubiurowiony", stąd metropolie te mogą być bardziej wrażliwe na spadek popytu na mieszkania z tytułu rozwoju pracy zdalnej - mówi Wojciech Matysiak, kierownik Zespołu Analiz Nieruchomości w PKO BP.

Najchętniej relatywnie nowe

Powiązany Artykuł

działka free 1200.jpg
Budowlane, rekreacyjne, siedliskowe. Rekordowy popyt na działki

Liczba wniosków kredytowych na nieruchomości nabywane w powiatach otaczających metropolie systematycznie wzrasta. W 2016 roku wnioski na zakup domów jednorodzinnych wynosiły 20 proc. składanych aplikacji, w 2019 – 24 proc., zaś w dobie pandemii (II-IV kwartał 2020), aż 26 proc.

Jak podkreśla Wojciech Matysiak, największym zainteresowaniem cieszą się domy o powierzchni od 100 do 140 m2. Częściej niż w przypadku mieszkań domy kupowane są na rynku wtórnym. Najchętniej nabywamy posiadłości relatywnie nowe. Połowa wniosków kredytowych dotyczy budynków wzniesionych po 2000 roku.

Nowe domy stają się coraz bardziej konkurencyjne względem lokali mieszkalnych pod względem komfortu użytkowania. Często zainstalowane są w nich nowoczesne, ekologiczne źródła ogrzewania. Im nowszy budynek, tym większa szansa, że jest on wyposażony w pompę ciepła, podczas gdy w starych domach dominują kotły grzewcze na paliwo stałe. Nowe budynki spełniają też bardziej restrykcyjne wytyczne dotyczące izolacyjności cieplnej.

Polska wschodnia i tereny górzyste

W pandemii poszukiwaliśmy przede wszystkim kontaktu z przyrodą.

- Popyt na nieruchomości koncentrował się na lokalizacjach atrakcyjnych turystycznie, relatywnie wysokie zainteresowanie względem okresu sprzed pandemii widoczne było w powiatach lipskim, sejneńskim, leskim, strzyżowskim i bieszczadzkim - zauważa analityk PKO BP. Powodzeniem cieszyła się więc Polska wschodnia oraz tereny górzyste.

Systematycznie rośnie również zainteresowanie kredytami na działki budowlane poza miastem. W 2016 roku zaledwie 1 proc. wniosków kredytowych dotyczył tego typu nieruchomości, w 2019 roku było to już 8 proc., zaś w dobie pandemii – 9 proc.

- Z roku na rok nasila się popyt na nieruchomości w powiatach otaczających duże miasta w relacji do popytu na nieruchomości w tychże miastach. Pandemia wpłynęła na przyspieszenie tej tendencji. Warto odnotować, że szczególne zainteresowanie wyprowadzką za miasto było widoczne w drugim kwartale 2020 r., a więc okresie objętym najbardziej rygorystycznymi ograniczeniami w przemieszczaniu się - mówi Wojciech Matysiak.

Podaż jest niewystarczająca

Według ekspertów PKO BP rozwój pracy zdalnej w związku z pandemią koronawirusa nie jest kluczowym czynnikiem rosnącego popytu na domy za miastem, a jedynie czynnikiem wzmacniającym tę tendencję. Wiele też wskazuje na to, że takich nieruchomości jest na rynku za mało.

- Zestawiając strukturę popytu na domy ze strukturą oferty widzimy, że podaż nowych domów jest niewystarczająca względem wzrastającego zapotrzebowania. W związku z tym należy spodziewać się rosnącej aktywności budownictwa w segmencie domów oraz wzrostu transakcji na tym rynku w najbliższych latach - podkreśla analityk PKO Banku Polskiego.

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej