X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Finansowanie rozwoju rolnictwa. W tym tygodniu konferencja w Pałacu Prezydenckim

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 07:45
W środę w Pałacu Prezydenckim odbędzie się konferencja ekspercka poświęcona finansowania rolnictwa i obszarów wiejskich - poinformował szef prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Jan Krzysztof Ardanowski.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Fotokostic/Shutterstock.com

W konferencji - poinformował Ardanowski - wezmą udział przedstawiciele resortów rolnictwa i rozwoju wsi oraz funduszy i polityki regionalnej, jak również eksperci, m.in. prof. Andrzej Czyżewski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz prof. Monika Stanny z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN. Obecni będą też przedstawiciele Związku Gmin Wiejskich, Krajowej Rady Izb Rolniczych i Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich.

- Podczas kolejnych posiedzeń Rady, na których analizowaliśmy poszczególne programy finansowania gospodarki - zarówno Plan Strategiczny Wspólnej Polityki Rolnej, jak i Krajowy Plan Odbudowy - pojawiły się pewne wątpliwości, które chcemy wyjaśnić - powiedział szef prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich.

rolnictwo 2.jpg
Zakaz sprzedaży państwowej ziemi przedłużony. Senat nie zgłosił poprawek

Rolnictwo ważną częścią KPO

Jak wskazał, kiedy w trakcie posiedzeń Rady prezydenccy eksperci wskazywali w rozmowie z przedstawicielami rządu na niewystarczające ich zdaniem środki w ramach Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej, słyszeli "zapowiedź rządu, że obszary wiejskie i rolnictwo będą wzmocnione istotnymi środkami zarówno w ramach Krajowego Planu Odbudowy oraz w kolejnym etapie Polityki Spójności".

- Kiedy pojawił się projekt KPO, chcieliśmy wiedzieć, ile w nim rzeczywiście przewidziano środków na przekształcenia na wsi, na poprawę jakości życia na obszarach wiejskich, ale również na inwestycje bezpośrednio w gospodarstwa rolne. Z przykrością stwierdzamy, że w projekcie KPO przestawionym przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, tych środków jest znikoma ilość - powiedział Ardanowski.

Jak stwierdził szef prezydenckiej Rady, wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda wskazywał, że środki bezpośrednio przeznaczone dla rolnictwa w KPO to około 900 mln euro.

- Przypomnę na kwotę 58 mld euro, która w ramach unijnego Funduszu Odbudowy mają trafić do Polski. To są środki żenująco niskie, to jest około 1,5 proc. - mówił Ardanowski.

Zaznaczył, że z kolei minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda "zapowiadał, że środków dedykowanych rolnictwu i wsi będzie około 5 mld zł".

- Niedawno w piśmie ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusza Kościńskiego do sejmowej komisji rolnictwa poinformowano, że resort będzie chciał zbliżyć się do 10 proc. wydatków na rolnictwo i obszary wiejskie - mówił Ardanowski.

Ile środków trafi na wieś?

Jak podkreślił, podczas przyszłotygodniowej konferencji eksperci z prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich będą chcieli dowiedzieć się, ile ostatecznie środków przeznaczonych dla rolnictwa i wsi będzie w różnych programach.

- Chcemy, żeby przedstawiciele Ministerstw Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Funduszy i Polityki Regionalnej określili - nie przerzucając się wzajemnie - ile faktycznie tych środków będzie. 10 proc. jest kwota absolutnie niewystarczająca - powiedział szef prezydenckiej Rady.

Jak mówił, kiedy podczas minionych posiedzeń prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa i Rozwoju wsi rozmawiano o Planie Strategicznym Wspólnej Polityki Rolnej, to rząd mówił o tym, że będzie większe wsparcie dla rolnictwa w ramach Funduszu Obudowy; a kiedy rozmawiano o Funduszu Odbudowy, pojawiały się deklaracje rządu, że to zwiększone wsparcie będzie w ramach Wspólnej Polityki Rolnej.

Ardanowski dodał, że jeśli chodzi o KPO "już pojawiły się pewne nowe zapisy, które poszerzają finansowanie wsi".

- Niektóre wydają się błahe, ale generalnie kierunek, który wskazaliśmy wydaje się być niekwestionowany - że należy ilość środków dla wsi zwiększyć. Teraz będziemy rozmawiali o szczegółach - powiedział Ardanowski.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Czytaj także

"Oczekujemy, że ograniczenia dot. rolników będą rekompensowane". Anna Gembicka o nowym europejskim programie

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 08:05
- Bardzo ostrożnie podchodzimy do strategii "Od pola do stołu". Przede wszystkim oczekujemy, że wszelkie takie ograniczenia dotyczące rolników będą rekompensowane. Bez opłacalności ekonomicznej nie ma mowy, żeby kogokolwiek przekonać do realizacji tych postulatów - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Gembicka, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rusza przyjmowanie wniosków o wsparcie dla grup i organizacji producentów rolnych. Można otrzymać 100 tysięcy euro

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 11:45
Od dziś, 15 kwietnia, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła przyjmowanie wniosków o wsparcie w ramach działania "tworzenie grup producentów i organizacji producentów". Maksymalnie grupa może uzyskać wsparcie do 100 tys. euro rocznie - poinformowała ARiMR.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakaz sprzedaży państwowej ziemi przedłużony. Senat nie zgłosił poprawek

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 08:08
Senat opowiedział się za ustawą o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu, nie wnosząc do niej poprawek. Ustawa przedłuża zakaz sprzedaży państwowej ziemi o 5 lat do 30 kwietnia 2026 r.
rozwiń zwiń