X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Raport BGK: gwarancje de minimis pomogły firmom w utrzymaniu poziomu zatrudnienia i inwestycji

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 13:48
Finansowanie pozyskane przez firmy dzięki zabezpieczeniu w formie gwarancji de minimis przełożyło się na 125 tys. miejsc pracy utworzonych w okresie kryzysu i aż 184 tys. zachowanych miejsc pracy - wynika z raport banku BGK.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock.com/GaudiLab

Według raportu BGK "Efekty programu gwarancji de minimis" od marca 2013 roku, tj. od momentu powstania programu, do listopada 2020 r. suma udzielonych gwarancji de minimis osiągnęła ponad 87 mld złotych, a suma wygenerowanego w tym okresie kredytu – ok. 148,4 mld zł.

Bez gwarancji de minimis połowa małych firm miałaby kłopoty finansowe

- Z badania, które przeprowadziliśmy, wynika, że bez gwarancji de minimis aż połowa MŚP znalazłaby się w luce finansowej. To oznacza, że bez wsparcia BGK przedsiębiorcy nie uzyskaliby kredytu lub uzyskaliby go w niższej wartości. Dodatkowo 1/5 firm, które pozyskałyby kredyt nawet bez gwarancji, otrzymałyby go na gorszych warunkach, co również stanowi ograniczenie w dostępie do finansowania. Łącznie w szeroko pojętej luce finansowej znalazłoby się więc 73 proc. firm – wyjaśnił główny ekonomista BGK Mateusz Walewski.


ABGK.jpg
Nowy typ gwarancji na leasing dla małych firm. BGK ujawnia szczegóły

Gwarancje pomogły w utrzymaniu zatrudnienia i otrzymania kredytów

Jak pokazuje raport, w trakcie pandemii aż 77 proc. firm dzięki wsparciu BGK mogło skupić się na utrzymywaniu zatrudnienia, a bez gwarancji Banku aż 52 proc. przedsiębiorstw w u.br. nie uzyskałoby kredytu. Jest to wynik dwukrotnie większy niż w 2019 r. W największym stopniu dotyczy to firm najmłodszych (59 proc.), usługowych, w tym z branży hotelarsko-gastronomicznej (HORECA), które zostały w największym stopniu objęte obostrzeniami pandemicznymi (50 proc.). Dotyka to też firm, które działają lokalnie (46 proc.) oraz prowadzących działalność profesjonalną, naukową i techniczną (43 proc.) oraz handlową (40 proc.).


1 finanse kanchana_koyjaiShutterstock 1200.jpg
"Pomogły utrzymać płynność i uniknąć zwolnień". BGK o gwarancjach Biznesmax dla firm

Pomoc najbardziej doceniły firmy lokalne

- Prawie połowa badanych przedsiębiorców stwierdziła, że gwarantowane programem finansowanie w bardzo dużym lub dużym stopniu pomogło im przetrwać kryzysową sytuację. Najsilniej pomoc odczuły firmy lokalne. Co ważne, podczas trwania kryzysu, 4/5 badanych firm nie miała problemu ze spłatą gwarantowanego przez BGK kredytu. Te doświadczające trudności najczęściej posiłkowały się innym wsparciem z tarczy antykryzysowej lub korzystały z wakacji kredytowych - skomentował Walewski.


ABGK.jpg
Ekspert BGK: w tym roku zwiększy się poziom naszej pomocy dla polskich firmWedług deklaracji badanych przedsiębiorców najczęściej nie pozyskałyby kredytu bez gwarancji de minimis (58 proc.) firmy o lokalnym zasięgu, a w następnej kolejności regionalne (56 proc.) Nieznacznie rzadziej problem ten dotknął firmy o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym (47 proc.).

Gwarancje pomogły w planach inwestycyjnych

- W czasie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa (...) inwestycje są jednym z najważniejszych elementów mających wpływ na odbudowę gospodarki. Dlatego cieszy nas, że mimo kryzysowej sytuacji około 1/3 firm, po uzyskaniu kredytu obrotowego z gwarancją na tyle polepszały swoją pozycję, że dokonały inwestycji – tłumaczy główny ekonomista BGK.

W poprzednich latach odsetek firm, które przeznaczały pozyskane środki na inwestycje, był wyższy niż w 2020 r. Wynika to z faktu, że większość MŚP w okresie pandemii wstrzymała decyzje o inwestycjach, przekierowując zasoby finansowe przede wszystkim na przetrwanie i utrzymanie zatrudnienia - zauważa Zespół Informacji i PR BGK.

PAP, jk

Czytaj także

Łatwiejszy dostęp do kredytu dla firm. BGK wydłuża gwarancje z pakietu pomocowego

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 15:08
Okres gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego w ramach pakietu pomocowego dla firm został wydłużony o pół roku, tj. do końca czerwca 2021 r. To jedna ze zmian w ofercie dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli z powodu pandemii - poinformował BGK.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Waldemar Buda o tarczach antykryzysowych: celem jest uratowanie jak najwięcej miejsc pracy

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 18:34
O wsparciu dla firm w czasach pandemii mówił w Programie 1 Polskiego Radia Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pomogły utrzymać płynność i uniknąć zwolnień". BGK o gwarancjach Biznesmax dla firm

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 13:11
Połowa firm z sektora MŚP, które skorzystały z kredytów z gwarancją BGK Biznesmax, utrzymała płynność finansową oraz uniknęła dzięki nim zwolnień lub je ograniczyła - informuje w poniedziałek Bank Gospodarstwa Krajowego, wskazując na raport "Efekty programu gwarancji Biznesmax z dotacją".
rozwiń zwiń