X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Od lipca uszczelnienie VAT na import z krajów spoza UE. Rząd przyjął rozwiązanie zaproponowane przez Brukselę

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 15:22
Implementację unijnych rozwiązań zawartą w pakiecie e-commerce w czwartek przyjęła Rada Ministrów - podało Ministerstwo Finansów. Jak przypomniało MF, celem pakietu jest uszczelnienie VAT w handlu elektronicznym i imporcie tzw. małych przesyłek do UE. Planowany termin wejścia w życie zmian w zakresie pakietu e-commerce to 1 lipca 2021
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: 88studio/ Shutterstock

Pakiet przewiduje m.in. likwidację w całej UE zwolnienia z VAT od importu tzw. małych przesyłek o wartości do 22 euro, rozszerzenie zakresu transakcji, które dla celów VAT mogą zostać rozliczone za pomocą uproszczonej procedury One Stop Shop, nałożenie obowiązku poboru i zapłaty VAT na podatników.

W ocenie ministra finansów Tadeusza Kościńskiego rozwiązania zawarte w pakiecie e-commerce zapewniają ułatwienia w rozliczaniu VAT od sprzedaży towarów i usług na rzecz konsumentów w innych państwach członkowskich UE.


e-commerce-402822_1280.jpg
"Pozamykać furtki, pozwalające omijać przepisy podatkowe". Unijny pakiet e-commerce coraz bliżej

Stracą Chiny zyska UE ?

- Z pewnością poprawią konkurencyjność unijnych, jak i polskich przedsiębiorców względem tych spoza UE. To szczególnie ważne dla rodzimych pośredników, portali aukcyjnych i sprzedażowych, które zmagają się często z nieuczciwą konkurencją spoza UE. Nowa regulacja będzie ważnym krokiem w kierunku wyrównania szans na korzyść europejskich, w tym polskich firm - powiedział minister finansów Tadeusz Kościński.

Wiceminister finansów Jan Sarnowski przypomniał, że zamysłem KE przy wprowadzaniu pakietu jest ograniczenie napływu paczek z nieopodatkowanymi towarami z krajów trzecich do UE.


- Tracą na nim nie tylko budżety poszczególnych państw, ale przede wszystkim unijni przedsiębiorcy. Nie mogą konkurować z firmami, często z operującymi z dalekiego wschodu, które sprzedają takie same towary, co oni, ale tańsze o VAT, czyli często nawet o jedną czwartą. Pakiet e-commerce jest istotnym krokiem w kierunku ukrócenia tego proceder - wyjaśnił Sarnowski.


podatek podatki vat 1200.jpg
Walka z karuzelami VAT: Polska i Słowacja podpisały umowę, która pomoże wykrywać oszustwa

Mniejsze koszty handlu transgranicznego ?

Według Ministerstwa Finansów efektem implementacji pakietu e-commerce będzie także spadek kosztów realizacji obowiązków VAT związanych z transakcjami transgranicznymi B2C.

Wiceminister Sarnowski uważa, że pakiet e-commerce ułatwi działanie firmom wysyłającym towary z Polski do konsumentów w innych krajach Europy.

- Dzięki nowym procedurom przedsiębiorcy handlujący w internecie nie będą już musieli oddzielnie rejestrować się na potrzeby VAT i rozliczać w każdym kraju, do którego wysyłają towary. Zamiast tego rozliczą VAT w "jednym okienku", w państwie swojej siedziby. I to już państwo, w którym działają, podzieli się zapłaconym przez nich podatkiem z krajem, do którego trafiła przesyłka. Oszczędzi to firmom wiele kosztów i formalności - wyjaśnił wiceminister.


PR24/PAP/IAR/sw


Czytaj także

Polski handel zagraniczny w czasie pandemii na plusie: nadal duży eksport, mniejszy za to import, szczególnie paliw i żywności

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 12:23
Spowolnienie gospodarek w UE wynikające z pandemii wirusa COVID-19 w niewielkim stopniu odbiło się na handlu zagranicznym Polski i nie miało większego wpływu ani na strukturę geograficzną, ani towarową obrotów w 11 miesiącach 2020 roku, pisze w swoim raporcie Towarzystwo Ekonomistów Polskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: Polska potrzebuje większej równowagi w wymianie handlowej z Chinami

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 18:34
O perspektywie współpracy gospodarczej Polski, a także innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, z Chinami mówił w radiowej Jedynce Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: w Grupie V4 możemy szybciej się rozwijać i być bardziej skuteczni w Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 12:29
O rosnącym znaczeniu gospodarczym Grupy Wyszehradzkiej mówili m.in. goście Polskiego Radia w audycji Rządy Pieniądza: dr Marek Rozkrut, główny ekonomista w firmie EY i dr Waldemar Kozioł z Wydziału Zarządzania UW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walka z karuzelami VAT zwiększa też ściągalność innych podatków

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 12:30
Uszczelnienie VAT zwiększa też wpływy z innych podatków: CIT i PIT - mówił w czwartek szef resortu finansów Tadeusz Kościński, zwracając uwagę, że usprawnianie systemu podatkowego to także dbanie o uczciwą konkurencję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NBP: polska gospodarka dzięki eksportowi i usługom ma dodatnie saldo rachunku bieżącego za 2020 rok

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 16:22
Zadłużenie zagraniczne brutto Polski wzrosło w IV kwartale 2020 roku do 302.987 mln euro z 301.572 mln euro w III kw., po korekcie - podał Narodowy Bank Polski. Dodatnie saldo rachunku bieżącego wyniosło w czwartym kwartale ubiegłego roku 21,4 mld zł i w porównaniu z analogicznym okresem 2019 r. poprawiło się o 15 mld zł.
rozwiń zwiń