X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

O ile auto elektryczne jest tańsze w utrzymaniu od tradycyjnego? Znamy wyliczenia ekspertów

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 11:11
Zakup auta elektrycznego o 25 proc. droższego od spalinowego, daje oszczędności w eksploatacji rzędu 13-20 proc. wartości nowego samochodu w całym cyklu użytkowania - wyliczył Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Korzyści z zakupu e-auta z 15 proc. dopłatą do ceny pojawią się po 3 latach eksploatacji.
auto elektryczne i stacja ładowania
auto elektryczne i stacja ładowania Foto: SBW/PR24

Coraz częściej w mediach pojawiają się informacje, że punkt przecięcia się cen pojazdów z silnikami wewnętrznego spalania oraz elektrycznych nastąpi w najbliższych kilku latach. Reakcja konsumentów na rozwój technologii niskoemisyjnych pojazdów jest trudna do oszacowania, podobnie jak niełatwo przewidzieć wpływ ceny pojazdu oraz kosztów przyszłej eksploatacji na decyzje o zakupie samochodu. Uśredniona cena samochodu elektrycznego była dotychczas wyższa niż spalinowego o około 3/4 (według organizacji JATO, która zebrała dane z 43 światowych rynków) - napisali analitycy PIE.

Jak liczono koszty eksploatacji ? 

Aby obliczyć efekty finansowe eksploatacji samochodu elektrycznego, przygotowano symulację kosztów stałych (zakupu) i zmiennych (paliwa, energii elektrycznej) w całym cyklu życia pojazdu. Rozważono dwa przypadki. Pierwszy, w którym zastępujemy samochód benzynowy samochodem elektrycznym o 25 proc. droższym. W drugim scenariuszu samochód elektryczny zastępuje samochód ICE zasilany olejem napędowym (ON), ale zakładamy, że jego średnie roczne przebiegi są o 50 proc. większe niż benzynowego - czytamy.

Biorąc pod uwagę koszty paliwa, energii elektrycznej oraz koszty zakupu samochodów rozłożone na 20 lat, obliczono oszczędności z eksploatacji samochody elektrycznego. Według ekspertów PIE 25 proc. różnica w cenie zakupu auta między samochodem ICE zasilanym benzyną a samochodem elektrycznym zwraca się po ok. 10 latach użytkowania (ze względu na niższe koszty eksploatacji). W przypadku samochodu z silnikiem diesla, korzyści te zaczynają pojawiać się po 12 roku eksploatacji.


samochody elektryczne ekologia 1200.jpg
Co czwarty Polak myśli o zakupie auta elektrycznego. Firmy do tematu podchodzą ostrożniej

Roczne oszczędności wynikające z eksploatacji aut elektrycznych są na poziomie ok. 2500 zł. Łączne korzyści po 20 latach eksploatacji samochodu elektrycznego to ok. 24,5 tys. zł, jeżeli zastąpimy samochód benzynowy (który ma niższe roczne przebiegi) oraz 19,3 tys. zł, gdy zastąpimy samochód zasilany dieslem (wyższe roczne przebiegi).

Jeżeli w powyższych symulacjach obniżymy koszt zakupu auta elektrycznego, które zastępuje samochód z silnikiem zasilanym benzyną, to korzyści z użytkowania auta elektrycznego pojawią się już po 3 latach eksploatacji - wyliczył Instytut.

samochody elektryczne ładowarka free shut 1200.jpg
Powstaje światowa organizacja klubów użytkowników aut elektrycznych. EV Klub Polska w gronie założycieli

Ile "elektryków" jeździ po polskich drogach ?

W Polsce w okresie 2009-2019 liczba samochodów na mieszkańca zwiększyła się niemal półtora raza.

W 2009 r. na 1000 mieszkańców były to 432 auta, w 2019 r. liczba ta wynosiła 635. Wzrost liczby aut związany jest ze wzrostem zamożności Polaków, a także ze spadkiem kosztów importu samochodów używanych (nabycie wewnątrzwspólnotowe) - czytamy w Tygodniku.

Jak podał PIE, powołując się na dane PZPM, w Polsce jest zarejestrowanych prawie 20 tys. samochodów elektrycznych (stan na koniec stycznia 2021 r.). Dopłaty do aut elektrycznych dla osób prywatnych w 2020 r. były na poziomie do 15 proc. wartości samochodu, przy czym cena zakupu nie mogła być wyższa niż 125 tys. zł.PR24/PAP/sw 


Czytaj także

Za 5 lat prawie 300 tysięcy "elektryków" na polskich ulicach

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 11:00
W 2025 r. sprzedaż aut elektrycznych EV na rynku polskim wzrośnie niemal czterdziestokrotnie w porównaniu do roku 2019 - wynika z raportu "Polish EV Outlook 2020". Po wprowadzeniu dopłat lub zachęt podatkowych liczba "elektryków" w 2025 r. przekroczy 280 tys.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kilkadziesiąt samorządów planuje zakup autobusów elektrycznych i wodorowych. Zobacz, które miasta złoży wnioski

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 11:50
Ministerstwo Środowiska i Klimatu podsumowało pierwszy etap naboru wniosków do programu "Zielony Transport Publiczny". Jego celem jest wyeliminowanie autobusów o tradycyjnym napędzie i zastąpienie ich pojazdami o napędzie elektrycznym lub wodorowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak działa napęd hybrydowy?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 15:30
Niemal każdy koncern ma dziś w swojej ofercie samochód z napędem hybrydowym. Na polskich drogach widzimy coraz więcej samochodów, które wspierane są energią elektryczną. Jak działa napęd hybrydowy? Jakie są jego rodzaje? Czy inwestycja w samochód z takim napędem jest opłacalna? 
rozwiń zwiń