X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Długi alimentacyjne przekroczyły 11 mld zł. BIG InfoMonitor: rekordzista musi oddać prawie 939 tys. zł

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 11:39
Zaległości alimentacyjne przekroczyły w lutym 11 mld zł – wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Rekordzistą jest unikający łożenia na wychowanie swoich dzieci 31-latek z Małopolski, którego dług sięgnął prawie 939 tys. zł. Od początku tego roku gminy wypłacające pieniądze z Funduszu Alimentacyjnego wpisały do rejestru 4,3 tys. nowych dłużników alimentacyjnych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: misi4sty/Shutterstock

Najwięcej dłużników alimentacyjnych mieszka na Śląsku i Mazowszu, tam są też najwyższe łączne zaległości z tego tytułu – znacznie przekraczające miliard złotych. Natomiast krajowym rekordzistą jest 31-latek z Małopolski z zadłużeniem alimentacyjnym wynoszącym 939 tys. zł.

– Fakt, że rekordzista to mężczyzna nie jest przypadkiem, bo 96 proc. osób niepłacących alimentów stanowią ojcowie – powiedziała Halina Kochalska z BIG InfoMonitor.

Ekspertka przypomniała, że długi alimentacyjne, zarówno bezpośrednio wobec dziecka jak i wobec Funduszu Alimentacyjnego, nie podlegają umorzeniu, nawet w przypadku ogłoszenia upadłości konsumenckiej.

Niepłacącym alimentów z pomocą przyszły przepisy

dług zadłużenie kredyt rachunki 1200.jpg
Miliardowe zadłużenie młodych ludzi. Ekspert: duże potrzeby przy niewielkim budżecie

Jak wynika z danych zgromadzonych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor, na koniec lutego 2021 r. liczba dłużników alimentacyjnych wyniosła 268 tys. 430 osób – o 17 tys. 334 mniej niż rok wcześniej. Łączna zaległość spadła wprawdzie o prawie 440 mln zł, ale o blisko 1000 zł wzrósł przeciętny dług (do 41 tys. 110 zł). Z kolei rekord średniego zadłużenia rodzica unikającego łożenia na wychowanie swoich dzieci padł w woj. świętokrzyskim (46 tys. 433 zł).


Jak zaznaczył prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak, spadki liczby dłużników nie zawsze świadczą o tym, że rodzic spłacił choć część swojego zobowiązania należącego się dzieciom.

– Niepłacącym alimentów z pomocą przyszły przepisy. Obecnie, jeżeli należności są starsze niż 6 lat, nie podlegają zgłoszeniu do BIG, a te już wprowadzone są usuwane z bazy – poinformował.

Wsparcie Funduszu Alimentacyjnego to nie prezent

Przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustaw związanych ze świadczeniami na rzecz rodziny zakłada jednak zmianę. Informacje o zaległościach dłużników alimentacyjnych nie będą już usuwane z Biur Informacji Gospodarczej do czasu spłacenia długu wobec Skarbu Państwa. Tylko w minionym roku dzięki ustanowieniu 6-letniego progu z rejestru BIG InfoMonitor wykreślono prawie 7,2 tys. dłużników alimentacyjnych, a w bieżącym ponad 3,1 tys.


O wsparcie do Funduszu Alimentacyjnego mogą wystąpić osoby, które nie otrzymują alimentów zasądzonych od rodzica. Ale – jak zaznaczyła Halina Kochalska – wypłata za niesolidnego rodzica to nie prezent, lecz swego rodzaju pożyczka, którą wcześniej czy później unikający łożenia na dziecko będzie zobowiązany spłacić.

Gminy zajmujące się wypłatą pieniędzy z Funduszu dochodzą należności m.in. zgłaszając dłużników alimentacyjnych do rejestrów prowadzonych przez BIG-i. Dzięki temu informacje o ich zaległościach są dostępne dla firm sprawdzających wiarygodność płatniczą konsumentów.

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Jak nie odziedziczyć długów? Rzecznik Finansowy radzi

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 08:16
Twój bliski zmarł, zostawiając długi? Nie zawsze musisz je spłacać. Eksperci Rzecznika Finansowego przypominają, co i kiedy trzeba zrobić, żeby ograniczyć odpowiedzialność za takie zobowiązania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus wzmaga czujność finansową Polaków: mniej wydajemy, więcej oszczędzamy

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 15:38
Pandemia koronawirusa ma wpływ na zachowania finansowe Polaków. Mimo że w większości oceniamy, że dobrze zarządzamy naszymi pieniędzmi, to staramy się mniej wydawać i bardziej oszczędzać, nie robimy nieprzemyślanych zakupów - wynika z badania Think Forward Initiative.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Im dłużej będzie trwać, tym trudniej będzie polskim rodzinom". Abramowicz o zakończeniu lockdownu

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 11:45
- Dziś zaszczepioną przeciwko COVID-19 mamy już grupę ryzyka, wielu z nas miało też kontakt z koronawirusem, nie ma więc potrzeby przedłużać lockdownu - mówił w Polskim Radiu 24 rzecznik MŚP, Adam Abramowicz.
rozwiń zwiń