X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Zwiększa się zapotrzebowanie na pracowników. Nie widać skutków trzeciej fali zamrożenia gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 11:11
W marcu nieznacznie wzrosła liczba ogłoszeń o pracę – wynika z Barometru Ofert Pracy przygotowanego przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Jednocześnie zwiększył się odsetek ofert pracy zdalnej i w oparciu o umowy cywilnoprawne.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Po dwóch miesiącach spadków wskaźnik w marcu nieznacznie wzrósł do 249,9 pkt (w lutym wynosił 242,3 pkt). Barometr Ofert Pracy, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ogłoszeń o zatrudnieniu, opracowuje Katedra Ekonomii i Finansów Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

W ocenie ekspertów WSIiZ i BIEC skutki wprowadzonych z końcem marca restrykcji związanych z epidemią mogą być bardziej widoczne w kwietniu, choć nie należy spodziewać się większego szoku dla rynku pracy, niż w marcu rok temu.


shutterstock bezrobocie 1200.jpg
Polska z najniższą stopą bezrobocia w UE. Ekspert: pomogła struktura polskiej gospodarki i rządowe tarcze

Wakaty dla absolwentów nauk społecznych

Co ciekawe rosnąca w marcu liczba nowych przypadków zakażeń nie wpłynęła istotnie na asymetrię popytu na pracę w poszczególnych województwach. Nieznaczny wzrost odsetka opublikowanych ofert pracy w skali miesiąca w regionach o wysokiej liczbie zakażeń był zbliżony do tego w regionach o niższej liczbie takich przypadków.

Spośród szerokich grup ofert pracy więcej wakatów przybyło dla przedstawicieli prac fizycznych oraz absolwentów nauk społecznych i prawnych niż dla absolwentów nauk ścisłych i inżynieryjnych. Zwrócono uwagę, że grupa zawodów usługowych, która jest najbardziej podatna na ograniczenia sanitarne, w pewnej mierze jeszcze nie odczuła skutków trzeciej fali zamrożenia gospodarki. Może to być efekt działań osłonowych, które będą obowiązywać co najmniej do połowy kwietnia.

Jak podano, w ostatnich miesiącach we wszystkich kategoriach z wyjątkiem grupy zawodów ścisłych liczba opublikowanych ofert oscyluje na zbliżonym poziomie. Grupa zawodów ścisłych jako jedyna od kilku miesięcy wykazuje tendencję wzrostową, choć nieregularną. Przyczynia się do tego zwiększone zainteresowanie rozwiązaniami teleinformatycznymi, umożliwiającymi m.in. pracę zdalną oraz handel internetowy.

Jednocześnie we wszystkich kategoriach z wyjątkiem prac fizycznych wyraźnie wzrósł odsetek ofert pracy zdalnej. Obecnie najwięcej ofert pracy zdalnej występuje wśród zawodów z zakresu nauk ścisłych.


szkoła zdalna nauka w domu dzieci rodzice matka lekcje 1200.jpg
Nowy Ład: dla rodzin i dla zdrowia. Trwają prace nad szczegółami rządowego programu odbudowy

Więcej ogłoszeń o pracę zdalną

Dla ogółu zawodów od czerwca ubiegłego roku odsetek ogłoszeń o pracę, w których oferuje się pracę zdalną, wzrósł z 6 proc. do 14 proc. Odsetek ofert zatrudnienia w oparciu o umowę business-to-business (B2B) wzrósł w tym okresie z 14 proc. do 17 proc. Formę tę częściej wybierają firmy zagraniczne, dla mniejszych przedsiębiorców może to być wciąż nowa alternatywa zatrudnieniowa.

Analitycy zaznaczyli, że w obu przypadkach od kilku miesięcy widać stabilne tendencje wzrostowe. Z kolei odsetek ogłoszeń dotyczących pracy na umowy cywilnoprawne wzrasta dopiero od listopada 2020 roku. W badaniu oszacowano go na poziomie 8 proc. ogółu ofert pracy.

W marcu odnotowano też wyraźny wzrost zapotrzebowania na praktykantów i stażystów. Dla zawodów wymagających wykształcenia w zakresie nauk społecznych, ścisłych oraz usługowych zwiększył się odsetek ofert skierowanych do osób z minimalnym doświadczeniem zawodowym oraz spadł dla osób obejmujących stanowiska kierownicze. Odsetek poszukiwanych specjalistów nie uległ istotnym zmianom w ostatnich miesiącach – napisano w opracowaniu.

 

 

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS, sw


Czytaj także

Tarcze pomagają. Bezrobocie w Polsce na stabilnym poziomie

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 17:53
O utrzymującej się na stabilnym poziomie stopie bezrobocia oraz o znaczeniu tarcz ochronnych dla pracodawców i pracowników mówiła w radiowej Jedynce wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PFR podał jaki będzie procent umorzeń subwencji z Tarczy 1.0

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 11:30
Zakładamy, że średnie umorzenie subwencji z Tarczy PFR 1.0 wyniesie 65 -70 proc. - powiedział PAP wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Bartosz Marczuk. Dodał, że firmy, które otrzymały wsparcie w maju, zaczną spłatę pozostałej kwoty dopiero od 25 lipca 2021 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Borys: przełom maja i czerwca pokaże stan gospodarki. Wiele zależy od programu szczepień

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 17:30
- Mamy nadzieję, że dotychczasowe formy pomocy ze strony państwa pomogą firmom przetrwać do drugiej połowy roku. Roczna prognoza wzrostu PKB powyżej 4 procent jest wciąż możliwa - powiedział Paweł Borys prezes Polskiego Funduszu Rozwoju audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski rynek pracy ma dobre perspektywy. Warunkiem jest wysoki poziom zaszczepienia przeciw COVID-19 społeczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 18:00
- Jeżeli pandemia wygaśnie do końca roku, dobre perspektywy polskiego rynku pracy powinny zostać utrzymane. Dlatego tak wiele zależy od procentowego poziomu podania Polakom szczepionki przeciw COVID-19 - powiedziała dr Edyta Wojtyla z Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miesięczny Indeks Koniunktury PIE i BGK stale rośnie. Najnowsze dane

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 10:45
Miesięczny Indeks Koniunktury Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego wyniósł w kwietniu 97,1 pkt., co oznacza wzrost o 6,8 pkt. względem marca. Zdaniem analityków PIE, wciąż jednak jest to odczyt świadczący o niekorzystnej koniunkturze.  
rozwiń zwiń