TOGETAIR: Gorące dyskusje o zielonych obligacjach i cyfryzacji w kontekście ochrony środowiska

2021-04-23, 18:28

TOGETAIR: Gorące dyskusje o zielonych obligacjach i cyfryzacji w kontekście ochrony środowiska
Uczestnicy debaty dotyczącej ESG i zielonych obligacji.Foto: TOGETAIR/Twitter

Jeszcze w tym roku mają zostać przedstawione wnioski i rekomendacje dotyczące rozwoju rynku zielonych obligacji w Polsce – poinformowała podczas konferencji TOGETAIR pełnomocniczka Ministra Finansów ds. strategii rozwoju rynku kapitałowego Katarzyna Szwarc. Podczas kolejnego panelu dyskutowano o budowie Rządowej Chmury Obliczeniowej i rozwoju usług cyfrowych dla obywateli.

Zielone obligacje są dłużnym instrumentem finansowym, odróżniającym się od zwykłych obligacji celem finansowania. Środki pozyskane z ich emisji mają być przeznaczane na cele środowiskowe, tzn. minimalizację negatywnego wpływu na otoczenie i środowisko naturalne.

Pełnomocniczka Ministra Finansów ds. strategii rozwoju rynku kapitałowego Katarzyna Szwarc przypomniała, że Polska była prekursorką emisji tzw. zielonych obligacji. Pod koniec 2016 roku Polska dokonała pierwszej na świecie emisja skarbowych zielonych obligacji na rynkach międzynarodowych.

Pierwszym polskim miastem był Grudziądz

Powiązany Artykuł

ektrownia kominy pixabay 1200.jpg
"Zielony miernik". Od przyszłego roku banki będą publikować nowy wskaźnik

Coraz więcej firm oraz samorządów jest zainteresowanych emisja zielonych obligacji, jednak – według przedstawicielki resortu finansów – w Polsce na razie taki instrument nie jest popularny. Zielone obligacje wyemitował jeden samorząd; dokonano także kilku emisji na runku korporacyjnym dotyczących m.in fotowoltaiki.

Pierwszym polskim miastem, które wyemitowało zielone obligacje, był Grudziądz. Pozyskane w ubiegłym roku w ten sposób 63 mln zł przeznaczono na inwestycje wodno-kanalizacyjne. W marcu tego roku władze Łodzi poinformowały, że zamierzają w ramach emisji zielonych obligacji pozyskać 50 mln zł, które mają zostać przeznaczone na budowę zbiorników retencyjnych oraz na przebudowę jednej z ulic.

Katarzyna Szwarc poinformowała, że w tym roku powinny zostać opracowane wnioski i rekomendacje dotyczące rozwoju rynku zielonych obligacji w Polsce. Ponadto – jak dodała – w drugiej połowie roku ma zostać opublikowany projekt regulacji dotyczący crowdfundingu udziałowego, a crowdfunding może być pomocny przy realizacji tzw. ekologicznych inwestycji.


Gwarancje lub poręczenia na projekty ekologiczne

Uczestniczący w panelu przedstawiciele instytucji finansowych zwracali uwagę, że obecnie emisja zielonych obligacji jest droższa od tej klasycznej, ale zainteresowanie zielonymi instrumentami finansowymi jest coraz większe. Takie instrumenty trafiać też będą do indywidualnych konsumentów.

Członek zarządu BGK Radosław Kwiecień przypomniał, że jego bank będzie udzielał gwarancji przy udzielanych kredytach termomodernizacyjnych w programie "Czyste powietrze". Resort klimatu i środowiska informował, że fundusz gwarancyjny na ruszyć w połowie 2021 roku. Z Funduszu Ekologicznych Poręczeń i Gwarancji będą udzielane gwarancje lub poręczenia spłaty kredytów i pożyczek udzielonych na projekty ekologiczne, na przykład termomodernizację i wymianę źródeł ciepła w domach jednorodzinnych.


Jedno miejsce w chmurze dla administracji

Podczas kolejnego panelu dyskutowano o budowie Rządowej Chmury Obliczeniowej i rozwoju usług cyfrowych dla obywateli.

– To kwestie, które mogą wspierać środowisko i ekologię – ocenił dyrektor Departamentu Rozwoju Usług – Centrum GovTech Michał Widelski.

Dobrym przykładem – w jego ocenie – jest budowa chmury rządowej, która zapewni moc obliczeniową niezbędną do utrzymania systemów IT wielu jednostek, wielu ministerstw.

– Nasze dążenia zmierzają do tego, żeby wszystkim urzędom zapewnić jedno miejsce w chmurze, która będzie chmurą bezpieczną, gdzie te systemy będą mogły być posadowione – podkreślił dyrektor Widelski.

Zdaniem szefa Departamentu Rozwoju Usług – Centrum GovTech drugą płaszczyzną, która może wspierać środowisko i ekologię, jest kwestia rozwoju usług cyfrowych dla obywateli.

– Wspomnę o inicjatywie, która rozwijana jest od jakiegoś czasu, zmierzającą do tego, żeby zarówno warstwę informacyjną w sferze komunikacji urzędów, ale również warstwę usługową osadzić w jednej bramie publicznej dostępnej dla wszystkich. Tą bramą jest i ma być portal gov.pl. Chcemy budować e-usługi cyfrowe w różnych obszarach, czy to w obszarze zdrowia, czy to w obszarze budownictwa, czy w obszarze środowiska – stwierdził Michał Widelski.

Podobne spojrzenie miał Przemysław Kurczewski z NCBiR. - Wyzwania zielonej przyszłości to są rozwiązania cyfrowe – bez nich nie jesteśmy w stanie rozwiązać takich problemów, jak np., nadzorowanie kotłów. NCBiR będzie tworzyć rozwiązania umożliwiające nadzór w czasie rzeczywistym nad stanem jakości powietrza czy wody - powiedział.


Konieczny rozwój kompetencji cyfrowych społeczeństwa

Przedstawiciel Centrum GovTech podkreślił, że jeśli chodzi o obszary cyfryzacyjne, to kwestią, na którą też należy zwrócić uwagę, jest Internet Rzeczy i promowanie oraz wdrażanie rozwiązań, które mogą przyczynić się bezpośrednio do zmniejszenia konsumpcji i zapotrzebowania na energię.

Zaznaczył, że aby przejść na model załatwiania wszystkich spraw w urzędzie online, potrzeba będzie jeszcze wielu lat przygotowań. Dodał, że na budowę e-państwa i rozwój cyfryzacji bardzo pozytywny wpływ wywarła pandemia, często w obszarach, które wcześniej nie zamierzały się bardzo szybko cyfryzować.

Jednak – jego zdaniem – równolegle z rozwojem rozwiązań cyfrowych należy odpowiednio zadbać o rozwój kompetencji cyfrowych społeczeństwa.

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej