X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Budowa elektrowni atomowej w Polsce. Skąd pozyskać uran potrzebny do wytwarzania energii?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 12:30
Zbudowanie elektrowni atomowej jest jednym z elementów zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Równie istotne będzie zapewnienie nieprzerwanych dostaw surowca do wytwarzania tej energii. Analizujemy rynek, producentów i zasoby uranu. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/TonyV3112

Całkowite światowe zasoby uranu, podobnie jak każdego innego minerału lub metalu, nie są dokładnie znane. Jedyną miarą długoterminowego bezpieczeństwa dostaw są znane zasoby w ziemi, które można wydobyć.

Ponad dwie trzecie światowej produkcji uranu z kopalń pochodzi z Kazachstanu, Kanady i Australii. W 1990 r. 55% światowej produkcji pochodziło z kopalni podziemnych, ale do 1999 r. udział ten drastycznie się zmniejszył i wynosił wówczas 33%. Od 2000 r. nowe kopalnie kanadyjskie ponownie zwiększyły tę wartość. Wydobycie metodą ługowania in situ (ISL, zwane również odzyskiem in situ, ISR) stale zwiększa swój udział w całości wydobycia, głównie dzięki Kazachstanowi, i w 2019 roku stanowiło ponad połowę produkcji.


Produkcja uranu w kopalniach. Źródło: World Nuclear Association Produkcja uranu w kopalniach. Źródło: World Nuclear Association

Konwencjonalne kopalnie posiadają młyn, w którym ruda jest kruszona, mielona, a następnie ługowana kwasem siarkowym w celu rozpuszczenia tlenków uranu. W młynie w kopalni konwencjonalnej lub w zakładzie przetwarzania w ramach operacji ISL, uran jest następnie oddzielany w drodze wymiany jonowej, po czym jest suszony i pakowany, zwykle jako U3O8.

Przedsiębiorstwa produkujące uran. Źródło: World Nuclear Association Przedsiębiorstwa produkujące uran. Źródło: World Nuclear Association

Niektóre huty i zakłady przetwarzania ISL (zwłaszcza w USA) stosują ługowanie węglanowe zamiast kwasu siarkowego, w zależności od złoża. Tam, gdzie uran jest odzyskiwany jako produkt uboczny, np. z miedzi lub fosforanów, proces przetwarzania może być bardziej złożony. Ponad połowa produkcji kopalni uranu pochodzi z państwowych spółek wydobywczych, z których wiele przedkłada bezpieczeństwo dostaw nad względy rynkowe. W 2019 r. 10 największych firm pod względem produkcji odpowiadało za ponad 85% światowej produkcji uranu.


Produkcja i zapotrzebowanie na uran. Źródło: World Nuclear Association Produkcja i zapotrzebowanie na uran. Źródło: World Nuclear Association

Historia produkcji

Zgodnie z opracowaniem World Nuclear Association produkcję uranu w latach 1945-2019 można podzielić na cztery odrębne fazy:

''Epoka militarna, od 1945 r. do połowy lat 60. Wytwarzanie energii elektrycznej z paliwa jądrowego miało charakter uboczny w stosunku do jądrowego wyścigu zbrojeń. W latach 50. produkcja gwałtownie wzrosła, aby zaspokoić zapotrzebowanie na wysoko wzbogacony uran i pluton. W latach 60. popyt na uran gwałtownie spadł, a w odpowiedzi na to do połowy lat 60. produkcja zmniejszyła się o połowę.

Czytaj także:
shutt elektorwnia 1200.jpg
Potrzebujemy czystej energii. Przyszłość jest w atomie


Od połowy lat 60. do połowy lat 80. W okresie szybkiego rozwoju cywilnej energetyki jądrowej produkcja uranu wzrosła w miarę wzrostu zamówień na reaktory. Uruchomiono wiele nowych kopalń, często na podstawie długoterminowych kontraktów zawartych z przedsiębiorstwami energetycznymi w Ameryce Północnej, Japonii i Europie Zachodniej. Zachodnia produkcja osiągnęła szczyt w 1980 r. i utrzymywała się powyżej rocznego zapotrzebowania reaktorów do 1985 r.


Od połowy lat 80. do około 2002 roku. Do 1985 roku program budowy elektrowni jądrowych został poważnie ograniczony. Wiele przedsiębiorstw podpisało kontrakty na uran w oczekiwaniu na budowę kolejnych elektrowni. Ich dotrzymanie spowodowało powstanie znacznego nawisu. Ponieważ kopalnie były na wyczerpaniu, wiele z nich ograniczyło produkcję lub zostało zamkniętych. Przedsiębiorstwa zaspokajały swoje potrzeby poprzez zmniejszanie znacznych zapasów, bez uciekania się do nowej produkcji. Nawis podaży przedłużył się w związku z pojawieniem się na rynku zachodnim uranu z byłego Związku Radzieckiego, począwszy od 1993 r.

Od początku XXI w. do chwili obecnej. Nastąpiła silna reakcja rynku na przekonanie, że potrzebna będzie nowa produkcja pierwotna, aby ułatwić oczekiwany renesans rozwoju energetyki jądrowej. Miało to miejsce w kontekście sektora wydobycia uranu, który przez wiele lat borykał się z niekorzystnymi warunkami ekonomicznymi i musiał zrównoważyć malejące i ograniczone dostawy surowców wtórnych. Reakcja ta rozpoczęła się w 2003 r. od silnego ruchu w górę światowych cen uranu, który trwał do 2007 r. (cena na rynku kasowym wzrosła 13-krotnie w okresie od początku 2003 r. do połowy 2007 r.), ale następnie przeszedł w korektę spadkową, zaostrzoną przez awarię w Fukushimie w 2011 r. Od czasu wypadku ceny uranu spadły do jednego z najniższych poziomów w historii by później zacząć znowu rosnąć''.


PolskieRadio24.pl/ World Nuclear Association/ mib

Czytaj także

Kryptowaluty coraz bardziej popularne. Zobacz, jakie mają zalety, a jakie niosą zagrożenia

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 13:12
Kryptowaluty kuszą coraz bardziej – najpopularniejsza i najbardziej znana cyfrowa waluta,  bitcoin kosztuje obecnie już ponad 50 tys. dolarów, gdy pod koniec grudniu  ubiegłego roku jego kurs oscylował wokół 27-28 tys. dolarów. Tyle że eksperci ostrzegają – to nie jest maszynka tylko do zarabiania - można na niej stracić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ubezpieczenie pożyczki. Jak działa, ile kosztuje i czy się opłaca?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 15:00
Kredyt hipoteczny lub na samochód ubezpieczany jest w pakiecie, zazwyczaj obowiązkowo. Pożyczka gotówkowa takiego warunku nie ma, choć banki proponują to jako opcję. Czy ubezpieczenie kredytu gotówkowego się opłaca? Na co zwrócić uwagę?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Boom na nieruchomości w USA. Domy sprzedają się na pniu

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 08:00
Pandemia COVID-19 pogrążyła Stany Zjednoczone w recesji. Rynek mieszkaniowy zaś zaczął w środku kryzysu przeżywać boom. Między wrześniem 2019 r. a wrześniem 2020 r. właściciele domów w USA powiększyli swój majątek o 1 bilion dolarów. Eksplodujący popyt w połączeniu z historycznie niską podażą doprowadził kupujących do desperackiego licytowania cen dostępnych nieruchomości. Zdrożały wszystkie ich rodzaje: od tanich domów po luksusowe rezydencje.
rozwiń zwiń