X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Dietl: giełdy z miejsc obrotu akcjami stały się spółkami technologicznymi rynku finansowego

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 09:32
- Spółki nie szukają na giełdach kapitału, parkiety służą raczej wychodzeniu z inwestycji. Giełdy przeszły drogę od miejsc obrotu akcjami do spółek technologicznych wchodzących różne obszary rynków finansowych z wyrafinowanymi usługi. GPW próbuje odnaleźć się w tych megatrendach - mówi prezes GPW Marek Dietl.
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie Foto: GPW

- Dokładnie 30 lat temu, 16 kwietnia 1991 r., Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie zaczynała debiutem pięciu spółek. Punkt startowy był marny; szalejąca inflacja, dwucyfrowy spadek PKB w poprzednim roku, brak kapitału i prywatnych firm. Było wiele głosów mówiących, że nie ma sensu uruchamiać rynku kapitałowego w kraju bez kapitału z bardzo ograniczoną własnością prywatną. Jednak to się udało. Trzeba podkreślić, w tej kwestii był ponadpartyjny konsensus, który trwa do teraz - mówi Marek Dietl.

Pozyskujemy kapitał bez oddawania kontroli

GPW 1200 Forum.jpg
"Zaczęło się od pięciu spółek...". Jubileuszowa sesja Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie

Dzisiaj – w ocenie szefa warszawskiej giełdy – 60 proc. debiutów dotyczy firm, które oferują produkty o potencjale globalnym: z obszaru IT, gamingu czy biotechnologii. Polska gospodarka w ostatnich kilku latach włącza się do tego wyścigu. Nie tylko goni, ale w niektórych obszarach zaczyna uciekać, co ma także odbicie na giełdzie.


Posłuchaj
04:50 _PR1_AAC 2021_04_16-16-35-57.mp3 Prezes GPW Marek Dietl, który był także gościem Programu 1 Polskiego Radia, mówił o roli warszawskiej giełdy w rozwoju naszej gospodarki oraz o tym, jak widzi przyszłość GPW. Rozmawiał Błażej Prośniewski.

 

– Bez wzrostu PKB i zamożności Polaków oczywiście nie byłoby to możliwe, niemniej cały czas bardzo ważną rolę odgrywają na naszym rynku inwestorzy zagraniczni. To przyciąganie inwestorów portfelowych do Polski jest znakiem rozpoznawczym naszej giełdy. Pozyskujemy kapitał na rozwój bez oddawania kontroli nad firmami – podkreśla Marek Dietl.

Również – według rozmówcy – wpływ na giełdę będą miały decyzje dotyczące systemu emerytalnego związane z PPK.

– Jeśli chodzi o PPK, to system zaprojektowano tak, aby był efektywny dla przyszłych emerytów. Ponieważ opłaty za zarządzanie są bardzo niskie, fundusze muszą tworzyć inteligentne strategie i korzystać z rozwiązań optymalizujących ich koszty. Dzięki temu zajmują pozycje inwestycyjnie długoterminowe, co z punktu widzenia giełdy jest bardzo ważne – tłumaczy prezes GPW i dodaje, że nie do końca jest doceniany inny wtórny efekt PPK. Inwestycje funduszy mogą być sygnałem dla inwestorów zagranicznych, którzy działają globalnie i nie są w stanie poświęcić zbyt dużo czasu Polsce. Wielu z nich kopiuje strategie inwestorów lokalnych.

Drugie miejsce w Europie

W ocenie Marka Dietla spółki nie szukają już na giełdach nowego kapitału, parkiety stały się raczej miejscem wychodzenia z inwestycji.

– Mniej więcej 20-26 proc. spółek z funduszy venture capital w Stanach Zjednoczonych jest sprzedawanych za pośrednictwem giełdy. To daje 75 proc. przychodów inwestycyjnych funduszy VC. Giełda zapewnia więc funduszom spore zwroty z inwestycji, jest miejscem, które pozwala starym inwestorom wyjść, a nowym wejść. Dlatego musimy dbać o wszystkie parametry związane z płynnością – tłumaczy.

Na koniec zeszłego roku warszawska giełda byłą pod względem płynności, mierzonej obrotowością portfela, na drugim miejscu w Europie. To w tej chwili jest miernikiem dla giełd, a nie na przykład liczba notowanych spółek, która w ciągu ostatnich 30 lat na całym świecie zmalała o połowę. Jednocześnie udział ich kapitalizacji w PKB wzrósł trzykrotnie. To oznacza, że średnio spółka giełdowa na świecie jest sześć razy większa niż 30 lat temu, ale jest ich mniej.

– Giełdy przeszły długą drogę od miejsc, w których obraca się akcjami, do spółek technologicznych wchodzących w bardzo różne obszary rynków finansowych z często bardzo wyrafinowanymi usługami. Giełdy korzystają ze swojej kompetencji – możliwości obróbki bardzo dużych zbiorów danych w czasie rzeczywistym – która okazała się w gospodarce sieciowej niezwykle wartościowa.

PolskieRadio24.pl, Polskie Radio Program 1, PAP, DoS

Czytaj także

Coraz większa aktywność inwestorów na giełdzie. Statystyki pokazują wzrost wartości obrotu akcjami

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 16:00
W marcu łączna wartość obrotu akcjami na Głównym Rynku GPW wyniosła 40,9 mld zł, wzrosła o 57,2 proc. rok do roku - wynika ze statystyk Giełdy Papierów Wartościowych dotyczących aktywności inwestorów na rynkach Grupy GPW. Wartość indeksu WIG na koniec marca wyniosła 58 081,50 pkt i była o 39,5 proc. wyższa niż przed rokiem.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obchody 30-lecia polskiej giełdy. Prezydent otworzy jubileuszową sesję

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 03:00
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie obchodzi swoje trzydziestolecie istnienia. 16 kwietnia 1991 roku odbyła się pierwsza sesja, na której inwestorzy mieli do wyboru akcje pięciu spółek. Obecnie jest ich 430.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zaczęło się od pięciu spółek...". Jubileuszowa sesja Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 07:45
Pierwsza sesja giełdowa na warszawskim parkiecie odbyła się dokładnie 30 lat temu. Dzisiaj wydarzenie to uchodzi za symbol przełomowych przemian gospodarczych i odrodzenia rynku kapitałowego w wolnej Polsce. W inauguracji uczestniczyło siedem domów maklerskich, a notowano akcje pięciu spółek.
rozwiń zwiń