X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Duże zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi. Sprzyja temu sytuacja na rynku

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 07:36
Popyt na kredyty hipoteczne rośnie od kilku miesięcy. W poprzednim miesiącu banki pożyczyły Polakom prawie 7,3 mld zł na zakup własnego lokum – pisze środowy "Dziennik Gazeta Prawna".
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: rsooll/Shutterstock.com

"DGP" powołuje się na dane Biura Informacji Kredytowej. Wynika z nich, że w porównaniu z marcem 2020 r., gdy pandemia się zaczynała, sprzedaż kredytów wzrosła o 17,1 proc.

- A względem marca 2019 r. – na długo przed COVID-19, w czasie, gdy rynek nieruchomości mieszkaniowych był na wznoszącej – wartość udzielonych właśnie kredytów jest większa o ok. 35 proc. – podkreśla "DGP".

-To, co dzieje się obecnie w kredytach hipotecznych, zdecydowanie możemy nazwać hossą. Już od listopada widzimy zwiększone zainteresowanie klientów, mierzone liczbą złożonych wniosków – mówi dziennikowi analityk BIK prof. Waldemar Rogowski. Według niego kredytobiorcom zaczęło się spieszyć, bo spodziewają się dalszego wzrostu cen mieszkań.

deweloper budowa Pixabay1200.jpg
Deweloperski Fundusz Gwarancyjny ma lepiej chronić kupujących mieszkanie. Sejm poparł ustawę

Zainteresowanie wręcz za duże

Z kolei analityk firmy Expander Jarosław Sadowski, cytowany w "DGP", mówi o klęsce urodzaju.

- Zainteresowanie jest tak duże, że musiały one przejściowo podnieść marże, by nieco powstrzymać napływ wniosków i móc obsłużyć te, które już do nich trafiły – mówi.

"Dziennik Gazeta Prawna" pisze, że do takiej sytuacji przyczyniło się poluzowanie polityki kredytowej, które polega przede wszystkim na złagodzeniu wymogów dotyczących wkładu własnego. Również oprocentowanie jest rekordowo niskie, bo Rada Polityki Pieniężnej radykalnie ścięła stopy procentowe w odpowiedzi na pandemiczny kryzys – czytamy w "DGP".

Dziennik podaje, że prognozy z początku pandemii, że kryzys wywoła spadek cen mieszkań, nie sprawdziły się. Wzrósł popyt na mieszkania, ale mniejsza jest podaż.

PolskieRadio24.pl, PAP, DGP, md

Zobacz więcej na temat: mieszkania GOSPODARKA POLSKA

Czytaj także

Branża mieszkaniowa na fali wznoszącej. Duże zainteresowanie klientów, ale rosną też ceny

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 08:00
Pandemia zbytnio nie zaszkodziła mieszkaniówce. Ceny nowych mieszkań nie spadają, a wręcz rosną. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszkania do życia i pracy - nowe zjawisko na rynku nieruchomości

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 08:36
Wiele wskazuje na to, że pandemia trwale zmieni rynek pracy, Polacy będą łączyć pracę zdalna z pracą w biurze. To wpływa też na rynek nieruchomości i nasze mieszkaniowe wybory. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny ma lepiej chronić kupujących mieszkanie. Sejm poparł ustawę

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 15:49
Powstanie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, który ma zwiększyć ochronę osób kupujących nowe mieszkanie w przypadku upadku firmy deweloperskiej - zakłada ustawa, którą uchwalił Sejm.Za ustawą głosowało 417 posłów, przeciw było 30, a czterech się wstrzymało.
rozwiń zwiń