X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Stan elektromobilności w Polsce: jesteśmy na początku drogi, dopłaty do e-aut oraz środki na infrastrukturę będą rosły

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 10:07
Jednym z ważniejszych tematów podczas szczytu klimatycznego TOGETAIR był stan elektromobilności w Polsce oraz perspektywy jej rozwoju. Podczas dyskusji podkreślano, że z jednej strony tworzony jest system wsparcia dla zeroemisyjnego transportu publicznego i rozwoju infrastruktury, z drugiej – mamy w tym obszarze jeszcze sporo do zrobienia.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska Artur Lorkowski zapowiedział, że w tym roku instytucja chce wspierać zeroemisyjny transport publiczny w miastach, rozwój infrastruktury oraz wymianę floty samochodowej poprzez system dopłat.


Posłuchaj
00:26 deb1.mp3 Maciej Mazur zwrócił uwagę, że Polska z kolei dobrze sobie radzi w obszarze transportu publicznego. Wiceprezes Narodowego Funduszu Artur Lorkowski przypomniał, że miasta w całej Polsce otrzymają wsparcie na zakup 430 autobusów elektrycznych, dzięki czemu ich liczba na drogach się podwoi.IAR

 

Polska na początku drogi ku zeroemisyjnemu transportowi

Z kolei Maciej Mazur z Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych ocenił, że nasz kraj jest na początku drogi ku zeroemisyjnemu transportowi i mamy w tym obszarze wiele do zrobienia.


eauto.jpg
O ile auto elektryczne jest tańsze w utrzymaniu od tradycyjnego? Znamy wyliczenia ekspertów

Przytoczył dane, mówiące o 20 tysiącach samochodów z napędem elektrycznym i hybrydowym w Polsce. Dla porównania - jak powiedział - na Ukrainie jest ich 50 tysięcy.

- My cały czas mamy przed sobą dużo pracy do wykonania, bo też wyzwanie, z którym się mierzymy, jest bardzo duże - ocenił prezes Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych.


Posłuchaj
00:28 deb2.mp3 Wiceprezes Narodowego Funduszu poinformował też, że na ukończeniu są prace dotyczące modelu dopłat do samochodów elektrycznych./iar/.

 

Lepiej jest z elektromobilnością w obszarze transportu publicznego

Maciej Mazur zwrócił uwagę, że Polska z kolei dobrze sobie radzi w obszarze transportu publicznego. Wiceprezes Narodowego Funduszu Artur Lorkowski przypomniał, że miasta w całej Polsce otrzymają wsparcie na zakup 430 autobusów elektrycznych, dzięki czemu ich liczba na drogach się podwoi.


samochody elektryczne free 1200.jpg
"Mamy prawdziwy zalew inwestycji". Polska włącza się w wyścig o e-napęd

Część uczestników debaty wskazywała na konieczność rozwoju sieci stacji ładowania w naszym kraju.

Zapowiedź większego wsparcia rozwoju infrastruktury – m.in. stacji ładowania

Artur Lorkowski zapowiedział, że najbliższym czasie będzie uruchomione wsparcie na rozwój tej infrastruktury. Stacje szybkiego ładowania mają otrzymać wyższe dofinansowanie niż te wolnego ładowania.

Wiceprezes Narodowego Funduszu poinformował, że będą też preferowane stacje poza dużymi miastami, gdzie rynek usług ładowania nie jest jeszcze rozwinięty. Ponadto zapowiedział, że instytucja będzie wspierała stacje publiczne ogólnodostępne, ale także te, które nie będą dostępne dla wszystkich, czyli na przykład położone przy wspólnotach mieszkaniowych.

Będzie nowy model dopłat do aut elektrycznych. Obejmie w większym stopniu leasing

Wiceprezes Narodowego Funduszu poinformował też, że na ukończeniu są prace dotyczące modelu dopłat do samochodów elektrycznych. Dodał, że wyciągnięto wnioski z ubiegłorocznego pilotażu, a nowy system wsparcia - według Artura Lorkowskiego - musi spełnić kilka warunków, między innymi obejmować przedsiębiorstwa.

- Po drugie system musi uwzględniać sposób, w jaki dzisiaj samochody są finansowane, czyli musi uwzględniać kwestie leasingu - powiedział.

- Ponadto - jak dodał wiceprezes - w system dystrybucji dopłat trzeba zaangażować podmioty, które uczestniczą w systemie sprzedaży, takie jak firmy leasingowe i banki.

IAR, jk

Czytaj także

Eksperci: Polska drugim największym eksporterem autobusów elektrycznych w UE

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2021 10:36
Mimo pandemii eksport polskich autobusów elektrycznych przyspieszył; Polska stała się największym eksporterem tych pojazdów w UE, wyprzedzając Belgię - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Zdaniem ekspertów na znaczeniu w najbliższych latach mogą zyskać też autobusy wodorowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pandemia przystopowała rynek. W Polsce do końca stycznia zarejestrowano około 20 tys. aut elektrycznych

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 17:39
Pod koniec stycznia w Polsce było zarejestrowanych ponad 19,5 tysiąca samochodów z napędem elektrycznym. W samym styczniu przybyło ich prawie 800. To dane Licznika Elektromobilności, uruchomionego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych i Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

E-taryfa. Realne korzyści czy martwe przepisy?

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2021 15:30
1 kwietnia w życie weszła e-taryfa, która ma pozwolić operatorom stacji ładowania zmniejszyć koszty oraz umożliwić instalowanie urządzeń o większej mocy. Czy rzeczywiście przełoży się to na oszczędności?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mamy prawdziwy zalew inwestycji". Polska włącza się w wyścig o e-napęd

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 11:09
Polska, tak jak inne kraje europejskie, włącza się dzięki inwestycjom zagranicznych koncernów do e-wyścigu. Oznacza budowę nie tylko fabryk elektrycznych samochodów, ale i akumulatorów. Przykładem jest budowa w Dąbrowie Górniczej fabryki separatorów – jednego z głównych elementów akumulatora litowo-jonowego.
rozwiń zwiń