X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Powstaną obwodnice Jasła, Pilzna oraz Brzostka i Kołaczyc na Podkarpaciu

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 16:30
Wiceminister infrastruktury Rafał Weber zatwierdził programy inwestycji dla obwodnic w ciągu drogi krajowej numer 73: Jasła, Pilzna oraz Brzostka i Kołaczyc. Wszystkie te inwestycje będą realizowane na Podkarpaciu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com / Milos Muller

Kolejnym etapem będzie ogłoszenie przetargu na opracowanie Koncepcji programowej dla każdej z obwodnic, co jest planowane jeszcze w tym miesiącu. Nowe obwodnice, o łącznej długości ponad 25 kilometrów, powstaną w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030.

Zatwierdzenie Programów inwestycji dla trzech obwodnic na Podkarpaciu umożliwia rozpoczęcie kolejnego etapu prac przygotowawczych, a następnie realizację tych zadań w systemie projektuj i buduj. Wszystkie obwodnice zaplanowane do budowy na terenie województwa podkarpackiego w ramach Programu budowy 100 obwodnic są już na etapie prac przygotowawczych.  


drogi budowa free1200.jpg
W przyszłym roku przybędzie zakończonych inwestycji drogowych. Poznaliśmy plany GDDKiA

Nowe inwestycje drogowe 

Obwodnica Pilzna będzie miała ponad dwa i poł kilometra długości.  W ramach inwestycji powstaną skrzyżowania jednopoziomowe, odcinki dodatkowych jezdni zapewniających obsługę przyległego terenu, jeden most i jeden wiadukt oraz urządzenia chroniące środowisko, a także zapewniające bezpieczeństwo. 

Obwodnica Brzostka i Kołaczyc będzie trasą klasy głównej ruchu przyspieszonego, a jaj długość przekroczy 13 kilometrów. Powstaną odcinki dodatkowych jezdni zapewniających obsługę przyległego terenu, osiem mostów i jeden wiadukt.

Obwodnica Jasła będzie miała ponad 9 kilometrów długości. Tutaj także powstaną nowe wiadukty, skrzyżowania i jeden most.

Poprawa bezpieczeństwa 

Podstawowym celem budowy obwodnic Jasła, Pilzna, Brzostka i Kołaczyc jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego z centrum miejscowości. Inwestycje poprawią również warunki i bezpieczeństwo jazdy dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego. Droga krajowa 73 łączy korytarz transportowy między trasą numer 94, autostradą  z drogą krajową nr 28, stanowiącą główny kręgosłup komunikacyjny południowej części województwa podkarpackiego i małopolskiego.

Dzięki budowie nowych obwodnic poprawi się bezpieczeństwa mieszkańców, ograniczona zostanie emisja spalin i hałas. Jednocześnie zachowane zostaną najwyższe wymogi ochrony środowiska, zdrowia i życia mieszkańców oraz zrównoważonego rozwoju.

 W ramach rządowego Programu na Podkarpaciu powstanie łącznie osiem obwodnic. Chodzi między innymi o inwestycje w Kolbuszowej, Nowej Dębie, Miejscu Piastowym, Przemyśla i Sanoka.


1200_pieniądze_shutterstock.jpg
Wzrost wydatków na budowę i utrzymanie dróg. GDDKiA największym beneficjentem funduszy unijnych w Polsce

100 obwodnic do 2030 roku

Na podstawie rządowego Programu do 2030 roku powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 830 kilometrów. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Inwestycjom tym będą towarzyszyły urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego.  

Jednym z najważniejszych efektów realizacji programu będzie poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej. 

 

Plan100 Obwodnic Plan budowy100 Obwodnic, źródło: ministerstwo infrastruktury 

 

PR24/IAR/Aleksander Pszoniak/sw  


Czytaj także

Autostradą A2 dojedziemy bliżej wschodniej granicy. GDDKiA podpisała umowę na dwa nowe odcinki

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 13:30
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na zaprojektowanie i budowę dwóch odcinków autostrady A2 na wschód od Warszawy. Chodzi o odcinki Malinowiec - Łukowisko oraz Swory - Biała Podlaska. Zakończenie tych inwestycji planowane jest na 2024 rok.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolbuszowa z obwodnicą. Ruszyły przygotowania do nowej inwestycji

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 12:15
Kolbuszowa będzie miała obwodnicę. Ministerstwo infrastruktury ogłosiło rozpoczęcie przygotowań do inwestycji. Zakres przygotowań obejmuje opracowanie dokumentacji, wstępnych planów, a także uzyskanie niezbędnych pozwoleń, które umożliwią opracowanie dokładnego projektu u rozpoczęcie zasadniczych prac. Obwodnica będzie gotowa do 2030 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybrano wykonawcę obwodnicy Chełma

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2021 11:15
 Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała wykonawcę projektu i budowy obwodnicy Chełma (Lubelskie) w ciągu drogi ekspresowej S12. Podpisanie umowy z wykonawcą – firmą Strabag – planowane jest w drugim kwartale tego roku.
rozwiń zwiń