X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Koronawirus nie pokonał konsumentów: poprawiają się nastroje, rośnie sprzedaż detaliczna

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 11:00
Dane z GUS, obrazujące poprawę nastrojów konsumenckich, przekładających się na rosnącą sprzedaż detaliczną oznaczają, że okres "koronawirusowej smuty" mamy za sobą. W marcu sprzedaż detaliczna była wyższa o 15,2 procent niż rok wcześniej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Candyclub

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, sprzedaż detaliczna w cenach stałych w marcu 2021 r. wzrosła o 15,2 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 15,0 proc.

Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 17,1 proc. rdr.

Realna sprzedaż większa od prognoz

Konsensus przygotowany przez PAP Biznes wskazywał na wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w marcu rdr o 10,6 proc. i mdm o 13,6 proc.

e-handel free 1200 pix.jpg
Podczas pandemii rośnie e-handel. Jego wartość wzrosła w Polsce do 100 mld zł

W cenach bieżących, ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu o 11,4 proc. rdr.


GUS: w kwietniu odnotowano nieznaczną poprawę zarówno obecnych, jak i przyszłych nastrojów konsumentów.

Rosnąca sprzedaż jest efektem poprawy nastrojów konsumenckich. Te, jak wynika z danych GUS, wykazały w kwietniu nieznaczną poprawę, i dotyczy to zarówno obecnej sytuacji, jak i przyszłych nastrojów konsumentów - podał w czwartek GUS.

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, wyniósł -22,5 i był o 0,5 pkt. proc. wyższy w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Najbliższe miesiące też jawią się coraz lepiej

W odniesieniu do kwietnia 2020 r. obecna wartość BWUK jest wyższa o 13,9 pkt. proc.

Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, wzrósł o 0,4 pkt. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie -19,8.

W kwietniu br. WWUK osiągnął wartość o 27,9 pkt. proc. wyższą niż w analogicznym miesiącu 2020 r.

Budownictwo 

W okresie styczeń-marzec deweloperzy przekazali do użytkowania 30,4 tys. mieszkań, o 1,2 proc. mniej licząc rok do roku (rdr) - podał GUS. Deweloperzy oddali do użytkowania 57,0 proc. ogólnej liczby mieszkań. Na koniec marca w budowie było 838,4 tys. mieszkań, o 1,2 proc. więcej niż przed rokiem. 

Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w marcu 2021 r. wzrosła o 60,5 proc. rdr, a miesiąc do miesiąca (mdm) wzrosła o 87 procent.

Produkcja budowlano-montażowa w marcu 2021 r. spadła o 10,8 proc. licząc rok ro roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 34,2 proc.

Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się spadku produkcji budowlano-montażowej w marcu rdr o 9,4 proc., a w ujęciu miesiąc do miesiąca wzrostu o 32,0 proc.

Rośnie znaczenie e-commerce

Udział sprzedaży przez internet w sprzedaży detalicznej wzrósł w marcu w Polsce do 9,5 proc. z 8,6 proc. w lutym. W marcu tego roku w porównaniu z lutym 2021 r. odnotowano wzrost wartości sprzedaży detalicznej w Sieci w cenach bieżących o 28,8 proc.

Wzrost udziału sprzedaży przez internet zaobserwowano w większości grup, przy czym znaczny wykazały przedsiębiorstwa zaklasyfikowane do grupy „tekstylia, odzież, obuwie” (z 23,8 proc. przed miesiącem do 32,0 proc.), a także podmioty z grup „prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach” (odpowiednio z 22,8 proc. do 26,4 proc.) oraz „meble, rtv, agd” (z 15,9 proc. do 18,9 proc.)


PAP, jk

Czytaj także

Lepsze wieści z handlu: pojawiły się pierwsze sygnały o wychodzeniu z załamania wywołanego pandemią

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 10:49
Wszystko wskazuje na to, że handel zaczyna łapać oddech po załamaniu wywołanym pandemia koronawirusa. Świadczą o tym statystyki dotyczące sprzedaży detalicznej – ta, jak informuje GUS, była w grudniu jeszcze o 0,8 proc. mniejsza niż rok wcześniej, ale w stosunku do listopada wzrosła o 19,8 procent. Tyle, że jak podkreślają eksperci, pierwszy kwartał tego roku może być jeszcze trudny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus a handel: mniejsza sprzedaż w stacjonarnych sklepach, rosnąca w internecie

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 11:40
Koronawirus wciąż odciska swoje piętno na handlu - z jednej strony nadal obniża wartość sprzedaży w placówkach handlowych, z drugiej - kupujemy więcej w internecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Firmy więcej płacą, a konsumenci chcą więcej wydawać. Nowe dane GUS

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 11:00
Zatrudnienie w lutym 2021 roku spadło o - 1,7 proc. Eksperci rynku pracy oczekiwali spadku na poziomie - 1,9 proc., bo w styczniu wynosiło - 2,0 proc. Wynagrodzenia były większe o + 4,5 procent licząc rok do roku, choć analitycy spodziewali się wzrostu o + 4, 9 procent. W styczniu pensje pracowników wzrosły o + 4,8 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Polsce sprzedaż rośnie szybciej niż w krajach strefy euro. Odnotowaliśmy wzrost mimo pandemii

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 13:25
Sprzedaż detaliczna w Polsce wzrosła w lutym o 4,0 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. W tym samym miesiącu sprzedaż detaliczna w krajach strefy euro wzrosła o 3,0 proc.  w odniesieniu do stycznia, natomiast spadła o 2,9 proc. rok do roku.  
rozwiń zwiń