X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta i recykling. Metody na posprzątanie góry śmieci

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 09:14
Uzdrowić recykling, obniżyć opłaty dla mieszkańców i ukrócić patologie na rynku odpadowym, które od lat podcinają skrzydła uczciwym przedsiębiorcom. To najważniejsze cele planowanej reformy tzw. Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta, pod którymi zgodnie podpisują się wszyscy zainteresowani: samorządowcy, recyklerzy, producenci opakowań, ekolodzy. Potrzebujemy prawdziwej, głębokiej reformy. Przedstawiamy wnioski płynące z raportu opublikowanego w ramach konferencji TOGETAIR – Razem dla klimatu i gospodarki.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ GBJSTOCK

Rozszerzona odpowiedzialność producenta (ROP) to funkcjonujący z powodzeniem w innych krajach mechanizm, który zobowiązuje firmy wprowadzające na rynek produkty w opakowaniach (np. napoje w plastikowych butelkach) do większego współuczestnictwa w kosztach systemu odpadowego, w myśl zasady „zanieczyszczający płaci”. W praktyce ROP sprowadza się do ponoszenia wydatków za każdy opakowany w tworzywo sztuczne produkt, który trafia na sklepowy półki. Opłaty te są zaś tym wyższe, im trudniejsze do przetworzenia są materiały wykorzystywane do ich produkcji (np. trudne w recyklingu połączenie kilku rodzajów tworzyw sztucznych). Wprowadzenie ROP jest pewnym wyzwaniem ze względu na konflikt interesów pomiędzy zaangażowanymi podmiotami. Eksperci TOGETAIR zaproponowali kilka rozwiązań tego problemu.

Recykling Źródło: TOGETAIR Recykling Źródło: TOGETAIR

Podatek ekologiczny

Pierwszy model wdrożenia ROP polega na prostej odpowiedzialności finansowej. Występuje on praktycznie tylko w Słowenii i w pewnym szczególnym wariancie na Węgrzech (w praktyce zrezygnowali z ROP i wprowadzili Narodową Centralną Organizację Odzysku, kontrolującą przepływ funduszy od producentów do gospodarujących odpadami). Sprowadza się on do tego, że przedsiębiorcy wprowadzający na rynek produkty w opakowaniach płacą swoisty podatek ekologiczny. Opłaty ROP są bezpośrednio ściągane od nich, a organizacje odzysku nie funkcjonują jak w innych krajach.


Współpraca gmin i producentów

Drugi sposób to częściowa odpowiedzialność organizacyjna, w którym organizacje odzysku dzielą się z gminami obowiązkami: albo na zasadzie podziału ustawowego, albo na podstawie bilateralnych umów. W takim modelu gminy najczęściej odpowiadają wyłącznie za selektywną zbiórkę, a za dalsze procesy, czyli przewiezienie do sortowni, doczyszczenie i poddanie recyklingowi odpowiada już organizacja odzysku. To model funkcjonujący np. we Francji, Hiszpanii czy w Belgii.

Czytaj także:
Lasy śmieci.jpg
Lasy wciąż pełne śmieci. Jak poradzić sobie z problemem?


Wdrożenie tego wariantu wymagałoby nałożenia nowych obowiązków sprawozdawczych na gminy, by zapewnić, że koszty systemu ponoszone przez producentów są znane i transparentne. A to, przy skomplikowaniu przepływów finansowych na rynku tworzyw sztucznych, w których uczestniczy wiele podmiotów, powodowałoby, że gminy musiałyby przedstawiać sprawozdania, ile kosztowała selektywna zbiórka, transport, przygotowanie do recyklingu, ile zapłacił recykler albo ile recyklerowi trzeba było dopłacić.
 
Organizacjom odzysku należałoby również zapewnić możliwość kontrolowania, jak gmina prowadzi selektywną zbiórkę, która jest podstawą dla wszystkich dalszych etapów postępowania z odpadami, bo bez dobrze wyselekcjonowanych frakcji późniejszy recykling będzie niemożliwy lub nieproporcjonalnie drogi.


Produkcja odpadów. Źródło: TOGETAIR Produkcja odpadów. Źródło: TOGETAIR

Przemysł przejmuje obowiązki

Trzecim sposobem jest pełna odpowiedzialność organizacyjna. W tym modelu organizacje odzysku mają za zadanie samodzielnie organizować i sfinansować selektywną zbiórkę odpadów opakowaniowych, ich przygotowanie do recyklingu i sam recykling. Taki model działa w Szwecji, Niemczech, Austrii, Bułgarii i krajach bałtyckich. Kluczową rolę odgrywają w nim organizacje odzysku lub organizacje ROP opakowań: to one organizują cały system, wybierają firmę, która odbierze wszystkie odpady surowcowe, czyli papier, tworzywa sztuczne i szkło, a także odpowiada za cały późniejszy proces ich przetworzenia aż do sprzedania tych odpadów do recyklingu.

Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta. Źródło: Raport TOGETAIR Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta. Źródło: Raport TOGETAIR


Zrównoważone podejście

Dla powodzenia reformy ROP kluczowe będzie, by zmiana nie miała tylko wymiaru fiskalnego, który sprowadzałby się do prostego transferu środków od producentów do gmin i recyklerów. Samo dorzucenie pieniędzy do niedoinwestowanej obecnie gospodarki komunalnej to za mało, by uzdrowić rynek. Należy bowiem tak zreformować system ROP, aby wspierał on wyższe, ekologiczne standardy projektowania opakowań. Chodzi o to, by od samego początku, czyli już na etapie ich projektowania i wytwarzania, wspierać rozwiązania przyjazne środowisku i wyrugować z rynku opakowania nienadające się lub trudne do przetworzenia.


PolskieRadio24.pl/ TOGETAIR/ mib

Czytaj także

Producenci opakowań dopłacą do ich recyklingu. Dyrektywa UE wejdzie do polskiego prawa

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 10:05
Od 1 stycznia 2022 roku producenci wprowadzający na rynek opakowania będą finansowo partycypować w kosztach ich późniejszego zagospodarowania. Im będzie ono bardziej ekologiczne, tym opłata będzie niższa - więcej zapłacą za plastik niż papier.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pandemia weryfikuje biznes. Nowe dane GUS

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 11:54
Pandemia, oznaczająca m.in. mniej zamówień i spadek przychodów, wystawia na ciężką próbę prowadzących działalność gospodarczą - część firm sobie z tym radzi, wiele jednak zamyka lub zawiesza działalność. Powstają też nowe podmioty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Technologia oparta na węglu. Czy grafen zrewolucjonizuje przyszłość gospodarki?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 09:00
Globalny rozmiar rynku grafenu wyceniony był w 2019 roku na 87,5 milionów dolarów i przewiduje się, że osiągnie 876,8 milionów dolarów do 2027 roku, rosnąc rocznie o 40,2 proc. od 2020 do 2027 roku. Potencjał wykorzystania tego przełomowego materiału jest ogromny. Trwa walka o prymat w świecie technologii opartych na grafenie.
rozwiń zwiń