X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Unieważnienie kredytów frankowych może kosztować firmy ubezpieczeniowe ponad 3 mld zł. KNF przeprowadza symulację

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 07:10
Zmiany otoczenia prawnego dotyczące kredytów frankowych mogłyby spowodować, że wartość zwróconych składek ubezpieczeniowych wynikająca z unieważnionych umów kredytowych wyniosłaby 3,37 mld zł – wynika z analizy Komisji Nadzoru Finansowego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Fedor Selivanov

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała prezentację "Wpływ potencjalnych zmian otoczenia prawnego dot. kredytów denominowanych i indeksowanych w walutach obcych na sektor ubezpieczeń".

"W wyniku realizacji zakładanych scenariuszy wartość zwróconych ubezpieczonym składek przypisanych brutto wynikających z unieważnionych umów wyniosłaby 3,37 mld zł" - czytamy w niej.

Dodano, że 1,8 mld zł przypadłoby na zakłady ubezpieczeń na życie, a 1,57 mld zł - zakłady ubezpieczeń majątkowych.

Dwa scenariusze

1200 Glapiński Adam.jpg
Co dalej z frankowiczami? Prezes NBP: mamy do czynienia z poważnym ryzykiem prawnym

W opracowaniu podano, że testy warunków skrajnych ad hoc zostały przeprowadzone przez krajowe zakłady ubezpieczeń w celu oszacowania wpływu zmian otoczenia prawnego na sektor ubezpieczeniowy odnośnie do kredytów denominowanych i indeksowanych w walutach obcych, w szczególności tzw. kredytów frankowych.

"W tym celu opracowano dwa scenariusze, na podstawie których zakłady ubezpieczeń oszacowały wpływ ww. zmian na wartość środków własnych, wynik techniczny, wynik finansowy, wymogi kapitałowe oraz współczynnik wypłacalności" – informuje KNF.

W scenariuszach założono, iż wszystkie umowy ubezpieczenia związane z kredytami walutowymi zostają unieważnione.

W scenariuszu bazowym założono, że wszystkie składki przypisane brutto wynikające z unieważnionych umów zostają zwrócone ubezpieczonemu, zakład ubezpieczeń uzyskuje zwrot zapłaconych prowizji związanych z przedmiotowymi polisami (tzw. clawback) i następuje zwrot wszystkich wypłaconych świadczeń wynikających z unieważnionych umów.

Stabilność sektora bez zagrożeń

W drugim scenariuszu – pesymistycznym – założono, że wszystkie składki przypisane brutto wynikające z unieważnionych umów zostają zwrócone ubezpieczonemu, zakład ubezpieczeń nie ma możliwości uzyskania zwrotu zapłaconych prowizji związanych z przedmiotowymi polisami (tzw. clawback). Złożono też, że zakład ubezpieczeń nie ma możliwości uzyskania zwrotu wypłaconych świadczeń wynikających z unieważnionych umów.

KNF informuje, że zrealizowanie się któregokolwiek z zakładanych scenariuszy nie spowodowałoby braku stabilności krajowego sektora ubezpieczeń ani nie doprowadziłoby do sytuacji braku pokrycia wymogu kapitałowego przez poszczególne zakłady ubezpieczeń.

Komisja zastrzegła, że dane należy traktować jako szacunkowe, co wynika m.in. z faktu, że część zakładów ubezpieczeń nie posiadała precyzyjnych informacji, które pozwalałyby stwierdzić czy określona umowa ubezpieczenia jest związana z kredytem indeksowanym w walucie obcej.

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Co dalej z kredytami walutowymi? Prezes NBP: nie ma dobrego rozwiązania

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2021 10:22
Oczekiwanie, że osoby z kredytami walutowymi znalazły się po przewalutowaniu w lepszej sytuacji od tych, które od początku spłacają kredyty złotowe, byłoby niesprawiedliwe – uważa prezes NBP Adam Glapiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raiffeisen Bank domaga się zwrotu pieniędzy od frankowiczów, którzy wygrali proces przed TSUE

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 13:00
Raiffeisen Bank domaga się od państwa Dziubaków, którzy wygrali sprawę przed TSUE, zwrotu zwaloryzowanego o inflację kapitału oraz kosztów poniesionych w związku z bezumownym korzystaniem z pieniędzy, po stwierdzeniu nieważności umowy o kredyt we frankach - podaje serwis prawo.pl. Umowa opiewała na 400 tys. złotych, bank żąda blisko dwa razy tyle.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik Finansowy broni frankowiczów przy pomocy skargi nadzwyczajnej

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 13:11
Rzecznik Finansowy skierował skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego w sprawie wyroku zaocznego dot. tzw. frankowiczów, którzy decyzją sądu mogą stracić dom - poinformowało w czwartek biuro Rzecznika.
rozwiń zwiń