X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Wyniki finansowe PKN Orlen za 2020 rok. Spółka opublikowała raport

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 10:20
Zysk netto Grupy Orlen za 2020 r. wyniósł ponad 2,8 mld zł wobec prawie 4,3 mld zł w 2019 r. – podał PKN Orlen w skonsolidowanym raporcie rocznym. Wcześniej, po czterech kwartałach 2020 r., spółka oznajmiła, że w tym czasie zysk Grupy wyniósł 3,4 mld zł. Zmiana oznacza, że wynik zrewidowano.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Mat. prasowe PKN Orlen

-W 2020 r. koncern osiągnął zysk operacyjny EBITDA LIFO na wysokim poziomie 12,1 mld zł oraz zysk netto w wysokości 2,8 mld zł, uwzględniając zysk na okazyjnym nabyciu Grupy Energa" - napisał prezes PKN Orlen Daniel Obajtek w liście do akcjonariuszy.

Prezes płockiego koncernu podkreślił, że "w minionym roku istotny wpływ na działalność całego sektora – w tym również PKN Orlen – miała kontynuacja trudnych warunków makroekonomicznych. Mieliśmy do czynienia z bezprecedensowym wydarzeniem, czyli pandemią COVID-19, której stawić czoła musiały przedsiębiorstwa na całym świecie. Negatywne skutki pandemii odczuła branża rafineryjna, ze względu na znaczące ograniczenia mobilności zarówno osób, jak i towarów" - wyraził swoją opinię Daniel Obajtek. 


pkn orlen stacja1200.jpg
PKN Orlen szuka partnera przy transakcji przejęcia Lotosu. Decyzja zapadnie do czerwca

Koncernowi pomógł segment detaliczny i energetyka

Prezes Obajtek podkreślił, że pomimo negatywnego wpływu otoczenia makroekonomicznego, związanego z pandemią COVID-19, przychody ze sprzedaży Grupy Orlen "uplasowały się na poziomie 86,2 mld zł".  Szef płockiego koncernu zwrócił także uwagę, że „rekordowy zysk operacyjny w wysokości 3,9 mld zł wypracował segment detaliczny oraz obszar energetyki, uzyskując EBITDA LIFO w wysokości 3,4 mld zł. 


Odnosząc się do najważniejszych wydarzeń 2020 r. związanych z PKN Orlen i Grupą Orlen, prezes Obajtek zaznaczył, że podjęto tam działania koncentrujące się mocniej na rozwoju w kierunku koncernu multienergetycznego. Według niego, taki koncern jest przyszłością Grupy Orlen. Wspomniał przy tym, że w kwietniu 2020 r. do Grupy Orlen dołączyła Grupa Energa.

Zgoda KE na przejęcie Grupy Lotos

„W ubiegłym roku znacząco przybliżyliśmy się do procesu przejęcia Grupy Lotos. Procesu koniecznego z punktu widzenia przyszłości biznesowej obu firm, budowania ich wartości dla akcjonariuszy i bezpieczeństwa energetycznego Polski” – podkreślił w liście do akcjonariuszy prezes płockiego koncernu. Przypomniał, że PKN Orlen „po miesiącach trudnych negocjacji” uzyskał w lipcu 2020 r. zgodę Komisji Europejskiej na przeprowadzenie planowanej transakcji. „Jej finalizacja jest na ostatniej prostej” – dodał.


Prezes Daniel Obajtek oznajmił jednocześnie, że prowadzone są rozmowy z potencjalnymi partnerami, wspólnie z którymi PKN Orlen spełni wynegocjowane z Komisją Europejską warunki zaradcze przy przejęciu Grupy Lotos.

Prezes PKN Orlen wspomniał, że w lipcu 2020 r. rozpoczęto też proces przejęcia Grupy PGNiG, a już w marcu tego roku Komisja Europejska zadecydowała by wniosek koncernu o zgodę na te transakcję rozpatrzył Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.


PKN Orlen 1200.jpg
PKN Orlen na drodze do powstania koncernu o europejskim zasięgu. Rok 2020 był dla niego pasmem sukcesów

Na drodze do powstania europejskiego koncernu

-Przeniesienie kompetencji oceny transakcji do polskiej instytucji wynika z faktu, że planowana koncentracja nie wywrze istotnych skutków dla konkurencji poza Polską – wyjaśnił Obajtek. Ocenił, że pozyskanie zgody na przejęcie PGNiG jest bardzo ważne w kontekście budowy silnego koncernu multienergetycznego, który będzie "znaczącym podmiotem konkurencyjnym" na rynku europejskim.

Szef płockiego koncernu nawiązał też do przejęcia Polska Press, podkreślając, że wpisało się ono w dynamiczny rozwój segmentu detalicznego. "To biznesowa decyzja, która będzie się opłacać, ponieważ wydawnictwo to posiada nie tylko 20 tytułów prasowych, ale przede wszystkim witryny internetowe z ok. 17,5 mln użytkownikami, za pomocą których będziemy docierać do klientów oraz przeprowadzać badania, choćby w zakresie preferencji zakupowych" – oświadczył Obajtek.

Ile wydano na inwestycje w 2020 roku ?

W liście do akcjonariuszy prezes PKN Orlen wspomniał o realizowanych w 2020 r. w Grupie Orlen inwestycjach. "Stabilna, dobra kondycja finansowa PKN Orlen umożliwiła realizację wielu ważnych inwestycji rozwojowych, na które zgodnie z planem przeznaczyliśmy w zeszłym roku łącznie 9 mld zł" – wyliczył Obajtek. Zaznaczył, że w 2020 r. płocki koncern przygotował i ogłosił Strategię Grupy Orlen do 2030 r., która – jak wskazał – "pozwoli koncernowi dalej dynamicznie się rozwijać i osiągnąć pozycje lidera transformacji energetycznej w Europie Środkowej".


PR24/PAP/sw


Czytaj także

Połączenie PKN Orlen, PGNiG i Lotosu. Energetyczny gigant zaczyna nabierać realnych kształtów

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 12:11
Powstanie jednego z największych koncernów energetycznych w Europie – giganta stworzonego z połączenia PKN Orlen, Lotosu i PGNiG – przybiera realne kształty. - PGNiG chce już współpracować z koncernem z Płocka, a pierwsze projekty obejmują blok gazowy w Ostrołęce oraz rozwój biogazowni - poinformował prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

UOKiK zbada przejęcie PGNiG przez Orlen na polecenie KE. Obajtek: to nasz wielki sukces

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 10:20
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ogłosił w piątek, że Komisja Europejska przekazała mu do zbadania koncentrację PKN Orlen i PGNiG. Koncentracja ma polegać na przejęciu PGNiG przez Orlen. "To nasz wielki sukces i krok w budowie silnego koncernu multienergetycznego. W ciągu kilku tygodni zgłosimy transakcję do polskiego urzędu antymonopolowego" - skomentował to na Twitterze Daniel Obajtek, prezes Orlenu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przejęcie PGNiG przez Orlen. KE potwierdza, że sprawę rozpatrzy UOKiK

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 18:50
Komisja Europejska potwierdziła, że przesłała sprawę koncentracji grup w sektorze energetycznym do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Chodzi o przejęcie przez PKN Orlen bezpośredniej kontroli nad Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem.
rozwiń zwiń