X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rządowe wsparcie dla budowy obwodnic w ciągach dróg wojewódzkich. Poznaliśmy szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 11:38
Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło rozpoczęcie naboru wniosków o rządową pomoc w finansowaniu budowy obwodnic w ciągu dróg wojewódzkich. Resort przeznaczył na ten cel dwa miliardy złotych. Nabór będzie trwał 30 dni i zakończy się 20 maja 2021 roku.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

To kolejne rządowe wsparcie dla rozbudowy dróg. W zeszłym roku uruchomiono program budowy "100 obwodnic" w ciągu dróg krajowych. Z budżetu państwa pochodzi także część pieniędzy na budowę tras szybkiego ruchu. Te inwestycje są ujęte w programie budowy dróg krajowych. Rządowe fundusze są takie kierowane do samorządów, które inwestują w drogi gminne i powiatowe.

Ile pieniędzy z budżetu na wsparcie budowy dróg? 

Z informacji, które przekazało Ministerstwo Infrastruktury, wynika, że maksymalna kwota wsparcia wyniesie 100 milionów złotych, a beneficjenci będą mogli się starać o pokrycie do 80 procent kosztów całej inwestycji.

Podobnie jak w przypadku programu budowy "100 obwodnic", tu także celem jest zarówno poprawa bezpieczeństwa jazdy, jak i poprawa jakości życia mieszkańców miejscowości, które zyskają obwodnice.

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber podkreślił, że w tym roku wsparcie na drogi gminne, powiatowe i wojewódzkie wyniesie ponad pięć miliardów złotych. Zaznaczył, że jeszcze nigdy nie było ono tak wysokie.

BUDOWA DROGI twitter GDDKiA.jpg
Wzrost wydatków na budowę i utrzymanie dróg. GDDKiA największym beneficjentem funduszy unijnych w Polsce

Potrzebny jest wniosek na dofinansowanie  

By skorzystać z ogłoszonego dziś programu wsparcia, zarządcy dróg wojewódzkich muszą w ciągu najbliższych 30 dni złożyć do ministerstwa infrastruktury odpowiedni wniosek. Dokument powinien zawierać dokumentację oraz kosztorys planowanej inwestycji. Na końcu lista tych inwestycji zostanie zatwierdzona przez Mateusza Morawieckiego. Dziś premier ma natomiast zatwierdzić listę beneficjentów wsparcia dróg gminnych i powiatowych.

Odnosząc się do ogłoszonego dziś programu wparcia, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział, że warto pamiętać o tym, że nie przez wszystkie miasta i miasteczka przebiegają drogi krajowe. Dotychczas miejscowości, przez środek których przechodzą drogi wojewódzkie, były wyłączone z programu wsparcia budowy obwodnic. Szef resortu infrastruktury podkreślił, że także w przypadku dróg wojewódzkich potrzebne są obwodnice, które w dużym stopniu poprawią komfort życia mieszkańców. Mają one wpływ na zmniejszenie emisji spalin, redukcję hałasu, a także na poprawę bezpieczeństwa. Kierowcy zyskują zaś bardziej komfortowy i bezpieczniejszy przejazd.

drogi budowa free1200.jpg
GDDKiA przedstawiła plan mniejszych inwestycji na 2021 rok

Jakie są założenia programu?

Program jest kolejnym ogłoszonym planem wsparcia dla budowy i modernizacji dróg lokalnych i regionalnych. Do tego celu został utworzony trzy lata temu Fundusz Rozwoju Dróg, który wspiera inwestycje samorządowe.

Jak uzasadniają jego pomysłodawcy, pomimo systematycznej poprawy stan polskich dróg samorządowych wciąż stanowi jedną z podstawowych barier ograniczających wzrost poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Co gorsza, wciąż jest czynnikiem obniżającym aktywność gospodarczą, inwestycyjną oraz konkurencyjność regionów i mniejszych, lokalnych ośrodków gospodarczych. 

Utworzenie Funduszu ma również na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego i parametrów technicznych lokalnej sieci drogowej, a także poprawę oraz zwiększenie atrakcyjności i dostępności terenów inwestycyjnych. Nowy program będzie zatem uzupełnieniem funduszu i dodatkowym elementem, który pozwoli na lepsze skomunikowanie regionów.

 

PR24/Aleksander Pszoniak/sw

Czytaj także

Jaki był rok 2020 w budowie dróg i autostrad?

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021 13:20
Rok 2020 to czas budowy obwodnic, tuneli drogowych, nowych odcinków autostrad, modernizacji dróg ekspresowych i samorządowych  oraz przygotowywania nowych planów inwestycyjnych na 2021 rok. Pandemia nie pokrzyżowała planów budowy takich projektów jak Via Carpatia.   
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bydgoszcz wchodzi w 2021 rok z nową obwodnicą

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2020 12:30
Bydgoszcz jest ósmym miastem w Polsce, które ma obwodnicę. Przed południem drogowcy i politycy otworzyli ponad 13-kilometrowy odcinek trasy, która jest jednocześnie fragmentem drogi ekspresowej S5. Mimo że fragmenty obwodnicy były dostępne już wcześniej, dopiero otwarty dziś fragment powoduje, że ruch tranzytowy zostanie całkowicie wyprowadzony z miasta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GDDKiA przedstawiła plan mniejszych inwestycji na 2021 rok

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 06:30
Przebudowy, remonty, instalowanie sygnalizacji świetlnej czy budowa ścieżek rowerowych. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) ogłosiła właśnie plan mniejszych inwestycji na 2021 rok. Dzięki nim ma się poprawić zarówno komfort jazdy, jak i bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Autostradą A2 dojedziemy bliżej wschodniej granicy. GDDKiA podpisała umowę na dwa nowe odcinki

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 13:30
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na zaprojektowanie i budowę dwóch odcinków autostrady A2 na wschód od Warszawy. Chodzi o odcinki Malinowiec - Łukowisko oraz Swory - Biała Podlaska. Zakończenie tych inwestycji planowane jest na 2024 rok.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolbuszowa z obwodnicą. Ruszyły przygotowania do nowej inwestycji

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 12:15
Kolbuszowa będzie miała obwodnicę. Ministerstwo infrastruktury ogłosiło rozpoczęcie przygotowań do inwestycji. Zakres przygotowań obejmuje opracowanie dokumentacji, wstępnych planów, a także uzyskanie niezbędnych pozwoleń, które umożliwią opracowanie dokładnego projektu u rozpoczęcie zasadniczych prac. Obwodnica będzie gotowa do 2030 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybrano wykonawcę obwodnicy Chełma

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2021 11:15
 Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała wykonawcę projektu i budowy obwodnicy Chełma (Lubelskie) w ciągu drogi ekspresowej S12. Podpisanie umowy z wykonawcą – firmą Strabag – planowane jest w drugim kwartale tego roku.
rozwiń zwiń