X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Boom na działki budowlane i nieruchomości. To efekt niskich stóp procentowych i COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 12:15
Trwa boom zakupowy na działki budowlane, w trakcie epidemii wzrost cen ziemi znacznie przyspieszył. Niedługo po pojawieniu się wirusa, popyt na działki budowlane, rekreacyjne, leśne czy rolne gwałtownie wzrósł. Zainteresowanie działkami było w ubiegłym roku o kilkadziesiąt procent wyższe niż rok wcześniej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/korisbo

Na rynku bardziej aktywni byli inwestorzy i "miastowi", którzy po prostu chcieli kupić jakąkolwiek działkę, aby móc na niej odetchnąć. Niewykluczone więc, że efekty tej "mody" będzie można jeszcze obserwować w kolejnych kwartałach. Zdaniem analityków ten dodatkowy popyt powinien się jednak wyczerpywać wraz z tym, jak epidemia będzie przemijać. Już samo otwarcie hoteli powinno część potencjalnych kupujących zniechęcić do poszukiwań.

Czytaj także:
shutt domek 1200.png
Boom na nieruchomości w USA. Domy sprzedają się na pniu

Ceny ziemi w Polsce są bardzo zróżnicowane. Najwięcej kosztuje hektar ziemi w woj. kujawsko-pomorskim (prawie 55 tys. zł) i wielkopolskim (prawie 60 tys. zł). Dla porównania w województwach zachodniopomorskim, świętokrzyskim czy podkarpackich ziemia jest około dwóch razy tańsza. Średnia cena transakcyjna nie przekracza tam 30 tys. zł za ha.


Niskie stopy procentowe

Analityk HRE Investments, Bartosz Turek, przypomniał, że niekorzystne dla oszczędzających zmiany postępują już od wielu miesięcy i są pokłosiem niemal zerowych stóp procentowych w Polsce. W efekcie - jak pokazują dane NBP - w lutym 2021 r. Polacy trzymali na bankowych lokatach 194 mld zł, czyli o ponad 100 mld zł mniej niż rok wcześniej. Ponadto w oszczędzaniu nie pomaga fakt, że ceny w sklepach, punktach usługowych czy na stacjach benzynowych rosną wielokrotnie szybciej niż kapitał powierzony bankom.


- Niestety wiele wskazuje na to, że sytuacja, w której bankowe depozyty nie chronią oszczędności przed utratą siły nabywczej, będzie trwała. Mierzymy się z nią już od kilku lat, ale nic nie wskazuje na to, aby los oszczędzających miał się szybko odwrócić. Z szacunków HRE Investments opartych o najnowsze dane i prognozy wynika, że na przeciętnej rocznej lokacie oszczędzający najprawdopodobniej tracić będą w najbliższych latach po około 2-3 proc. kapitału - oczywiście po uwzględnieniu inflacji i opodatkowania - podkreślił analityk.


Nieruchomości lekarstwem?

O kredyt mieszkaniowy w marcu br. starało się 56,07 tys. osób wobec 41,52 tys. rok wcześniej, co daje 35-proc. wzrost - podało Biuro Informacji Kredytowej. Średnia kwota wnioskowanego kredytu w marcu br. wyniosła 315,5 tys. zł, czyli o 5,9 proc. więcej, licząc rdr.

''W marcu 2021 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 56,07 tys. potencjalnych kredytobiorców, w porównaniu do 41,52 tys. rok wcześniej - jest to wzrost o 35 proc. W porównaniu do lutego 2021 r. liczba wnioskujących wzrosła o 19 proc., a w stosunku do minimum z kwietnia 2020 r. podwoiła się (+102 proc.)" - poinformowało w środowym komunikacie BIK. Średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w marcu br. wyniosła 315,5 tys. zł i była o 5,9 proc. wyższa niż w marcu 2020 r.

Około 2% bogatych Polaków kupuje również nieruchomości za granicą. O ile inwestycje w prestiżowych lokalizacjach w Europie Zachodniej są droższe od rodzimych, to przy niskim oprocentowaniu kredytów inwestycje takie mogą być opłacalne. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości w Hiszpanii, Francji i Portugalii.


PolskieRadio24.pl/ PAP/ BIK/ mib

Czytaj także

Krajowy Plan Odbudowy. Polska musi dobrze wykorzystać nadchodzące lata

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 13:38
Opracowywany przez rząd Krajowy Plan Odbudowy będzie przełomowym rozwiązaniem mającym na celu pobudzenie wzrostu gospodarczego w odpowiedzi na wyzwania związane z pandemią. Na inwestycje w kluczowe dla przyszłości Polski branże gospodarki będzie przeznaczonych łącznie ponad 58 mld euro w ramach Europejskiego Funduszu Odbudowy. Podobny plan musi przygotować każde państwo członkowskie UE i przedstawić Komisji Europejskiej do końca kwietnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd zapowiada kolejne tarcze branżowe. W przygotowaniu plan dla gospodarki po koronawirusie

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 13:14
Rząd oraz Polski Fundusz Rozwoju zapowiadają kontynuację oraz uruchomienie kolejnych tarcz finansowych dla branż dotkniętych skutkami koronawirusa. Przygotowywany jest też plan postcovidowy, obejmujący Nową Politykę Przemysłową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa strategia Poczty Polskiej. Dynamiczny rozwój i koncentracja na potrzebach klientów

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 08:35
Poczta Polska z konsekwencją realizuje nowo przyjętą strategię skupiającą się na usługach kurierskich, cyfrowych i logistycznych. Coraz więcej globalnych firm chce korzystać z usług Poczty, widząc w niej dobrego partnera do obsługi klientów i rozwoju swojego biznesu.  
rozwiń zwiń