X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

2020 był dobrym rokiem dla rodzimych start-upów. Zainwestowano w nie miliardy dolarów

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2021 10:21
Rok 2020, mimo pandemii, był dobry dla polskich start-upów; fundusze Venture Capital zainwestowały 2,1 mld zł w ich rozwój, łączna kwota inwestycji wzrosła o 70 proc. - podał Polski Instytut Ekonomiczny. 52 proc. finansowania dla polskich start-upów pochodziło z funduszy krajowych - dodano.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/REDPIXEL.PL

"Mimo pandemii, 2020 r. był dobry dla polskich start-upów. Fundusze VC zainwestowały 2,1 mld zł w ich rozwój, a łączna kwota inwestycji wzrosła o 70 proc. Za tymi liczbami kryje się jednak wciąż niespełnione marzenie o wyhodowaniu polskiego jednorożca - innowacyjnej firmy wycenianej na ponad 1 mld USD" - napisał PIE w Tygodniku Gospodarczym.

Jak zauważył, odnotowano to już m.in. w Estonii, Rumunii czy na Litwie.

Zdaniem PIE, kandydatami do tytułu polskiego jednorożca są m.in. firmy, które odnotowały w ubiegłych latach "megarundy inwestycyjne", czyli o wartości powyżej 100 mln dol. Chodzi o DocPlanner (w 2019 r.) oraz Iceye, Booksy i Brainly (w 2020 r.).

"Każda z tych spółek operuje globalnie, dostarczając specjalistyczne rozwiązania"- czytamy.

shutt biznes covid 1200.jpg
Polski biznes radzi sobie z pandemią dzięki determinacji przedsiębiorców i państwowemu wsparciuJak wyjaśnia PIE, DocPlanner i Booksy – to serwisy do planowania i rezerwowania wizyt (DocPlanner – skierowany do lekarzy, Booksy – do branży beauty), Iceye bazuje na mikrosatelitach SAR dostarczając aktualne zdjęcia i dane satelitarne, a Brainly tworzy portal edukacyjny umożliwiający uczniom wymianę wiedzy.

"Największe rundy finansowania zanotowano w III i IV kw. 2020 r., a więc już po przetoczeniu się pierwszej fali COVID-19 i związanej z nią niepewności na rynku. 52 proc. finansowania dla polskich start-upów w ubiegłym roku pochodziło z funduszy krajowych, kolejne 27 proc. ze spółek koinwestowanych przez polskie i międzynarodowe fundusze, a 21 proc. z międzynarodowych funduszy" - czytamy.

Coraz większe zainteresowanie naszym regionem

PIE zauważa, że region Europy Środkowo-Wschodniej zyskuje na popularności wśród inwestorów.

"W latach 2015-2019 nastąpiło pięciokrotne zwiększenie środków zainwestowanych przez fundusze Venture Capital w naszym rejonie, w odróżnieniu od krajów zachodniej Europy, w której inwestycje wzrastały średnio ok. dwukrotnie. Mimo to, w stosunku do liczby ludności regionu, inwestycje Venture Capital są na zdecydowanie niższym poziomie niż w zachodniej części Europy"- podkreśla PIE.

Jak podało PIE, aktualnie najwyżej wycenianym jednorożcem z Europy Środkowo-Wschodniej jest rumuński UIPath (35 mld dol) tworzący systemy automatyzujące pracę biurową. Niedawno barierę wyceny 1 mld dol przekroczyła litewska firma Vinted tworząca platformę internetową do handlu odzieżą używaną; jednorożcem z regionu jest też estoński Bolt.

"Atutem Polski w obszarze nowych technologii jest wysoki poziom edukacji i duża liczba specjalistów IT, natomiast wyzwaniem pozostaje dostęp do kapitału i otoczenie instytucjonalno-podatkowe (odpowiedzią na to są m.in. ulga IP Box i tzw. estoński CIT)" - ocenia PIE.

Pandemia sprzyja cyfryzacji

Jak dodaje, pandemia COVID-19 wzmocniła gospodarkę cyfrową i spółki oferujące rozwiązania oparte na IT. "Jest więc bardzo prawdopodobne, że w obliczu ogólnego ożywienia gospodarczego start-upy z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej będą w stanie zaliczać kolejne udane rundy inwestycyjne"- zauważa PIE.

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank gospodarczy. Obszary badawcze PIE to m.in. handel zagraniczny, makroekonomia, energetyka i gospodarka cyfrowa. Instytut zajmuje się dostarczaniem analiz i ekspertyz do realizacji Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Czytaj także

Eksperci: reżim sanitarny nagle nie zniknie, musimy opracować trwałą strategię życia i działalności gospodarczej w warunkach epidemicznych

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 11:30
System szczepień może nie być aż tak skuteczny, jak tego oczekujemy. Musimy być gotowi na funkcjonowanie w reżimie sanitarnym znacznie dłużej. To wymaga strukturalnych zmian w gospodarce. Zamykanie firm w nieskończoność oznacza ich upadłości i ludzkie dramaty – mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Waldemar Kozioł z Wydziału Zarządzania UW oraz Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP).  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Część biznesów otwarta mimo obostrzeń epidemicznych. Grożą za to wysokie kary

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 11:34
Przedsiębiorcy, którzy wbrew obowiązującym obostrzeniom chcą otworzyć swoje biznesy, muszą się liczyć z kontrolami. Policja prowadzi już wzmożone kontrole m.in. w otwartych siłowniach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ZUS: firmy mogą złożyć wniosek o odroczenie płatności składek

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 19:08
Płatnicy, którzy czekają na wejście w życie przepisów o zwolnieniu ze składek na kolejne miesiące, mogą złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o odroczenie terminu płatności - poinformował ZUS.
rozwiń zwiń