X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Nadzór nad PGE EJ1 przejmie pełnomocnik rządu ds. infrastruktury energetycznej

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 07:56
Nadzór właścicielski nad spółką PGE EJ1 będzie sprawował pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej – wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. PGE EJ1 ma przygotować inwestycję w elektrownie jądrowe.
Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski
Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski Foto: PAP/Tytus Żmijewski

Jeszcze w II kwartale tego roku planowana jest nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego wykaz spółek, w których prawa z akcji Skarbu Państwa wykonuje Prezes Rady Ministrów, inni członkowie Rady Ministrów, pełnomocnicy Rządu lub państwowe osoby prawne, w tym jednoosobowe spółki Skarbu Państwa.

Zmiana ma polegać na dodaniu zapisu, zgodnie z którym prawa z udziałów Skarbu Państwa w PGE EJ1 wykonuje pełnomocnik do strategicznej infrastruktury krytycznej. Funkcję tą pełni Piotr Naimski.

Rozmowy w imieniu rządu

elektrownia atomowa 1200.jpg
Potrzebujemy czystej energii. Przyszłość jest w atomie

Skarb Państwa odkupił w marcu za ponad 530 mln zł PGE EJ1 od jej dotychczasowych udziałowców. 70 proc. udziałów miała PGE, a po 10 proc. KGHM, Enea i Tauron. Spółka odpowiada m.in. za przygotowanie procesu inwestycyjnego oraz budowę elektrowni jądrowej.

Uzasadniając powierzenie nadzoru nad spółką właśnie pełnomocnikowi, przytoczono przedmiot działalności PGE EJ1 oraz dotychczasowy udział pełnomocnika w pracach związanych z rozwojem programu energetyki jądrowej oraz nabyciem udziałów.

Jak przypomniano, pełnomocnik prowadzi w imieniu rządu rozmowy z przedstawicielami władz USA na temat współpracy w dziedzinie energii, w tym w obszarze energetyki jądrowej. W lutym weszła w życie wynegocjowana i podpisana przez pełnomocnika i Sekretarza Energii USA umowa międzyrządowa w sprawie współpracy w celu rozwoju programu energetyki jądrowej oraz cywilnego przemysłu jądrowego w Polsce.


Podstawa do podjęcia decyzji

Na mocy podpisanej umowy przedstawiciele obu rządów, wspólnie z amerykańskimi instytucjami finansowymi, przygotują propozycje struktury finansowania programu energetyki jądrowej. Końcowy raport koncepcyjno-wykonawczy stanowić będzie podstawę dla polskiego rządu do decyzji o wyborze technologii oraz strategicznego partnera przy realizacji 20-letniego programu budowy elektrowni jądrowych.

Zgodnie z Polityką Energetyczną Polski do 2040 r., pierwszy blok jądrowy ma zacząć działać w 2033 r., a docelowo ma ich powstać sześć o łącznej mocy 6-9 GW.

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Umowa z USA ws. atomu podpisana. Piotr Naimski: przed nami decyzja ws. wyboru technologii

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 12:56
Polska podpisała ze Stanami Zjednoczonymi umowę o współpracy w zakresie energetyki jądrowej. Chodzi o międzyrządowy dokument o współpracy w zakresie rozwoju programu cywilnej energetyki jądrowej w Polsce, który w poniedziałek podpisał amerykański sekretarz do spraw energii, Dan Brouillette.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Naimski: w planie jest budowa 6 reaktorów jądrowych

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2021 12:08
Mamy program zbudowania sześciu reaktorów jądrowych w ciągu 20 lat, program, który teraz się zaczyna, a skończy się w 2043 r. - powiedział pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elektrownia atomowa w Polsce. Wiemy, gdzie może powstać

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 12:02
- Przewidujemy, że w 2033 r. będzie uruchomiony w Polsce pierwszy reaktor jądrowy - zapowiedział pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Brane są pod uwagę dwie lokalizacje: Lubiatowo i Żarnowiec. W opracowaniu koncepcji pomagają nam Amerykanie.
rozwiń zwiń