X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Wartość kredytów dla mikrofirm najniższa od 5 lat. Banki ograniczają ryzyko

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 10:57
Wartość kredytów udzielonych mikroprzedsiębiorcom w 2020 r. wyniosła 17,33 mld zł i jest najniższa od pięciu lat. W konsekwencji spadła wartość portfela kredytowego mikroprzedsiębiorców, który wyniósł na koniec ubiegłego roku 73,03 mld zł – wynika z danych BIK.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: fizkes/Shutterstock

Jak podało Biuro Informacji Kredytowej, wartość udzielonych kredytów bankowych w całym 2020 r. wyniosła 17,33 mld zł, co oznacza spadek o 26,5 proc. w relacji do roku 2019. Wynik ten jest najniższy od pięciu lat, odkąd akcja kredytowa tylko pięła się w górę.

Od 2015 r. regularnie przyrastał też portfel kredytów udzielanych mikrofirmom. Na początku 2016 r. wynosił on 46,7 mld zł i rósł stopniowo, osiągając na koniec 2019 r. rekordową wartość 74,8 mld zł.

Z pomocą ruszyły tarcze osłonowe

DE_finanse1200.jpg
Będzie dodatkowe wsparcie dla firm będących w trudnej sytuacji z powodu pandemii

Według BIK teraz ten portfel wart jest 73,03 mld, co oznacza koncentrację kredytobiorców firmowych raczej na spłacaniu swoich rat niż zaciąganiu nowych zobowiązań. Z danych na koniec 2020 r. wynika, że portfel wszystkich spłacanych kredytów przez właścicieli mikrofirm spadł o 1,8 mld zł rok do roku.

BIK wskazuje, że w obliczu pandemii, która z powodu zamrożenia wielu obszarów gospodarki zagroziła utrzymaniu płynności finansowej firm, z pomocą ruszyły tarcze osłonowe (Tarcze Finansowe PFR 1.0 i 2.0). Pomoc dla firm dotkniętych pandemią zaoferowały także banki, umożliwiając skorzystanie z możliwości zawieszenia spłaty rat kredytu – moratoria kredytowe, powszechnie zwane "wakacjami kredytowymi".

Na 534 tys. mikrofirm w Polsce posiadających kredyty, 68 tys. skorzystało z moratoriów bankowych na kwotę 29,7 mld zł. Według stanu na 19 kwietnia 2021 do bazy BIK zaraportowano umowne wakacje kredytowe dla przedsiębiorstw w liczbie 7,1 tys. kredytów na kwotę 5,8 mld zł. W porównaniu do stanu na 12 kwietnia liczba rachunków objętych wakacjami kredytowymi spadła o 219, a kwota o 68 mln zł.

Ostrożne podejście do nowych wniosków

Zdaniem analityków, skorzystanie z instrumentów pomocowych pozwoliło złapać oddech wielu przedsiębiorcom oraz przetrwać trudny czas dla biznesu, ale przedsiębiorcy zaciągają znacząco mniej kredytów na finansowanie swojej działalności gospodarczej. Główny analityk BIK Waldemar Rogowski wskazuje, że z perspektywy banków niską akcję kredytową można tłumaczyć ostrożnym podejściem do rozpatrywania nowych wniosków o kredyt.

– Dla bankowców kluczowe znaczenie ma dbałość o ograniczanie ryzyka w procesie kredytowym. Warto zaznaczyć, że poziom szkodowości kredytów, mikroprzedsiębiorców, w porównaniu z kredytami mieszkaniowymi czy ratalnymi osób prywatnych jest dużo wyższy – wynosi ponad 16 proc. – podkreśla prof. Waldemar Rogowski.

Mikroprzedsiębiorca nie mógł zwiększać zadłużenia

Jeśli chodzi o sytuację małego biznesu to – jak podkreśla ekspert – lockdown właściwie wyłączył z działalności część branż, jak chociażby gastronomię, hotelarstwo czy turystykę.

– Co więcej, w momencie korzystania z moratorium umownego, mikroprzedsiębiorca nie mógł zwiększać zadłużenia. Dlatego, z pewnością również obecnie, w trzeciej fali pandemii, bankowcy dokładnie przyglądają się jakości zobowiązań spłacanych zwłaszcza przez tych kredytobiorców, którzy powrócili do regularnej spłaty po zakończeniu moratoriów oraz w branżach najbardziej dotkniętych przez pandemię – zauważa analityk.

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

"Pomogły utrzymać płynność i uniknąć zwolnień". BGK o gwarancjach Biznesmax dla firm

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 13:11
Połowa firm z sektora MŚP, które skorzystały z kredytów z gwarancją BGK Biznesmax, utrzymała płynność finansową oraz uniknęła dzięki nim zwolnień lub je ograniczyła - informuje w poniedziałek Bank Gospodarstwa Krajowego, wskazując na raport "Efekty programu gwarancji Biznesmax z dotacją".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olga Semeniuk: rząd przeznaczył już 200 mld zł dla firm w walce ze skutkami pandemii koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 20:48
Rok walki z koronawirusem - o pomysłach na wsparcie gospodarki w czasie pandemii i efektach tej pomocy ze strony państwa mówiła w radiowej Jedynce Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, pracy i technologii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

BGK podpisał 100 tys. umów z przedsiębiorcami. Skala pomocy wyniosła ponad 72 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 11:43
Od marca 2020 roku Bank Gospodarstwa Krajowego 100 tys. razy udzielił wsparcia polskim przedsiębiorcom, a skala tej pomocy wyniosła ponad 72 mld zł. Misją BGK – która w okresie kryzysu nabrała szczególnego znaczenia – jest wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego całego kraju.
rozwiń zwiń